Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej z programem Kredyt #naStart?

  • Co dalej z programem Kredyt #naStart?
  • Czy ceny mieszkań w Polsce wciąż rosną?
  • Czy sprzedający zejdą na ziemię?
  • Ile zarabiają deweloperzy?
  • Ile Polscy wydają obecnie na utrzymanie mieszkania?

 

1. Kredyt #naStart i gigantyczne kontrowersje

Nowy program rządowy „Kredyt #naStart” budzi ogromną niepewność i wywołuje spore zamieszanie. Wiele razy pisano już o fali krytyki, która spadła na ten projekt. Wątpliwości wyraziły już takie instytucje jak Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Krytykować nie omieszkali go również przedstawiciele rządu, z marszałkiem Szymonem Hołownią na czelę. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Szymon Hołownia, X.

Reklama

 

Jak można się było spodziewać, opozycja również skrytykowała program, jednak poszła o krok dalej. W poniedziałek lider Konfederacji i wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak, ogłosił, że zgłoszą sprawę programu mieszkaniowego „Kredyt na start” do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Opozycja chce, aby CBA zbadało, czy w kwestii tego programu nie doszło do nieautoryzowanych kontaktów między rządem a przedstawicielami branży deweloperskiej i sektora bankowego.

Warto mieć na uwadze, że program wsparcia kredytobiorców pozostaje jednym z kluczowych projektów nowego rządu.

 

2. Ceny mieszkań rosną w szybkim tempie

Z danych Eurostatu wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o 18%, co stanowi najwyższy wzrost w całej Unii Europejskiej. Polska po raz drugi z rzędu utrzymuje pozycję lidera w tym zestawieniu.

 

Wykres. Zmiana cen mieszkań w krajach UE w pierwszym kwartale 2024 roku

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Eurostat.

 

Czynsze w Polsce rosną w równie szybkim tempie. W porównaniu z danymi sprzed pięciu lat, Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem tempa wzrostu czynszów. Od maja 2019 roku czynsze w naszym kraju wzrosły o 47%, ustępując jedynie Węgrom, gdzie wzrost wyniósł 50%.

 

Zobacz także: Czynsze w Polsce rosną niemal najszybciej w UE

Reklama

 

3. Nierealne oczekiwania sprzedających dają się we znaki

Eksperci zauważają, że jednym z głównych problemów polskiego rynku nieruchomości po stronie podaży są wciąż zawyżone oczekiwania sprzedających, co sprawia, że wiele ofert wymaga obniżek o co najmniej kilka procent. W efekcie niektóre z nich są pomijane przez kupujących, a dopóki ceny nie zostaną zbliżone do realiów rynkowych, niewielu zainteresowanych będzie poważnie rozważać negocjacje. Potwierdzają to najnowsze dane OLXdata, które pokazują, że liczba ofert sprzedaży mieszkań pozostaje blisko rekordowych poziomów. Na Otodom dostępnych jest obecnie 162 211 ofert, a na OLX 48 128 nieruchomości, co razem daje 210 139 ogłoszeń – jeden z najwyższych wyników w historii.

 

Zobacz także: Rekordowa liczba ofert sprzedaży mieszkań w Polsce

 

4. Deweloperzy wkraczają do gry

Jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie nowy rządowy projekt wsparcia kredytobiorców spotkał się z ostrą krytyką ze strony ważnych instytucji i polityków. Jednak jeden z dużych deweloperów wyraził ogromne poparcie i nadzieję w tej inicjatywie. Co więcej, firma twierdzi, że program nie tylko nie doprowadzi do wzrostu cen mieszkań, ale może nawet przyczynić się do ich większej stabilności niż w przypadku jego braku. Dlaczego firma prowadząca działalność deweloperską próbuje zakrzywiać rzeczywistość? - pytają internauci. "To absurdalne".

Reklama

Z drugiej strony, deweloperzy osiągają rekordowe zyski. Ronson, w swoim najnowszym raporcie, przedstawił wyniki za pierwsze półrocze 2024 roku, które pokazują, że sprzedaż mieszkań w ich największym projekcie przyniosła marżę brutto na poziomie aż 48,1%. Projekt "Ursus Centralny IIc" wygenerował w tym okresie przychody przekraczające 89,3 mln zł, z czego blisko połowa, czyli 42,9 mln zł, to zysk brutto. Deweloper zainkasował zawrotne kwoty.

 

5. Wydatki na mieszkania w górę

Według szacunków HREIT, bazujących na danych GUS, przeciętna trzyosobowa rodzina wydaje obecnie ponad 1414 złotych miesięcznie na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu. To o ponad 7% więcej niż przed rokiem. Nic dziwnego, że Polaków nie stać na własny kąt. Wydatki na mieszkanie pochłaniają co czwartą złotówkę

Składniki inflacji (dane za lipiec 2024 roku; zmiana r/r)

Wyszczególnienie

Zmiana cen
(r/r; w %)

Udział w wydatkach
(w %)

Wpływ zmian na łączną inflację
(r/r, w pkt. proc.)

Użytkowanie mieszkania i nośniki energii

8,7

20,43

1,78

Żywność i napoje

3,2

27,63

0,88

Restauracje i hotele

7,6

5,6

0,43

Używki

4,4

5,66

0,25

Rekreacja i kultura

3,8

6,26

0,24

Inne

4,0

5,77

0,23

Zdrowie

3,0

5,36

0,16

Wyposażenie i prowadzenie domu

1,7

4,95

0,08

Edukacja

9,0

0,91

0,08

Transport

0,6

9,24

0,06

Łączność

1,2

4,27

0,05

Odzież i obuwie

-1,0

3,92

-0,04

Ogółem

4,2

100

4,2

Opracowanie HREIT na podstawie danych GUS

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co dalej z programem Kredyt #naStart?