Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gdzie ceny wynajmu są największe

  • Kryzys mieszkaniowy w Niemczech: 200 na jedno ogłoszenie
  • Oromne zainteresowanie wynajmem w Wielkiej Brytanii
  • W Irlandii czynsze w latach 2012 - 2022 r wzrosły o 90%

 

 

Rynek mieszkaniowy w Berlinie: Na jedno mieszkanie przypada 200 osób? 

Rynek mieszkaniowy w Berlinie staje się coraz bardziej wymagający dla przyszłych najemców. Według Financial Times, w 2023 roku na jedno ogłoszenie o wynajmie berlińskiego mieszkania przypadało średnio około 200 zainteresowanych.

Wysoki popyt i niedobór dostępnych mieszkań zmuszają potencjalnych najemców do podejmowania natychmiastowych decyzji. Na ulicach można zobaczyć długie kolejki, w których czeka kilkadziesiąt osób na możliwość obejrzenia lokalu.

Od 2014 roku średnie czynsze w Berlinie wzrosły o 55%, a w popularnych dzielnicach ceny najmu zwiększyły się nawet o 100%.

Reklama

Z danych Empirica Regio wynika, że całkowite koszty najmu w Berlinie wzrosły o prawie 120% w latach 2005-2022.

Trudna sytuacja na rynku wynajmu w Berlinie wynika z drastycznego spadku liczby dostępnych mieszkań oraz rosnącego popytu, co jest rezultatem wielu lat zaniedbań.

Liczba mieszkań socjalnych w Berlinie zmniejszyła się z 264 tys. w 2001 roku do zaledwie 92 tys. obecnie, jak podaje The Financial Times.

 

 

Reklama

Wykres: Łączne koszty najmu oraz kupna mieszkania w największych niemieckich miastach.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Financial Times, Empirica Regio.

 

Zobacz także: Co czwarte mieszkanie należy do inwestorów. Będzie nowa wielka inwestycja funduszu

 

Wielka Brytania nie jest lepsza - o jedno mieszkanie stara się 25 osób

Reklama

Według raportu analityków Rightmove, przeciętny najemca mieszkania w Wielkiej Brytanii musi liczyć się z konkurencją 25 innych osób zainteresowanych wynajmem tej samej nieruchomości.

Badania pokazują, że każde ogłoszenie wynajmu otrzymuje przeciętnie aż 25 zapytań od potencjalnych najemców.

Liczne doniesienia o długich kolejkach do obejrzenia mieszkań potwierdzają ogromne zainteresowanie wynajmem. Przykładowo, w Shadwell Heath we wschodnim Londynie ponad 50 osób czekało na możliwość obejrzenia jednego mieszkania.

Rightmove informuje, że obecnie liczba osób poszukujących mieszkań na wynajem jest o 41% wyższa niż w 2019 roku, podczas gdy dostępność mieszkań spadła o 35%.

Analitycy firmy nieruchomościowej Savills wskazują na ogromną przewagę popytu nad podażą. Według ich danych, mieszkania na wynajem z dwoma sypialniami są wystawiane na platformie Zoopla średnio przez 25 dni, co jest o 10 dni krócej niż przed pandemią.

Reklama

Jak zauważył PAP, mieszkania w Londynie (stolicy Wielkiej Brytanii) są jednymi z najdroższych w Europie. W czerwcu 2024 roku za metr kwadratowy mieszkania wymagano ok 10,1 tys. euro. Drożej jest jedynie w Luksmeburgu (12,3 tys. EUR) oraz w Zurychu (16,3 tys, EUR)

 

Czytaj również: Ceny nieruchomości mogą runąć. Sektor finansowy jak przed kryzysem 2007 roku

 

Rynek mieszkaniowy w Szkocji w lepszej kondycji

Sytuacja najemców w Szkocji również nie jest korzystna. Przeciętne ogłoszenie wynajmu mieszkania z dwoma sypialniami w 2024 roku było dostępne tylko przez 15 dni, co oznacza, że czas ten skrócił się niemal dwukrotnie w porównaniu do stanu sprzed pięciu lat. Warto zaznaczyć, że w Szkocji obowiązuje kontrola wysokości czynszów.

 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Savills, Zoopla, BBC.

 

Brytyjscy agenci i wynajmujący uważają, że bez większych inwestycji w sektorze sytuacja się nie poprawi.

Według branżowej organizacji NRLA, aż 31% wynajmujących planuje zmniejszyć liczbę wynajmowanych nieruchomości, podczas gdy tylko 9% zamierza rozszerzyć swoją ofertę.

Reklama

 

Sprawdź także: Brak zleceń i spadek popytu na nieruchomości. Ekspert ostrzega

 

Irlandczycy czekają w kolejce po mieszkania

W stolicy Irlandii, Dublinie, również można usłyszeć o długich kolejkach do oglądania mieszkań. Jeden z agentów nieruchomości musiał wprowadzić system loterii dla zainteresowanych, gdy otrzymał wiadomości od 1200 osób chcących wynająć jedno mieszkanie.

W sierpniu 2022 roku ponad 150 osób ustawiło się w długiej kolejce do oglądania mieszkania przy St Brendans Road w Dublinie.

Problemem Irlandii są rosnące czynsze, które prowadzą do zaciętej rywalizacji o każdą nieco tańszą nieruchomość na wynajem.

Reklama

Od 2012 do 2022 roku płace w Irlandii wzrosły o 27%, podczas gdy czynsze wzrosły o 90%. Od 2015 roku czynsze najmu w Irlandii zwiększyły się o 60%, w porównaniu do 13% wzrostu w strefie euro.

Liczba potencjalnych najemców również wzrosła, ponieważ obecnie tylko 66% mieszkań jest zajmowanych przez właścicieli, w porównaniu do 79% w 1991 roku.

Obecna sytuacja w tym wyspiarskim kraju jest szeroko komentowana w social mediach. Przykładowo na platformie X, użytkownik Ronald Szczepankiewicz pokazał jak wygląda obecny rynek najmu: długie kolejki, brak zdolności kredytowej oraz drogie nieruchomości.

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce czeka twarde lądowanie? To sufit, nie ma już miejsca na wzrosty

Czytaj więcej

Artykuły związane z gdzie ceny wynajmu są największe