Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Arabia Saudyjska cięcia

Arabia Saudyjska przedłużyła obecne dobrowolne cięcia produkcji ropy naftowej, regulacje będą obowiązywać do końca roku. Jak w tych warunkach wyglądają średnio- i długoterminowe prognozy dla surowca? 

Więcej o decyzji Arabii Saudyjskiej i Rosji szczegółowo wyjaśniamy tutaj: PILNE! Kurs ropy wystrzelił - Arabia Saudyjska i Rosja rozdają karty

 

  • Podaż będzie dodatkowo ograniczana o 1,3 mln brk na dzień. 
  • Do cięć dołączyła Rosja, komunikat opublikowano kilka sekund po decyzji Arabii Saudyjskiej. 
  • Cena ropy Brent wystrzeliła do poziomu 90 USD, zyskując ponad 1,2%. 

 

Reklama

 

Cena ropy powyżej 90 USD - dobrowolne cięcia oficjalnie przedłużone 

Arabia Saudyjska oświadczyła, że przedłuży dobrowolną obniżkę wydobycia o 1 mln brk dziennie o kolejne 3 miesiące. Ograniczenia będą obowiązywać od października do końca grudnia. Decyzja ta ma być poddawana przeglądowi każdego miesiąca w celu rozważenia głębszej redukcji.  

Kilka sekund po ukazaniu się komunikatu z Bliskiego Wschodu, o podobnej decyzji zakomunikowała Rosja. Wicepremier Rosji Nowak przekazał, że przedłuży cięcia eksportu ropy do końca roku, redukując produkcję na poziomie 300 kb/d. 

Zobacz również: Cena ropy naftowej wystrzeliła. Dziś pierwsza obniżka stóp?

 

Reklama

 

Ropa Brent jest na najwyższym poziomie od początku 2023 r. Ropa WTI wzrosła do 87,00 USD/bbl. 

 

Notowania BCO/USD 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView 

 

"Wcześniej wskazywano, że dobrowolne cięcie ma być przedłużone jedynie na październik. Rosja decyduje się również iść podobną drogą i decyduje się na cięcie eksportu o 300 tys. brk na dzień do końca tego roku. Warto wspomnieć, że cięcie o 300 tys. pojawiło się już wcześniej w tym roku, natomiast w ostatnich dwóch miesiącach było to zwiększone cięcie o 500 tys. brk" - komentują analitycy XTB. 

 

Długoterminowe prognozy dla ropy 

Obecna sytuacja stawia w trudnej pozycji Administrację Bidena. W ostatnich latach uwalniano zapasy w celu zbicia wysokiej ceny po inwazji Rosji na Ukrainę. Luka wymaga uzupełnienia, co będzie szczególnie trudne, gdy ceny będą utrzymywać się powyżej poziomu 90 USD za baryłkę.

Reklama

Arabia Saudyjska i Rosja chcą uczynić z ropy broń polityczną. Pojawiają się jednak głosy, że popyt na czarne złoto osiągnie szczyt w najbliższych latach, po tym będzie sukcesywnie spadał.  

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej popyt na ropę wzrośnie o 6% w latach 2022–2028, osiągając poziom 105,7 mln baryłek dziennie (mb/d). Będzie on wspierany przez silny sektor petrochemiczny i lotniczy. Co istotne, po 2026 r. prognozuje się stopniowy zanik popytu, głównie z uwagi na rozwój samochodów elektrycznych oraz biopaliw. 

„Przejście na gospodarkę napędzaną czystą energią nabiera tempa, a szczyt światowego zapotrzebowania na ropę zostanie osiągnięty przed końcem tej dekady wraz z postępem w kategorii pojazdów elektrycznych, efektywności energetycznej i innych technologii” - uważa dyrektor MAE, Fatih Birol.

Już wcześniej pisaliśmy o podobnych prognozach. Więcej tutaj: Cena ropy zbliża się do listopadowych poziomów! Jakie perspektywy ma przed sobą w dalszej części roku?

Czytaj więcej