Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ekonomia Australii

Kurs dolara australijskiego AUD/PLN w ciągu ostatniego tygodnia

W ciągu ostatniego tygodnia kurs dolara australijskiego (AUD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) wzrósł o 0.22%. Dane statystyczne dla pary walutowej AUD/PLN pokazują, że kurs otwarcia wynosił 2.6246 PLN. 

Najwyższa wartość w ciągu tygodnia wyniosła 2.6310 PLN, natomiast najniższa spadła do 2.6208 PLN. Ostateczna wartość kursu po tygodniu wzrosła nieznacznie, osiągając 2.6328 PLN. Zmiana procentowa w ciągu tygodnia wyniosła 0.22%.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

RBA: oczekiwane przejście w kierunku łagodzenia polityki w 2024 r.

W ocenie Jamesa McIntyre'a, RBA podjęło już wystarczające działania, aby zapewnić powrót inflacji do docelowego poziomu 2-3% w rozsądnych ramach czasowych. Przewiduje się, że bank centralny podejmie kroki w kierunku łagodzenia polityki w 2024 r., spodziewając się dalszego spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wprowadzenie dotychczasowych podwyżek stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na wydatki konsumenckie w pierwszej połowie 2024 r., co zmusi RBA do szybkiego dostosowania polityki w celu wspierania wzrostu.

„RBA zrobił więcej niż wystarczająco, aby zapewnić powrót inflacji do docelowego poziomu 2-3% zakazów w rozsądnych ramach czasowych. Bank centralny prawdopodobnie przejdzie w stronę łagodzenia polityki w 2024 r. Oczekujemy, że dane ujawnią dalsze spowolnienie wzrostu, ponieważ szybkie wprowadzenie dotychczasowych podwyżek stóp procentowych mocno uderzy w wydatki konsumenckie w pierwszej połowie 24 r. Szybkie przekazanie polityki oznacza, że ​​RBA ma mniej miejsca na utrzymanie stóp procentowych na najwyższym poziomie, zanim polityka będzie musiała skierować się w stronę wspierania wzrostu”. — Jamesa McIntyre’a

 

Sprawdź też: Jak nisko zejdzie kurs euro? Widmo inflacji oraz gołębia polityka oczami głównego ekonomisty Millennium

 

Kurs dolara AUD do PLN w ciągu miesiąca

W ciągu ostatniego miesiąca kurs dolara australijskiego (AUD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) zmniejszył się nieznacznie o 0.07%. Dane statystyczne dla pary walutowej AUD/PLN wskazują, że kurs otwarcia wynosił 2.6246 PLN. 

Najwyższa wartość w ciągu miesiąca wyniosła 2.6502 PLN, a najniższa spadła do 2.5970 PLN. Ostateczna wartość kursu po miesiącu pozostała niemal niezmieniona, wynosząc 2.6328 PLN. Zmiana procentowa w ciągu miesiąca była minimalna, wynosząc -0.07%.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Perspektywy na obniżki stóp procentowych mogą być zakłócone przez wzrost inflacji

Jak pisze ekspert perspektywy na obniżki stóp procentowych mogą zostać zakłócone, zwłaszcza jeśli pojawiające się luki popytowe będą dodatkowo wzmacniać inflację. Ostrzeżenie to zostało podkreślone w niedawnym blogu MFW, sugerując, że zarówno USA, jak i Australia w 2024 roku mogą być bardziej podatne na trwałą inflację. 

“Wysoka inflacja w Australii może także przypomnieć, że perspektywy na złagodzenie polityki pieniężnej przez Fed w tym roku (w dalszym ciągu wyceniane są obniżki o 30 punktów bazowych) mogą nadal zostać zniweczone. W niedawnym blogu MFW  podkreślono, że zarówno w USA, jak i Australii w 2024 r. luki popytowe będą dodatnie, w związku z czym są one bardziej podatne na sztywną inflację.” - pisał Chris Turner, ekonomista i ekspert walutowy w ING

Reklama

 

Sprawdź też: Potężny spadek euro (EUR) i dolara (USD)! Eksperci zaskakująco o walutach

 

Zmienność dolara australijskiego – kurs złotego mocny

W ciągu ostatniego roku kurs dolara australijskiego (AUD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) zmniejszył się o 5.55%. Dane statystyczne dla pary walutowej AUD/PLN wskazują, że kurs otwarcia wynosił 2.6246 PLN. Najwyższa wartość w ciągu roku wyniosła 2.8219 PLN, a najniższa spadła do 2.5840 PLN. Ostateczna wartość kursu po roku wyniosła 2.6328 PLN. Zmiana procentowa w ciągu roku wyniosła -5.87%, co oznacza spadek wartości dolara australijskiego w stosunku do polskiego złotego.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

 

Decyzje polityki pieniężnej: Carnell z ING o perspektywie na inflację i stopy procentowe

Rob Carnell, regionalny dyrektor ds. badań azjatyckich w ING, wskazał na znaczenie wyników inflacji dla decyzji dotyczących polityki pieniężnej. Zauważył, że negatywny wynik inflacji może skłonić do rezygnacji z przewidzianej obniżki stóp procentowych na rok 2024. Nie zdradził jednak, jakie kroki podejmą w 2025 roku, pozostawiając tę kwestię otwartą. Carnell podkreślił, że obecnie planują utrzymanie obniżek o 50 pb, ale przyznał, że istnieje ryzyko dalszego zaostrzenia polityki RBA. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie danych, a nawet jeden niekorzystny raport o inflacji może skłonić ich do zmiany prognoz w celu uwzględnienia dodatkowego zaostrzenia.


“Powiedziawszy, że zły wynik inflacji spowodowałby, że wycofujemy się z pozostałej obniżki stóp, którą zawarliśmy w naszej prognozie na 2024 r., dotrzymamy słowa. To, co zrobimy na rok 2025, pozostaje kwestią otwartą. Na razie utrzymamy oczekiwane przez nas obniżki o 50 pb. Bylibyśmy jednak nieuczciwi, gdybyśmy nie wzięli pod uwagę, że ryzyko przesunęło się w stronę możliwości dalszego zaostrzenia polityki RBA. W tym celu pozwolimy, aby zadecydowały dane. Jednak jesteśmy już tylko jednym złym raportem o inflacji od zmiany naszych prognoz w celu uwzględnienia dodatkowego zaostrzenia.” - pisał Rob Carnell, regionalny dyrektor ds. badań azjatyckich w ING 

 

Ładowanie...

 

Co warto wiedzieć o dolarze australijskim? Najważniejsze informacje

Reklama

Dolar australijski (AUD) jest oficjalną walutą Australii, a także niektórych terytoriów zależnych. Symbol waluty to $. Jest to jedna z głównych walut światowych, zajmując czwartą lub piątą pozycję pod względem najczęściej wymienianych walut na świecie

Gospodarka Australii jest silnie uzależniona od eksportu surowców naturalnych, takich jak ruda żelaza, węgiel, złoto i gaz ziemny. Ceny tych surowców mogą wpływać na wartość dolara australijskiego na rynkach światowych. Inflacja, kontrolowana przez rząd Australii, również ma duży wpływ na walutę. Decyzje dotyczące polityki pieniężnej są podejmowane przez Reserve Bank of Australia (RBA). Ich działania, w tym zmiany stóp procentowych, mogą wpływać na wartość dolara australijskiego. 

 

Sprawdź też: Kursy walut w wakacje: te trzy czynniki zdecydują o przyszłości złotego

 

**************

Kursy walut NBP 10.06.2024 r.: rośnie napięcie między rządem a prezesem Glapińskim

Czytaj więcej