Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupić ropę

Nieco zapomniana ostatnio miedź może sporo zyskać w kolejnych latach. To kluczowy element postępującej transformacji energetycznej i niezbędny składnik w przemyśle motoryzacyjnym. 

 

  • Dane z chińskiej gospodarki, szczególnie plany wdrożenia pakietu stymulującego przez Pekin, będą wspierać notowania miedzi. 
  • Tesla planuje wzrost produkcji elektryków, wykazując zainteresowanie mongolską kopalnią metalu. 
  • Analitycy Citigroup przewidują „bezprecedensowy” wzrost notowań miedzi w kolejnych latach. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Czas miedzi jeszcze nadejdzie? 

Max Layton, dyrektor zarządzający Citi ds. badań nad towarami w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla Bloomberga twierdzi, że obecnie jest idealny moment na zakup miedzi. Przyznał, że rynek jest “wyciszony”, a inwestorzy wciąż obawiają się recesji. 

Obecnie cena czerwonego metalu kształtuje się w okolicach 8,3 tys. USD za tonę. Względem poziomów z października 2021 r. oznacza to spadek o 26%. 

Niemniej ostatnio zauważono poruszenie na rynku. Początek czerwca oznaczał wzrost kontraktów terminowych, co było podyktowane słabszym dolarem, rosnącymi obawami dotyczącymi podaży i nadziejami na wzrost popytu w Chinach. 

Reklama

 

Kontrakty terminowe na miedź - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

“Publikacja danych makro z Chin za I kw. nie przyniosła znaczącej aprecjacji cen miedzi. Uważamy, że istniało zachowanie typu „kupuj plotki, sprzedawaj wiadomości”, które prowadziło do realizacji zysków i niższych cen. (...) Zasadniczo jednak istniała historycznie ścisła zależność między wzrostem produkcji przemysłowej w Chinach a cenami miedzi. W związku z tym uważamy, że ostatnie dane makro z Chin prawdopodobnie przyczynią się do wzrostu cen miedzi w nadchodzących miesiącach” - zapowiadają analitycy Fastmarkets. 

Zobacz również: Szczególnie niebezpieczne wydarzenie może mieć katastrofalny wpływ na rynki towarowe

Reklama

 

Prognozy dla miedzi 2023/2024

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Fastmarkets Reserach 

 

Layton z Citigroup przekonuje natomiast, że do 2025 r. cena wzrośnie do 15 tys. za tonę. Według niego skok ten będzie nieporównywalny nawet do słynnej hossy na rynku ropy naftowej w 2008 r. 

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Bloomberg/U.S. Global Investors 

 

Wpływ kondycji chińskiej gospodarki na notowania miedzi 

Oczekuje się, że rząd chiński wprowadzi pakiet środków stymulujących mających na celu pobudzenie wzrostu. Pekin chce m.in. wspierać kolejne projekty deweloperskie, co jest dobrym sygnałem dla cen miedzi. 

Reklama

Jak wskazuje Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa DM BOŚ, ostatni wzrost na rynku utożsamiany był z ostatnimi ruchami Ludowego Banku Chin, który prawdopodobnie przygotowuje się do cyklu obniżek. 

Sytuacja gospodarcza Chin jest uważnie śledzona przez międzynarodowych inwestorów, ponieważ kraj ten generuje ponad połowę globalnego popytu na miedź. Tymczasem ostatnie dane makro z Chin wskazują na schłodzenie aktywności tamtejszego przemysłu – także import miedzi do Chin w ostatnich miesiącach jest słaby. Jeśli sytuacja pozostanie trudna, to władze Chin mogą zdecydować się na stymulowanie gospodarki – co stanowiłoby wsparcie dla cen miedzi” - komentuje Dorota Sierakowska.

Zobacz również: Kurs ropy naftowej skacze na skutek decyzji Arabii Saudyjskiej! Co czeka rynek w drugiej połowie roku?

 

Miedź a akcje Tesli - istotne zależności 

Według ekspertów rynek miedzi, nieco zapomnianej przez inwestorów, zyska w kolejnych latach na znaczeniu z uwagi na rosnący popyt w branży motoryzacyjnej. Powodem są oczekiwania co do przewidywanego wzrostu wartości metalu, napędzanego rosnącym popytem na pojazdy elektryczne (EV) i energią odnawialną. Czerwony metal nazywany jest kluczowym składnikiem transformacji energetycznej. 

Notowania Tesli mogą pośrednio wpływać na poziom cen akcji miedzi oraz odwrotnie. Akcje amerykańskiej spółki w końcu zaliczyły odbicie, po spadku na wieść o przejęciu Twittera. Ogromny wzrost notowań producenta pojazdów elektrycznych wynika m.in. z wiadomości, że Model 3 kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla konsumentów w wysokości 7,5 tys. USD. Oznacza to, że w Kalifornii samochód ten jest tańszy nawet od Toyoty (model Camry). Kwalifikacja do programu ulg rządowych wymagała od spółki podjęcia szeregu działań zmierzających do zmian w sposobie pozyskiwania pierwiastków. Na podstawie przyjętej w ubiegłym roku ustawie IRA (ang. Inflation Reduction Act), 40% materiałów wykorzystywanych przy produkcji samochodów elektrycznych powinno być wydobywane lub przetwarzane w USA lub w kraju, który ma podpisaną z Waszyngtonem umowę o wolnym handlu. 

Zobacz również: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.?

 

Notowania akcji Tesla na tle indeksu S&P500

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: TradingView 

 

W mediach pojawiają się doniesienia, że Elon Musk miał się spotkać w zeszłym miesiącu z L. Oyun-Erdene, premierem Mongolii. To właśnie w tym azjatyckim państwie znajduje się czwarta co do wielkości kopalnia miedzi na świecie z ogromnym potencjałem wydobywczym. Warto przypomnieć, że Tesla ma w Chinach, a dokładniej w Szanghaju,  jedną z największych zakładów produkcyjnych. Wizyta Muska w Mongolii może oznaczać dążenie do zabezpieczenia zapasów. 

Czytaj więcej