Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bob Farrell

Kolejnym bohaterem serii ‘Reguły mistrzów inwestowania’ jest Bob Farrell. Jego uwagi skupiają się wokół charakteru rynku i tendencji, jakie zazwyczaj na nim występują.

 

Bob Farrell jako główny analityk Merrill Lynch zyskał miano jednego z najlepszych analityków rynkowych na Wall Street. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się jego spostrzeżenia dotyczące tendencji występujących na rynkach. Poniższe uwagi opisują typowe zachowania rynków i wpływ jaki na zachowanie ceny mają emocje inwestorów.

 

  1. Rynki podlegają regresji do średniej

Trend ceny rynkowej jest bardziej dynamiczny od trendu fundamentalnego, opartego na wartości danego instrumentu/aktywu. Okresy hiperbolicznych wzrostów i ogromnych spadków są napędzane emocjami inwestorów. Nie mogą one jednak trwać wiecznie –w końcu cena rynkowa oddala się od trendu fundamentalnego na tyle, że na rynku następuje zwrot i ‘regresja do średniej’, czyli do wartości fundamentalnej.

Reklama

 

  1. Ekstremalne ruchy w jedna stronę zawsze prowadzą do ekstremalnych ruchów w drugą stronę

Ta uwaga Forrella związana jest z opisaną wyżej regresją do średniej. Kurs rynkowy oscyluje wokół trendu fundamentalnego i okresy huraoptymistycznych wzrostów kończą się silnymi wyprzedażami, i na odwrót. Im silniej cena zmierzała do jednego ekstremów, tym silniejszy będzie ruch w kierunku przeciwnym.

 

  1. Ekstremalne ruchy nigdy nie są trwałe

Co pewien czas jakiś sektor na giełdzie spisuje się lepiej od innych i wydaje się, że hiperboliczny trend w jego przypadku nie ulegnie dynamicznemu odwróceniu. To samo dotyczy różnych aktywów i instrumentów finansowych. Słowa ‘tym razem będzie inaczej’ najczęściej kończą się wielkim rozczarowaniem, gdyż nawet świetnie prosperujący sektor ulegnie przegrzaniu, gdy inwestorzy popadną w euforię.

 

  1. Ekstremalne ruchy zazwyczaj mają większy zasięg niż moglibyśmy i nigdy nie kończą się prostą konsolidacją

Ta uwaga Forrella ukazuje dwie istotne kwestie. Po pierwsze, wyłapywanie zwrotów po silnym trendzie może przynieść duży zysk, gdyż możemy spodziewać się, że ruch zwrotny będzie równie silny jak poprzedni. Po drugie jednak, gra przeciwko silnemu trendowi jest niezwykle ryzykowna, gdyż nawet, gdy cena danego aktywu jest mocno oderwana od fundamentów, to nie oznacza, że nie będzie jeszcze zmierzać w tym samym kierunku.

Reklama

 

  1. Tłum najczęściej kupuje na szczycie, a najrzadziej na dołku

Tłum zazwyczaj ma rację w środkowej fazie trendu, ale myli się w momentach zwrotnych. Ta prawidłowość sprawia, że kontrariańskie podejście może przynosić dobre efekty. Jak powiedział Warren Buffett - ‘bądź chciwy, gdy wszyscy się boją i bój się, gdy wszyscy są chciwi’.

 

  1. Strach i chciwość

Najgorszym wrogiem inwestora najczęściej jest on sam, a konkretnie jego emocje. Zyski sprawiają, że stajemy się nadmiernie optymistyczni i chciwi, natomiast straty przynoszą rozczarowanie i strach. Te emocje zniekształcają ocenę najważniejszych parametrów inwestycyjnych – ryzyka, oraz potencjalnego zysku. W efekcie nasz proces decyzyjny jest oparty na błędnych przesłankach, co skutkuje błędnymi decyzjami inwestycyjnymi.

 

  1. Rynek jest silny, gdy wzrosty są szerokie i słaby, gdy są wąskie

Jeśli wzrost całego rynku (np. indeksu giełdowego) wynika ze wzrostu małej liczby spółek, to taka hossa ma słabe fundamenty. Zdrowa hossa to taka, w której rynek rośnie przy rosnących cenach akcji wielu spółek.

Reklama

 

  1. Rynek niedźwiedzia ma 3 fazy

Pierwszą fazą bessy jest mocny spadek. Później, gdy inwestorzy uważają, że pierwotny spadek był jedynie korektą, następuje odbicie w górę. Po nim rynek wraca do spadków i widzimy przedłużenie wcześniejszych spadków.

 

  1. Gdy wszyscy na rynku są zgodni, to znak, że zbliża się zaskoczenie

Gdy wszyscy na rynku są optymistami, to w końcu zabraknie osób, które mogłyby jeszcze kupić i wywindować cenę w górę. Gdy wszyscy na rynku są pesymistami, to zabraknie sprzedających, którzy mogliby przedłużyć spadki. Największe ruchy na rynku to te, których nikt się nie spodziewa – im więcej osób musi dostosować swoje pozycje do nowej rzeczywistości, tym silniejsza reakcja ceny.

 

  1. Rynek byka jest ciekawszy od rynku niedźwiedzia

Choć różne instrumenty finansowe dają możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i na spadkach, to rynek niedźwiedzia zarezerwowany jest zasadniczo dla spekulantów. Inwestorzy długoterminowi skupiają się na rynkach wzrostowych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Bob Farrell