Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie ceny mieszkań wzrosły najmocniej w lutym?

  • Gdzie ceny mieszkań wzrosły najmocniej w lutym? 
  • Która metropolia jest obecnie najtańsza? 
  • Jaki wpływ na ceny będą mieć nowe przepisy? 

 

 

Ceny mieszkań w największych polskich miastach 

Jak widać, średnie ceny są bardzo zróżnicowane, wiele zależy od miasta. Jeśli chodzi o lokale wprowadzone do sprzedaży, najdrożej jest w stolicy (15599 zł), najtaniej z kolei w Łodzi (9282 zł). Co ciekawe, w Łodzi cena wprowadzonych jest niższa od sprzedanych. 

“Po zawieszeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” kupujący mieszkania przestali szturmować banki. Tak więc handlowcy w biurach sprzedaży firm deweloperskich mogą chwilowo odetchnąć. Więcej pracy mają zaś działy, które odpowiadają za przygotowanie inwestycji” - komentuje obecną sytuację Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Reklama

W lutym w stolicy wprowadzono więcej mieszkań (2173) niż sprzedano (1832). To wciąż nikłe różnice, jednak większe niż w Krakowie, gdzie wprowadzono 530, a sprzedano 526.  

 

Zobacz również: Podatek od nieruchomości w 2024- ile trzeba zapłacić po zakupie? Kto może uzyskać zwolnienie?

 

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: RynekPierwotny.pl 

Reklama

 

Warto również przyjrzeć się bliżej strukturze cenowej. Ta pokazuje, że pozytywnie wyróżnia się sytuacja w Aglomeracji Katowickiej. To tam mieszkań w cenie do 10 tys. zł za mkw jest obecnie najwięcej. Drugie miejsce zajmuje Łódź, trzecie z kolei Trójmiasto, choć przeskok pomiędzy 2. a 3. pozycją jest znaczący. Na drugim biegunie znajdują się Kraków i Warszawa. W stolicy wyraźnie wzrósł udział w rynku mieszkań w przedziałach cenowych 12-15 tys. zł za mkw. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - czeka nas stabilizacja? Badanie rynku wskazuje ważną tendencję

 

Reklama

 

Jak nowe przepisy wpłyną na ceny mieszkań? 

Wpływ na ceny mieszkań będą mieć również znowelizowane przepisy dotyczące parkingów podziemnych. Na ich podstawie na jedno mieszkanie przypadać ma 1,5 miejsca parkingowego. Zdaniem przedstawicieli branży zasada ta może zwiększać koszty realizacji inwestycji. 

“Wprowadzenie nakazu budowy 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie z pewnością wpłynie na koszty inwestycji deweloperskich. W niektórych przypadkach wymusi to konieczność budowy nie jednej, lecz na przykład dwóch kondygnacji garaży podziemnych, co może generować dodatkowe koszty w wysokości od 5 do 10 proc. w skali inwestycji” - skomentował dla Dompress Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor Działu Sprzedaży Ronson Development. 

Przedstawicielka Atal zaproponowała rozwiązanie popularne w Niemczech, które polega na elastycznym dopasowaniu potrzeb danej społeczności do projektu, nie narzucając sztywnych ram. Zauważa przy tym, że realna potrzebna liczba miejsc parkingowych zależy w dużej mierze od rodzaju inwestycji. Inne wartości przyjmuje się wobec tego w ścisłym centrum miasta, inne z kolei na jego obrzeżach. 

Reklama

“To zresztą częsta praktyka także w innych krajach Europy. Tam deweloper i przedstawiciele władz lokalnych siadają do stołu i rozmawiają o możliwości zabudowy działki na cele mieszkaniowe. Spisują na tę okoliczność umowę urbanistyczną, określają priorytety, prezentują oczekiwania wobec dewelopera, np. zrealizowanie jakiegoś elementu inwestycji służącej społeczności. W ten sposób obydwie strony są usatysfakcjonowane. To myślenie nakierowane na realizację realnych potrzeb, a nie traktowanie en bloc wszystkich inwestycji pod dany przepis” - skomentowała Angelika Kliś, członkini zarządu Atal.

 

Zobacz również: Odwrócona hipoteka - czym jest i na jakich zasadach obowiązuje w Polsce? Ile można dostać?

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Gdzie ceny mieszkań wzrosły najmocniej w lutym?