Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego ceny hurtowe spadają?

Ceny paliw w Polsce dzisiaj – 20.02.2024 r.

 

 

Ceny paliw są kształtowane przez różnorodne czynniki rynkowe, które wpływają na ich wartość. Te istotne czynniki obejmują światowe tendencje w handlu ropą naftową, decyzje dotyczące polityki fiskalnej na poziomie krajowym, zmienność warunków atmosferycznych oraz międzynarodowe wydarzenia. Ostatnie zmiany cen paliw w Polsce są rezultatem niedawnych wyborów parlamentarnych i zmian w strukturze rządowej. Obecnie, średnie ceny paliw wykazują tendencję spadkową. Zgodnie z danymi z 20 lutego 2024 roku, opublikowanymi na platformie e-patrol.pl, prezentują się one w następujący sposób:

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.


Zauważamy, że największy przyrost cen zaobserwowano w przypadku oleju napędowego (ON), który podrożał o 8 groszy. Jeśli idzie o cenę PB98, wzrosła o 7 groszy, a PB95 o 6 groszy. Jedynie cena LPG zmniejszyła się o 1 grosz i aktualnie jest niższa.

 

Zobacz także: Jedna tona węgla w Polsce za 345PLN! Co dalej z cenami? Zobacz, ile kosztuje ekogroszek i węgiel

 

Dlaczego ceny hurtowe spadają?

Na rynku hurtowym istnieje szereg kluczowych czynników, które mają znaczący wpływ na ustalanie cen paliw. Te istotne elementy obejmują światowe tendencje w handlu ropą naftową, równowagę między podażą a popytem, a także koszty produkcji i logistyki. Dodatkowo, zmiany w kursach walut, przepisy podatkowe oraz wydarzenia o globalnym znaczeniu istotnie wpływają na końcowe ceny paliw. Współdziałanie tych czynników kształtuje ceny hurtowe paliw.

Reklama

Dzisiaj, 20 lutego 2024 roku, cena ropy naftowej Brent wzrosła o 0,2% i wynosi 82,88 USD, podczas gdy notowania ropy WTI utrzymują się na poziomie około 78,36 USD, co również stanowi wzrost o 0,2%.

 

Ceny paliw w 2024 roku: prognozy analityków

W roku 2023 nastąpiły istotne zmiany cen paliw, wynikające z niepokojów politycznych, przemian w polityce energetycznej oraz wpływu pandemii na gospodarkę. Przewidywanie długoterminowych trendów cenowych na stacjach benzynowych jest wyzwaniem z uwagi na dynamiczny charakter rynku, silną zależność od cen ropy naftowej oraz różnorodne czynniki wpływające na ceny. Niemniej jednak, prognozy krótkoterminowe zazwyczaj są bardziej precyzyjne. Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie e-patrol.pl, prognozuje się, że ceny paliw w Polsce będą ewoluować w następujący sposób:

Prognoza detalicznych cen paliw

 grafika numer 2 grafika numer 2

Ceny w [zł/litr]. Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00

Reklama

 

Czytaj również: Zysk Orlenu zwiększy się? Nowe informacje ws. połączenia z PGNiG

 

**************

Kursy walut NBP 20.02.2024 r.: dolar będzie bił rekordy

Czytaj więcej