Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bankructwa

Upadłości firm w Stanach Zjednoczonych jest coraz więcej. Względem poprzedniego roku, wskaźniki dynamik przyjmują dwucyfrowe wartości. W przypadku wielkich firm, to nawet 61% więcej bankructw. Kroplówka w postaci programów stymulacyjnych już się skończyła, przez co upadających firm przybywa.

 

  • Największy wzrost upadłości zaobserwowany został w przypadku wielkich firm
  • Ich upadek mógłby oznaczać całą serię problemów dla podwykonawców i kontrahentów
  • Wysokie stopy procentowe stanowią duże obciążenie dla przedsiębiorstw w USA

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Bankructw w USA coraz więcej

Upadłościowi eksperci z USA uważają, że wiele spółek znajduje się na krawędzi bankructwa. Luzowanie ilościowe po Globalnym Kryzysie Finansowym i wsparcie pakietów stymulacyjnych po pandemii Covid utrzymały wiele firm “zombie” przy życiu. Bez nich, część z nich zapewne już by upadła.

“Liczba złożonych wniosków pokazuje trudności przedsiębiorstw i rosnące ich zadłużenie w wymagającej sytuacji w obliczu obecnego otoczenia gospodarczego" - stwierdziła dyrektor Amerykańskiego Instytutu Upadłości (ABI), Amy Quackenboss.

Jak wynika z szacunków Epiq Bankruptcy, dostawcy danych dotyczących upadłości w USA, na początku października odnotowano łącznie 2328 wniosków o ogłoszenie upadłości firm w sierpniu. Stanowi to wzrost o 14% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 roku i o 17% w porównaniu z lipcem. Jest to najwyższy poziom upadłości od lutego 2020 roku.

Reklama

Patrząc na dane w szerszym zakresie, amerykański federalny sąd upadłościowy odnotował łącznie 15 tys. 724 upadłości w roku podatkowym zakończonym 30 czerwca 2023 roku. To ponad 23% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Zobacz także: Ta firma z GPW może przyciągnąć do Polski miliardowe inwestycje

 

Liczba wniosków upadłościowych w USA

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Reklama

Źródło: Bloomberg, amerykański system sądowniczy.

 

Powodów nie trzeba daleko szukać: pandemiczne fundusze wsparcia wyczerpały się, a inflacja w USA była wysoka. Choć 3,7% w Polsce zapewne nie robi wrażenia, to w USA jest to prawie dwukrotnie wyżej niż cel.

Co więcej, z uwagi na wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, koszt kapitału jest najwyższy od dziesięcioleci. Amerykańskie firmy dopiero zaczynają odczuwać skutki najwyższej od kilkunastu lat stopy procentowej. Jeszcze 18 miesięcy temu przeciętne oprocentowanie kredytu dla firm wynosiło w USA około 3%, a obecnie jest to ponad 8%.

Warto jednak zauważyć, że wspomniane 15,7 tys. wniosków o upadłość komercyjną jest niższe niż 22,4 tys. z 2019 roku. Jednak to co zwraca szczególną uwagę i jest niepokojące, to dynamika zmiany.

Reklama

Bankructwa korporacyjne w USA wzrosły o 30% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, według statystyk opublikowanych przez amerykański federalny system sądowniczy.

 

Zobacz również: Co dalej z gospodarką Polski? Kurs złotego, koniunktura… zaskakujące prognozy wielkich banków

 

Duże firmy, duże kłopoty

Według firmy konsultingowej Cornerstone Research, duże firmy, których aktywa przekraczają 1 mld USD, mogą być pod wyższą presją. Liczba wniosków w przypadku tego rozmiaru przedsiębiorstw (16), już we wrześniu przekroczyła liczbę z 2022 roku.

 

Reklama

Liczba wniosków o ochronę upadłościową (Chapter 11) w danym miesiącu w latach 2022 i 2023.

 grafika numer 2 grafika numer 2 

Źródło: Epiq Bankruptcy, Societe Generale.

 

“Ostatni wzrost liczby bankructw przedsiębiorstw jest w dużej mierze powrotem do normalności po nienaturalnie długim okresie luzowania monetarnego. Stopy procentowe były niskie od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, a wysiłki rządu mające na celu uniknięcie recesji podczas pandemii COVID dodatkowo zwiększyły dostępność pieniędzy dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji w ostatnich latach” - stwierdził Scott Stuart z Turnaround Management Association, amerykańskiego stowarzyszenia non-profit zrzeszającego specjalistów ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Reklama

"Firmy, które były w trudnej sytuacji, nie musiały przyglądać się chorobom tuż pod powierzchnią, które wymagały rozwiązania" - dodał. - "Ta era się skończyła".

Według statystyk sądowych, całkowita liczba wniosków o ogłoszenie upadłości (konsumenckich oraz komercyjnych) w USA wzrosła przez trzy kwartały z rzędu. Według statystyk sądowych, osiągnęła ona poziom 1,6 miliona w roku zakończonym 30 września 2023 roku.

 

Zobacz również: Ceny mieszkań wzrosną? Mamy nowe dane! Są zaskoczenia

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej