Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny sektor nieruchomości

Ludowy Bank Chin podjął decyzję o utrzymaniu głównej stopy procentowej 5-letniego kredytu na poziomie 4,2%. Stopa 1-rocznego kredytu została natomiast obniżona o 10 punktów bazowych z 3,55% do 3,45%. To sporo poniżej oczekiwań rynku.  

 

  • UBS obniżył prognozy dla Chin, spodziewając się wzrostu o 4,8% w 2023 r. 
  • Sektor nieruchomości to główny motor napędowy chińskiej gospodarki, odpowiadający nawet za ok. 30% PKB. 
  • Chińskie akcje oraz indeksy zareagowały spadkiem na decyzję banku centralnego. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Chiny - decyzja w sprawie stóp procentowych rozczarowała 

Ludowy Bank Chin utrzymał główną stopę procentową pięcioletniego kredytu (LPR), która wynosi 4,2%, jednocześnie obniżając główną stopę procentową jednorocznego kredytu o 10 punktów bazowych z 3,55% do 3,45%. Według analityków decyzja Pekinu nie pomoże w odbudowaniu sektora nieruchomości.   

Według Juliana Evansa-Pritchardego i Zichuna Huanga z Capital Economics decyzja ta była “rozczarowująca” dla rynku. 

"Sama w sobie ostatnia runda cięć jest zbyt mała, aby mieć duży wpływ. To wzmacnia nasz pogląd, że jest mało prawdopodobne, aby bank zaakceptował znacznie większe obniżki stóp procentowych, które byłyby wymagane do ożywienia popytu na kredyty” - piszą w notatce badawczej cytowanej przez CNN.  

Co więcej, UBS obniżył swoją prognozę gospodarczą dla kraju, oczekując wzrostu na poziomie 4,8% w 2023 r. i 4,2% w 2024 r. Poprzednie prognozy wynosiły odpowiednio 5,2% i 5%. To kolejne decyzje, które wywierają presję na obciążony już sektor nieruchomości. 

Zobacz również: Warren Buffett zwiększa zasoby gotówki. Legendarny inwestor obawia się recesji?

 

Reklama

Przemysław Kwiecień, CFA, główny ekonomista XTB uważa, że znaczącą zmianą w chińskim sektorze nieruchomości było wstrzymanie spłaty zadłużenia przez dewelopera Country Garden.  

"To w mojej ocenie przejaw kosztów takiego a nie innego podejścia do problemu Evergrande. Gdy deweloper upadał, władze zdecydowały się rozmontować go po cichu, m.in. wymuszając restrukturyzację długu. W tym kontekście kapitał zaczął płynąć do sektora bardziej selektywnie i po prostu zaczęło brakować smaru, który sprawiał, że cała maszyna działała. Skoro bowiem gospodarstwa domowe chętnie powierzały oszczędności funduszom płacącym dwukrotnie lepiej niż banki, potrzebny jest wzrost całego rynku, aby te fundusze mogły chociaż na te odsetki zarobić" - twierdzi Kwiecień w najnowszym komentarzu.  

Ekspert przypomina również, że "gdy rynek przestaje rosnąć, cała maszyna się zacina". Przypomina, że Pekin mógłby zainterweniować, jak w przypadku Evergrande, jednak obecnie jest to trudniejsze za sprawą wyższych stóp procentowych i słabszego juana. Biorąc pod uwagę dedolaryzacyjne plany Chin, każdy krok musi zostać odpowiednio zrównoważony, aby nie doprowadzić do eskalacji kryzysu wewnątrz państwa. 

"Pekin jest w kleszczach pomiędzy ryzykiem eskalacji kryzysu a potrzebą stabilizacji kursu swojej waluty, którą chciałby uczynić walutą rezerwową. Można wręcz zaryzykować teorię, że w geopolitycznej rozgrywce ten chiński dylemat jest dodatkowym argumentem dla USA, aby stopy procentowe podnieść jeszcze bardziej"  - konkluduje Kwiecień.  

Zobacz również: Jeden z największych deweloperów świata upada, szukając wsparcia w USA! Rynek szykuje się na tąpnięcie?

 

Szybka i dotkliwa reakcja giełdy 

Po wiadomości dotyczącej decyzji banku centralnego, akcje w Hongkongu i Chinach kontynentalnych, a także chińska waluta zdecydowanie się osłabiły. 

W tym roku juan (CNY) traci do dolara (USD) 6%. Obawy o przyszłość chińskiej gospodarki pobudzają kolejne spadki. Ponadto Chiny walczą z deflacją, słabym eksportem, a także wysokim poziomem bezrobocia w gronie osób młodych. W obliczu tych czynników analitycy Goldman Sachs uważają, że nawet większe obniżki LBCh mogłyby być niewystarczające. 

Zobacz również: Mamy wyniki Dino Polska! Rodzimy detalista zaskoczył po raz kolejny!

Reklama

 

Notowania CNY/USD - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView  

Czytaj więcej

Artykuły związane z chiny sektor nieruchomości