Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny mieszkań w Hongkongu

Miano światowej metropolii zobowiązuje. Przeprowadzając się do miejsca, cieszącego się renomą międzynarodowej stolicy finansowej, należy liczyć się z wysokimi kosztami życia. W których miastach jest najdrożej?

 

  • Najdroższym miastem na świecie jest Singapur, który pod względem kosztów życia, prześcignął Hongkong. 
  • Na najmniej dostępnym rynku mediana ceny domu lub mieszkania jest prawie 19 razy wyższa niż średni roczny dochód brutto gospodarstwa domowego.
  • Pomimo że w trakcie pandemii zagościł trend pracy zdalnej, czynsze w większości wskazanych miast rosły w tempie dwucyfrowym.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Najdroższe miasta świata - gdzie koszty życia są najwyższe?

Duże miasta przyciągają młodych i ambitnych pracowników. Ci są skłonni ponosić wyższe koszty, licząc na rozkwit kariery zawodowej. Jednym z czynników przemawiających za zamieszkaniem w światowej metropolii z pewnością nie jest przystępność cenowa. Analitycy Demographia przeanalizowali sytuację na 94 miejskich rynkach w 8 krajach, znanych jako “najdroższe miasta”.  

Aby ocenić, gdzie rzeczywiście średnie koszty są najwyższe, wykorzystano stawki i poziomy dochodów z III kwartału 2022 r. Mediana cen została następnie podzielona przez średni dochód brutto gospodarstwa domowego. 

Jako granicę przystępności cenowej, ustalono poziom 3,0. Co istotne, po raz pierwszy w historii badania we wskazanych miastach poziom ten nie zszedł poniżej określonego poziomu. Biorąc pod uwagę wysoką inflację i poziom stóp procentowych, oznacza to jeszcze większą presję wywieraną na gospodarstwa domowe.

Reklama

 

Zobacz również: Nadchodzi ważna decyzja dla kredytobiorców! Nie przegap istotnych wydarzeń nadchodzącego tygodnia

 

Przystępność cenowa - gdzie najtrudniej o mieszkanie? 

Od dekady zdecydowanym liderem zestawienia jest Hongkong. Koszty życia względem średniej płacy rosły w tym czasie szybciej tylko w kalifornijskim Los Angeles. Obecnie wskaźnik kształtuje się tam na poziomie 18,8. Nowy Jork czy San Francisco to powszechnie znane rynki, które z perspektywy przeciętnego mieszkańca postrzegane są jako wyjątkowo drogie. Zaskoczeniem może być jednak obecność w zestawieniu miast Australii i Nowej Zelandii. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: VisualCapitalist

 

Według badania grupy doradczej Mercer w rankingach najdroższych miast na szczycie znajdują się Hongkong, Singapur i Zurych. 

“Konkurencja na globalnym rynku talentów jest zacięta, a kryzys kosztów utrzymania wpływa zarówno na pracowników, jak i firmy, które muszą wykazać się większą elastycznością” – mówi Yvonne Traber, globalna partner zarządzająca ds. mobilności w firmie Mercer.

 

Zobacz również: Polacy cieszą się, że stopa inflacji jest dwukrotnie powyżej celu! “To niesamowicie nieodpowiedzialne”, ostrzegł analityk

 

To nie w Hongkongu jest najdrożej?

Reklama

Pomimo że Hongkong wciąż ma renomę najdroższego miasta świata, problemy chińskiej gospodarki znacząco odbijają się na rynku mieszkań. W efekcie w tym roku mieszkańcy mogli liczyć na pierwsze od wielu lat obniżki. Te wnikają również z faktu, że w związku z działaniami ChRL, obecnie mianem azjatyckiego centrum finansowego określa się Singapur

Indeks stylu życia opracowany przez Juliusa Baera śledzi sytuację w najdroższych miastach świata. Według jego szacunków Azja jest regionem najdroższym pod względem "luksusowego” życia, a Singapur awansował na 1. miejsce w zestawieniu najdroższych miast świata.  

“W porównaniu do 12 miesięcy temu, łączna cena naszego indeksu towarów i usług wzrosła średnio o 13% w walutach lokalnych i o 6% w USD. Wraz ze wzrostem obaw przed recesją w drugiej połowie 2022 r. dolar amerykański będący bezpieczną przystanią wzrósł do nieoczekiwanie wysokiego poziomu, wykładniczo osłabiając inne główne waluty, takie jak euro, jen japoński i funt szterling” - analizują ekonomiści.  

Na poniższym wykresie widać, że wzrost cen mieszkań w Hongkongu w porównaniu do innych światowych metropolii był wręcz znikomy. Największy skok kosztów w ciągu ostatniego roku wyniósł 22%. Miami awansowało z 18. miejsca w rankingu za 2022 r. na 10. miejsce. Dużo drożej jest również w Dubaju, który awansował z 14. na 7. miejsce. Nowy Jork zaliczył skok, awansując z 11. na 5. najdroższe miasto.

 

Zobacz również: Cena metalu mocno odbije! Widać poruszenie na rynku surowców

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Quartz

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny mieszkań w Hongkongu