Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Główna stopa procentowa wciąż wynosi 0,10%, stopa depozytowa 0%, stopa lombardoawa 0,5%, a stopa redyskontowa 0,11%.

Narodowy Bank Polski w sprawie inflacji

NBP tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Stopy procentowe w przeszłości

Od 4 marca 2015 roku, aż do 17 marca 2020 roku, stopy procentowe wynosiły w Polsce niezmiennie 1,50%. Następnie mieliśmy do czynienia z dwiema obniżkami. Najpierw właśnie 17 marca do 1,00%, a następnie 8 kwietnia do 0,50%. Działania te były oczywiście podyktowane wybuchem pandemii koronawirusa oraz związanym z tym zagrożeniem dla rozwoju gospodarki. Następnie mieliśmy do czynienia z jeszcze jedną, tym razem bardzo zaskakującą decyzją, sprowadzającą stopy procentowe w Polsce do poziomu 0,10%. Wydarzenie to miało miejsce 28 maja 2020 roku. Od tamtej pory stopy procentowe pozostają bez zmian.

Wykres: Poziom stóp procentowych w Polsce (od 1998 roku)Wykres: Poziom stóp procentowych w Polsce (od 1998 roku) 

Reklama

Wykres: Poziom stóp procentowych w Polsce (od 1998 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

USA- wskaźnik inflacyjny CPI

Chiny- produkcja przemysłowe, sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia, inwestycje w środki trwałe

Wielka Brytania- rynek pracy

Polska- inflacja CPI

Reklama

Niemcy i Strefa Euro- indeks ZEW

Czytaj więcej

Artykuły związane z decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce