Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DM W Investments

Podczas odbywającego się we wtorek 26 czerwca posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego jej członkowie zdecydowali się na cofnięcie zezwolenia Domowi Maklerskiemu W Investments SA w likwidacji. Casus DM W Investments to kolejny przykład działań osłabiających zaufanie do podmiotów polskiego sektora finansowego.

 

„W związku z ustaleniami poczynionymi przez KNF, zaistniały stan faktyczny wskazuje, że ziściła się przesłanka, o której mowa w art. 85 ust. 1 pkt 10 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. podmioty posiadające bezpośrednio akcje Domu Maklerskiego W Investments SA w likwidacji reprezentujące łącznie co najmniej 10% ogólnej liczby głosów nie zapewniają właściwego prowadzenia przez Dom Maklerski W Investments SA w likwidacji działalności maklerskiej.” – czytamy w komunikacie KNF.

 

Reklama

Komisja wskazuje, że w związku z powyższym zaistniały przesłanki do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności, gdyż firma inwestycyjna przestała spełniać warunki, które były podstawą udzielenia zezwolenia.

Poprzez cofnięcie zezwolenia Domowi Maklerskiemu W Investments SA w likwidacji Komisja chce dać wyraźny sygnał innym nadzorowanym przez siebie podmiotom, że „zapewnienie przez akcjonariuszy domu maklerskiego właściwego prowadzenia przez niego działalności maklerskiej, a także zapewnienie transparentności pochodzenia kapitału na nabycie akcji domu maklerskiego, jego legalności i stabilności są w opinii organu nadzoru istotne.”

 

DM W Investments

O DM W Investments zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy okazało się, że niemal 2 tys. inwestorów nie jest w stanie wypłacić kwot na sumę ok. 0,5 mld złotych. Dom Maklerski oferował inwestycje w ziemię rolną, lasy, czy ekskluzywne domy starości poprzez zamknięte fundusze inwestycyjne (tzw. FIZ-y). Fundusze te miały przynosić nawet do kilkunastu procent zysku rocznie. Gdy w pewnym momencie rozpoczęły się zmiany w strukturach właścicielskich spółki inwestorzy zaniepokoili się. Część z nich postanowiła wypłacić zainwestowany kapitał, ale praktycznie nikomu się to nie udało. Alior Bank, który angażował się w sprzedaż certyfikatów domu maklerskiego, złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w związku z podejrzeniem licznych nieprawidłowości w zakresie zarządzania funduszami.

 

Reklama

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Czytaj więcej