Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego jen jest najsłabszy od 20 lat

  • Kurs dolara amerykańskiego złamał najwyższe poziomy od 38 lat.
  • Zbyt niska inflacja w połączeniu ze słabym wzrostem gospodarczym ciążą Japonii.
  • W kraju kwitnącej wiśni trwa właśnie techniczna recesja.
  • Co może zatrzymać szaleńcze spadki jena?
  • Adam Fuchs, analityk walutowy serwisów Walutomat i InternetowyKantor.pl, specjalnie dla FXMAG

 

 

 

Mateusz Myśliwiec: Co się dzieje na parze USDJPY? Czy rekord za rekordem powinien zaskakiwać?

Adam Fuchs: Praktycznie co kilka tygodni w mediach pojawiają się nagłówki o nowych szczytach pary USD/JPY. Ostatnie pochodzą z początku lipca, gdy kurs USD/JPY był już niedaleko poziomu 162 ¥, czyli najwyżej od 1986 roku! W tym miejscu pozwolę sobie na trochę prywaty, ponieważ został pobity rekord starszy od autora tego tekstu… Jednak takie zachowanie tej pary nie jest zaskoczeniem dla obserwatorów rynku walutowego. Chociaż mówimy o pierwszej i czwartej (w zeszłym roku Japonię wyprzedziły Niemcy) gospodarce globu, to różnice między tymi krajami są znaczące na prawie każdym polu.

Reklama

 

Wykres. Kurs dolara do jena

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Tradingview

 

MM: Dlaczego kurs jena traci? Skąd ta presja na walucie?

AF: Na pierwszy plan wysuwa się rozbieżność w prowadzonych politykach monetarnych. Japonia od wielu lat zmagała się ze zbyt niską inflacją lub wręcz z deflacją (spadkiem cen), połączoną z rachitycznym wzrostem gospodarczym. Taka sytuacja w pewnym stopniu wymusiła na Banku Japonii prowadzenie ultraluźnej polityki monetarnej, objawiającej się m.in. w utrzymywaniu (od 2016 r.) ujemnej stopy procentowej (-0,1%). Nie stanowiło to jeszcze tak dużego obciążenia w okresach, gdy inne banki centralne prowadziły podobną lub przynajmniej mało restrykcyjną politykę.

Reklama

Jednak kiedy najważniejsi gracze, w tym Amerykanie przeszli do zacieśniania, windując stopy procentowe do dawno niewidzianych poziomów (5,25-5,5%), to przepaść w koszcie pieniądza zaczęła się pogłębiać. Nawet niedawna, pierwsza od kilkunastu lat podwyżka stóp ze strony BoJ niewiele zmieniła, bo różnica między kosztem kredytu w Japonii a w USA wciąż przekracza 5%. Tak diametralna różnica w poziomie stóp procentowych wręcz wysysa kapitał z jena. Dzieje się tak m.in. z powodu wykorzystywania inwestycyjnej strategii carry trade (w skrócie tani kredyt w JPY pozwala finansować zakupy aktywów w innych walutach).

 

Zobacz także: Jen zalicza 38-letnie minimum! Co oznacza to dla Japonii?

 

MM: Kraj więdnącej gospodarki: wzrost gospodarczy kuleje, trwa techniczna recesja...

AF: Stopy procentowe to jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ ultraluźna polityka monetarna w dalszym ciągu nie przynosi zamierzonych efektów. Oznacza to, że nie generuje wystarczającego impulsu, który wspomógłby wzrost gospodarczy. W Japonii trwa techniczna recesja, czyli kolejne kwartały wiążą się ze spadkiem PKB. Nie jest to może aż tak odstające od normy w obecnych warunkach, w końcu niektóre kraje strefy euro też mierzą się ze spowolnieniem, ale one robią to w warunkach drogiego kredytu w przeciwieństwie do azjatyckiego państwa. Rachityczna gospodarka, nawet jeśli jedna z największych, nie zyskuje w oczach inwestorów, którzy wolą szukać miejsc z lepszymi perspektywami dla swojego kapitału.

Reklama

 

Zobacz także: Prawda o gospodarce Wielkiej Brytanii. Problemy z pracą, słaby wzrost, blada giełda

 

MM: Co dalej z kursem dolara do jena? Co się musi stać, aby JPY powrócił do łask inwestorów?

AF: To prawda, że kurs tej pary jest wciąż blisko kilkudziesięcioletnich maksimów, a Bank Japonii mimo tego nie podjął interwencji. Nie da się zaprzeczyć, że to jen pozostaje pod presją z przynajmniej kilku fundamentalnych powodów. Jednak drzwi do zmiany kierunku mogą znajdować się po drugiej stronie Pacyfiku. Tak naprawdę największą szansą na odwrócenie tendencji jest zmiana polityki monetarnej USA. Moment, w którym Amerykanie rozpoczną cykl obniżek stóp procentowych ma szansę być kluczowym dla dużej części rynku walutowego. Powinien on spowodować odpływ kapitału od USD, co przełoży się także na zmniejszenie presji na JPY.

 

Ładowanie...
Reklama

 

Zobacz także: Kurs euro będzie tańszy? Polski złoty ma spory potencjał! - wskazuje ekspert

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego jen jest najsłabszy od 20 lat