Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

decyzja rpp a wibor

Ostatnia obniżka stóp procentowych NBP spowodowała gwałtowny spadek WIBOR-u, czyli wskaźnika używanego przez banki do wyznaczania oprocentowania kredytów. Zniżka okazała się tak duża, że w przypadku porównania 3-miesięcznych stawek: WIBOR jest niższy niż WIRON. Do tej pory, było… na odwrót.

 

  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła wszystkich obniżając stopy procentowe o 75 pb. do 6% w środę 6 września.
  • W rezultacie WIBOR spadł poniżej WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).
  • Niższa wartość WIBOR podważa rządową narrację, że WIRON jest lepszym wskaźnikiem dla kredytobiorców.

 

Reklama

 

WIBOR runął po zaskoczeniu od ekipy prof. Glapińskiego

Ostatnia obniżka stopy procentowej przez RPP okazała się bardzo kontrowersyjna. Jednak to nie koniec zaskoczeń, jakie przynosi. Widać gwałtowny spadek WIBOR.

WIBOR 3M (trzymiesięczny) osunął się z 6,6% w środę 6 września, do 6,07% w czwartek - dzień po ogłoszeniu decyzji monetarnej RPP.

W skrócie, oznacza to, że ​​osoby z kredytami opartymi na WIBOR mogą oczekiwać niższych rat kredytowych.

Rynek wycenia znacznie więcej niespodzianek ze strony NBP i kontynuacji cięć stóp procentowych. Rynek dyskontuje spadek WIBOR trzymiesięcznego do 3,7% w terminie do roku.

Reklama

 

 

WIBOR niższy niż WIRON: tak jeszcze nie było

Dla tych, którzy wybrali kredyty z oprocentowaniem opartym na wprowadzonym dość niedawno wskaźniku WIRON, pojawiło się kolejne zaskoczenie. Do tej pory, WIRON był niższy od WIBOR. Sytuacja uległa jednak odwróceniu.

Reklama

WIRON 3-miesięczny z 7 września wynosi 6,16%, a odpowiadający mu WIBOR 3-miesięczny 6,07%.

 

 

Reklama

Jeszcze większa różnica widoczna jest w przypadku WIRON 6-miesięcznego (6,04%) wobec WIBOR 6-miesięcznego (5,87%).

Jaki jest tego powód? WIBOR reagował szybciej na zmiany stóp procentowych i działał jako swoisty wskaźnik przewidywań decyzji banku centralnego. WIRON z kolei jest mniej reaktywny na takie zmiany i wydaje się być bardziej stabilny.

W rezultacie, WIBOR 3M jest niższy od WIRON 3M. Po prostu, obniżka była tak gwałtowna, że WIBOR zareagował na nią mocniej spadkiem swojej wartości.

Zobacz również: „Takich odstępstw od norm nie widziałem nigdy” - ekonomista ostro i dosadnie o działaniach prof. Glapińskiego i spółki

 

Co to jest WIRON?

WIRON, czyli Warsaw Interbank Reference OverNight Rate, ma już od 2024 roku zastąpić WIBOR i stać się podstawą do ustalania oprocentowania kredytów.

Reklama

WIRON to indeks wyliczany na podstawie oprocentowania krótkoterminowych depozytów składanych w bankach przez instytucje finansowe i duże firmy.

Wysokość WIRON opracowywana jest w oparciu o dane przekazywane przez 9 banków do administratora. W tym przypadku, jest to spółka GPW Benchmark.

Jest to nowa inicjatywa, która ma zastąpić WIBOR, który stopniowo zostanie wycofany z użycia w nowych umowach kredytowych od 2024 roku. Jednak dla umów zawartych przed tą datą, WIBOR nadal pozostanie podstawą do wyliczania odsetek, chociaż tylko do 2025 roku.

Skoro WIBOR jest niższy niż WIRON, to czy to oznacza, że ​​osoby z umowami opartymi na WIRON mają powód do zmartwień? W końcu wyliczając obecnie ich ratę, płaciliby wyższe raty. Prawdopodobnie, już w krótkim czasie znacznie spadnie także i WIRON.

Gwałtowna obniżka stóp procentowych ma potencjał znacząco wpłynąć na kredytobiorców i rynek finansowy w najbliższym czasie. Niewykluczone, że zaskoczeń ze strony RPP może być jeszcze więcej.

Zobacz również: Kurs polskiego złotego (PLN) jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

Czytaj więcej