Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena miedzi na żywo

Dwa dni później pokonana została psychologiczna bariera 9000 USD/t, natomiast 18 marca metal ustanowił tegoroczny szczyt na poziomie 9164,5 USD/t, wsparty dobrymi danymi z Chin. Podczas kolejnej sesji miedź wróciła poniżej 9000 USD/t w reakcji na umocnienie dolara.

 

 

Metal, pierwszy raz od kwietnia ubiegłego roku, drożeje powyżej 9 tys. USD/t, wsparty cięciami produkcji zapowiedzianymi przez chińskie huty.  Do wzrostu cen surowca na światowych giełdach przyczyniła się decyzja chińskich hut o zmniejszeniu produkcji metalu w związku z ograniczoną dostępnością koncentratu miedzi oraz spadkiem premii przerobowej i rafinacyjnej. W ocenie firmy Argus, cytowanej przez jednego z uczestników rynku, prace konserwacyjne obejmą 2,5 mln ton zdolności produkcyjnych i potrwają do czerwca.

 

Zobacz także: Cena pszenicy runęła - w 2 lata spadła o ponad 50%

Reklama

 

W 2023 roku Chiny odpowiadały za niemal połowę globalnej podaży surowca – wytworzyły rekordowe 13 mln ton rafinowanego metalu (+13,5% r/r). Ubiegłoroczny import rudy i koncentratu miedzi do Państwa Środka wyniósł także rekordowe 27,5 mln ton (+9% r/r), natomiast metalu – w tym anod, stopów i półproduktów – sprowadzono 5,5 mln ton (-6,3% r/r). Według jednego z uczestników rynku w Chinach uruchomiono w 2023 roku 780 tys. ton rocznych mocy przerobowych.

W bieżącym roku planowane jest dodanie 150 tys. ton netto w Państwie Środka oraz 2 mln ton poza Chinami (sama indonezyjska huta Freeport McMoRan będzie zużywała do 1,7 mln ton koncentratu miedzi). Ocenia się zatem, że zniżka premii przerobowej i rafinacyjnej jest pochodną zarówno spadku wydobycia surowca jak i przyrostu możliwości wytwórczych hut.

 

Zobacz również: Zboża tracą, kakao zyskuje, złoto i ropa zmierzają ku umocnieniu

 

Problematyczna podaż może być katalizatorem wzrostu ceny miedzi w 2024 roku do 10 tys. USD/t. Problematyczna podaż, zdaniem niektórych graczy rynkowych, może być istotnym katalizatorem aprecjacji metalu do 10 tys. USD/t w horyzoncie do końca roku oraz 12 tys. USD/t przed końcem Q1’25. Nastroje inwestorów tymczasem są chłodzone przez uparte contango 0-3M LME w okolicach 100 USD/t oraz pokaźny (fakt, że sezonowy) przyrost zapasów surowca na giełdzie w Szanghaju.

Reklama

 

Czytaj również: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

Czytaj więcej

Artykuły związane z cena miedzi na żywo