Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie w Polsce jest tania ziemia

  • Jak zacząć inwestować w nieruchomości? 

  • Gdzie warto kupić działkę? 

  • Jak inwestować w nieruchomości z niewielkim budżetem?

  • W jakie nieruchomości najlepiej inwestować?

  • Jak zarobić na działce? 

  • Ile kosztuje ziemia w Polsce? 

  • Czy ziemia będzie drożeć? 

  • Jakie są ceny działek w poszczególnych regionach kraju?

  • Czy warto inwestować w ziemię rolną, nie będąc rolnikiem?

  • Jak inwestować w ziemię przy ograniczonym budżecie? 

 

Aktualizacja: 17.04.2024

 

Czy opłaca się inwestować w ziemię? Ile kosztuje 1 ha ziemi? Czy ziemia będzie drożeć w 2024?

Ziemia postrzegana jest jako pewna lokata kapitału. To zasób naturalny, który, co do zasady, ma zyskiwać na wartości wraz z upływem lat. Inwestowanie w ziemię może mieć jednak różne formy, wiele zależy od jej rodzaju oraz przeznaczenia. Najpopularniejszą formą, dostępną dla przeciętnych obywateli, którzy dysponują określonym zasobem środków finansowych, jest inwestowanie w działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. 

Reklama

Innym rozwiązaniem, zyskującym na popularności w szczególności w Stanach Zjednoczonych jest inwestowanie w grunty rolne. W Europie, a w tym w Polsce metoda ta nie jest ogólnodostępna dla każdego, z kilku powodów. Warto na początku odwołać się do powszechnie przyjętego podziału gruntów. 

Działki dzielą się na kilka rodzajów, obejmując ich przeznaczenie oraz charakterystykę. To właśnie ta klasyfikacja stanowi podstawę do dopuszczalnych działań w jej obrębie. W Polsce dokumentem określającym, z jaką działką mamy do czynienia, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Uchwala go Rada Gminy, a poszczególne typy mają różne zastosowanie. Podstawą jest działka rolna, która na podstawie ustawy o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. określa, że to teren, który nie jest przeznaczony pod zabudowę. Istnieje możliwość jej odrolnienia, lecz uzyskanie zgody na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Przede wszystkim istotna będzie klasyfikacja gruntu, jego położenie oraz wspomniany plan zagospodarowania. 

 

Gdzie w Polsce jest tania ziemia? Gdzie są najtańsze grunty? Jak tanio kupić ziemię?

Ceny ziemi są bardzo różnorodne, w zależności od regionu. Jeśli chodzi o działki, najdroższe grunty znajdują się w miastach oraz na ich obrzeżach. Od kilku do kilkunastu procent tańsze znaleźć można w miastach powiatowych. Najtańsza ziemia znajduje się na obszarach wiejskich, położonych daleko od głównych miast lub w miejscowościach, które są słabo skomunikowane. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie w Polsce jest tania ziemia. Dane historyczne pokazują, że najtańsze grunty znajdują się w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim czy świętokrzyskim. 

 

Średnie ceny działek w poszczególnych regionach (dane na lipiec 2023 r.) 

Reklama

Źródło: Otodom Analytics 

 

“Statystyki GUS-u wskazują, że odpowiedni grunt na terenie miasta pełniącego funkcję powiatu, średnio jest niemal 3 razy droższy niż wiejska działka budowlana o tej samej powierzchni. Osoby pytające, ile kosztuje działka budowlana na wsi, powinny wiedzieć, że średnia ogólnopolska stawka z 2021 r. to 76 zł/mkw. Analogiczny wynik dla miast (w tym również mniejszych) wyniósł 178 zł/mkw. Bardzo duże zróżnicowanie dotyczyło również cen notowanych w poszczególnych województwach” - analizuje Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. 

 

Czy warto kupić ziemię w 2024 roku? Czy jest popyt na działki? Czy działka rolna to dobra inwestycja?

Reklama

Popyt na działki w atrakcyjnych lokalizacjach rośnie. Mowa w szczególności o aglomeracjach. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań na wsi vs. w mieście - zobacz, ile możesz zaoszczędzić!

 

Działka rolna to z kolei dobra inwestycja dla osoby, która może ją nabyć (rolnik). Warto zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które nakłada polskie prawo. Nie każdy może nabyć dowolny zasób ziemi uprawnej. Warto skupić się zatem na możliwościach, które daje status danej osoby lub rozważyć inwestycje alternatywne. 

Reklama

 

Inwestycja w grunty rolne. Czy warto inwestować w ziemię rolną, nie będąc rolnikiem? Ograniczenia rynkowe

Na podstawie art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabyć ziemię może rolnik indywidualny lub osoba, która nie posiada tego statusu, pod warunkiem, że udzielona zostanie zgoda Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). 

Niemniej, zainteresowany może nabyć nieruchomość rolną poniżej 1 ha. Oczywiście najłatwiej kupić najmniejszą działkę, a więc do 0,3 ha, gdyż jak wyjaśniają specjaliści z Kancelarii Prawnej Chudzikowski, nie obejmuje ona ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego. 

“Więcej trudności napotkamy chcąc kupić nieruchomość rolną o powierzchni pomiędzy 0,3 ha a 0,9999 ha. Do nabycia działek tej wielkości stosuje się przepisy ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego. Chociaż umożliwiają one zakup działki osobie niebędącej rolnikiem, narzucają także pewne ograniczenia. Jednym z ograniczeń jest przyznanie KOWR (Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa) prawa tzw. pierwokupu. KOWR może złożyć oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa w ciągu miesiąca od daty sporządzenia przedwstępnej umowy sprzedaży. Co więcej, w przypadku wątpliwości co do ceny gruntu, KOWR ma prawo wystąpić do sądu o ustalenie ceny sprzedawanej działki. Wniosek musi zostać złożony w ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia o skorzystania z prawa pierwokupu” - wyjaśniają prawnicy z kancelarii Chudzikowski.

 

Reklama

Zobacz również: Mieszkania pod miastem są tańsze, ale czy jest w czym wybierać? [Raport]

 

W przypadku działek o powierzchni powyżej 1 ha najłatwiej (pod względem prawnym) kupić ją od bliskiej osoby. Wówczas nie stosuje się przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

 

Inwestowanie w ziemię 2024 - jaki kapitał na start? Ile trzeba mieć, aby kupić działkę? 

Jak już wspomniano wyżej, cena zależy od działki, lokalizacji czy warunków zabudowy. Nie można zatem określić minimalnego kapitału. Można jednak założyć, że to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych w przypadku najmniejszych działek rekreacyjnych. Najdroższe będą działki budowlane zlokalizowane w obrębie miasta wojewódzkiego, tj. Warszawy czy Krakowa. 

Reklama

 

Średnie ceny działek budowlanych w 2023 r. 

Źródło: Nieruchomości-online.pl 

 

Jak inwestować w ziemię przy ograniczonym budżecie? Alternatywne metody inwestowania na rynku nieruchomości

Na Zachodzie coraz większą popularność zyskują alternatywne metody inwestowania na rynku nieruchomości. Mowa o rozwiązaniach i metodach, które wymagają zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych. 

Reklama

 

Inwestowanie przy ograniczonym kapitale - fundusze powiernicze REIT, fundusze otwarte 

Pojęcie REIT (ang. Real Estate Investment Trust) wywodzi się z USA. To fundusz pozwalający na inwestowanie na rynku nieruchomości. W zależności od specyfiki może zakładać lokowanie środków w gruntach, budynkach usługowych czy mieszkalnych. Ich niesłabnąca popularność wynika m.in. ze zwolnień podatkowych. 

O REIT-ach przygotowaliśmy dedykowany materiał wideo. 

 

 

Reklama

Innym rozwiązaniem jest inwestowanie w ETF-y, w portfelu których znajdują się spółki obecne na rynku nieruchomości. Pośrednio można zyskać na rozwoju tego segmentu w dłuższej perspektywie czasu. 

 

Czy zakup ziemi to dobra inwestycja długoterminowa? Jak zarobić na gruncie? Ile można zarobić na ziemi?

Jeżeli chodzi o inwestowanie w grunty, to rynkowi na pewno nie pomagają zmieniające się przepisy. Porządkowanie bałaganu urbanistycznego oczywiście jest konieczne, ale warto pamiętać, że rząd przy okazji najnowszej reformy planowania przestrzennego uniemożliwił względnie łatwe odrolnienie i nierolnicze wykorzystanie gruntów klas I - III zlokalizowanych poza granicami miast. Taki stan zawieszenia początkowo miał trwać do momentu opracowania planu ogólnego i wyznaczenia w nim obszaru uzupełnienia zabudowy, czyli najpóźniej do końca 2025 r. Pojawiają się jednak propozycje przesunięcia wspomnianego terminu o dwa lata, co na pewno nie wprowadza na rynku stabilności prawnej” - komentuje dla FXMAG Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. 

“Powyższy przykład potwierdza, że odpowiedź na pytanie „kiedy warto rozważyć inwestycję w ziemię” musi całościowo uwzględniać również kwestie prawne. Jeśli natomiast chodzi o aspekty ekonomiczne, to inwestorzy powinni brać pod uwagę np. dalszy rozwój pięciu wiodących aglomeracji (warszawskiej, krakowskiej, wrocławskiej, poznańskiej oraz trójmiejskiej). W perspektywie długookresowej, obiecująco wygląda również aglomeracja rzeszowska. Stolica Podkarpacia nadal cechuje się stosunkowo niewielkim udziałem w łącznej liczbie mieszkańców województwa i nadrabia zapóźnienia związane m.in. z niewielką liczbą lokali i domów na 1000 osób. Generalnie inwestorzy powinni w większym stopniu niż np. kilkanaście lat temu uwzględniać prognozy demograficzne” - dodaje Prajsnar.  
 

FAQ

Reklama

 

Czy działki będą drożeć w 2024 roku? Czy ceny działek spadną w 2024? Prognoza

Ceny działek w 2024 r. mogą delikatnie drożeć. Warto zaznaczyć, że sprzedaż utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie od maja 2023 r. 

 

Zobacz również: Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Ceny w porównaniu do zarobków

 

Reklama

W IV kwartale 2023 r. ceny działek się ustabilizowały. Jest to jednak cecha charakterystyczna tego okresu, a więc ostatnich miesięcy roku kalendarzowego. Warto zatem porównywać do siebie analogiczne miesiące. Według danych zgromadzonych przez portal Nieruchomości-online.pl, w IV kwartale 2023 r. zainteresowanie działkami w portalu było o 30% wyższe niż w IV kwartale 2022 r.

 

Ile kosztuje działka budowlana na wsi? Jak zarobić na własnej działce? Ceny działek budowlanych 2024

Działki budowlane na wsi są różne. Inny cennik będzie obejmował miejscowości zlokalizowane w pobliżu największych miast, w tym Warszawy czy Krakowa. Z innymi stawkami należy się z kolei liczyć, chcąc nabyć ziemię w Bieszczadach. 

Trudno wskazać, jak można zarobić na własnej działce, gdyż w dużej mierze to kwestia indywidualna. Posiadając ziemię, warto jednak uregulować jej stan prawny, sprawdzić plan zagospodarowania miejscowego, uzyskać warunki zabudowy czy zadbać o uzbrojenie. Te czynności mogą podwyższyć wartość ziemi, co przełoży się na wyższe zwroty w przyszłości. 

 

Reklama

Zobacz również: Ceny najmu w Polsce pójdą w górę? Wchodzi nowa dyrektywa

 

Czy warto teraz sprzedać ziemię? Czy teraz jest dobry czas na sprzedaż działki? W co zainwestować, mając ziemię?

Opłacalność sprzedaży ziemi zależy od kilku czynników. Jeśli w pobliżu powstają osiedla czy rozwija się strefa przemysłowa, warto rozważyć sprzedaż. Gdy właścicielowi nie spieszy się jednak z podjęciem decyzji, warto zachować prawo własności, licząc przy tym na wyższą kwotę w przyszłości. 

Mając ziemię w lokalizacji cieszącej się sporym zainteresowaniem turystów, warto zainwestować w infrastrukturę noclegową, m.in. domki. 

Reklama

 

Czy ziemia traci na wartości? Czy inwestycja w ziemię to pewny zwrot? 

Warto przypomnieć, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem - większym lub mniejszym, w zależności od oczekiwanej stopy zwrotu. Od wielu lat obserwuje się jednak trend wzrostowy, jeśli chodzi o wartość ziemi. Należy jednak zaznaczyć, że z całą pewnością jest to inwestycja długoterminowa, narażona na wahania cen. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Gdzie w Polsce jest tania ziemia