Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy teraz jest dobry moment na zakup złota?

Ceny surowców i towarów nadal znajdują się pod wpływem wielu potężnych sił – zarówno tych makroekonomicznych, jak i politycznych oraz pogodowych. Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, niski poziom zapasów wielu surowców i anomalie pogodowe – to wszystko istotnie wpływa na bieżące ceny surowców i będzie dyktować trendy na tych rynkach także w 2024 roku.

 

Zobacz również: Eksperci ujawnili co sądzą o najważniejszych surowcach i metalach szlachetnych

 

W najbliższej, kilkumiesięcznej perspektywie, notowania surowców znajdują się pod presją obaw związanych ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Niemniej, obecnie są one równoważone przez niski poziom zapasów wielu surowców oraz oczekiwania powrotu do łagodniejszej polityki monetarnej banków centralnych.

Reklama

 

Zobacz również: Cena ropy 2024 - prognozy. Wielki bank wróży przełom

 

Neutralny wydźwięk końcówki 2023 roku może przekształcić się we wzrosty notowań surowców i towarów w 2024 roku. Sytuacja nie będzie jednak jednoznacznie pozytywna, a gorsze perspektywy dla cen surowców energetycznych będą prawdopodobnie kontrastować z lepszymi perspektywami dla cen metali szlachetnych czy towarów rolnych.

 

Zobacz również: Kurs złota mocno w górę, co dalej? Wielka wojna wisi na włosku

 

Tabela 1. Podsumowanie perspektyw dla cen poszczególnych grup surowców i towarów w końcówce 2023 r. oraz w 2024 roku.

Grupa surowców

Perspektywa: końcówka 2023 r.

Perspektywa: 2024 r.

Komentarz

Surowce energetyczne

neutralna

negatywna

Ograniczenia w produkcji ropy naftowej i niski poziom zapasów podtrzymują ceny ropy na wysokich poziomach, jednak recesja w 2024 r. będzie wywierała presję na ceny tego surowca. Z kolei duży poziom zapasów gazu utrzymuje nisko jego ceny.

Metale przemysłowe

neutralna

neutralna/pozytywna

Spowolnienie gospodarcze (głównie w Chinach) trzyma w ryzach ceny metali przemysłowych, ale ich niski poziom zapasów i prognozy coraz większego wykorzystania w branżach związanych z transformacją energetyczną będą siłą napędową cen metali, zwłaszcza miedzi.

Metale szlachetne

negatywna/neutralna

pozytywna

Wysokie rentowności obligacji amerykańskich oraz słabość popytu w Chinach negatywnie wpływają na ceny kruszców, jednak perspektywy niższych stóp procentowych i spadku wartości dolara mogą być siłą napędową notowań złota i srebra w 2024 r.

Towary rolne

pozytywna

pozytywna

Rekordowe upały i duża liczba anomalii pogodowych stanowią wsparcie dla notowań towarów rolnych i budzą niepewność związaną z ich podażą także w 2024 r.

SUROWCE OGÓŁEM

neutralna

pozytywna

Wysokie stopy procentowe i spowolnienie gospodarcze powstrzymują ceny surowców przed zwyżkami, jednak perspektywa łagodzenia polityki monetarnej przez kluczowe banki centralne, niski poziom zapasów, napięcia geopolityczne oraz anomalie pogodowe mogą wspierać ceny surowców przez wiele kolejnych miesięcy.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

 

Zobacz raport

Czytaj więcej