Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje Mercor czy warto

Pomimo tego Mercor jest dobrze przygotowany na trudniejsze czasy i powinien zachować swoją silną pozycję rynkową. Obniżyliśmy jednak cenę docelową w naszej rekomendacji, zaś swoją opinię opieramy na:

  • Spółce nie pomaga obecna sytuacja w budownictwie kubaturowym. Powierzchnia objęta wydanymi pozwoleniami na budowę budynków niemieszkalnych w Polsce była niższa w 2023 r. o 14,8% r/r, jednak w 4Q’2023 spadek wyniósł zaledwie 4,4% r/r, co może stanowić przesłankę do nadchodzącego odwrócenia trendu. Jednak sytuacja w budynkach magazynowych i przemysłowych w Polsce uległa pogorszeniu w wyniku wzrostu wskaźnika pustostanów.
  • Słabsza koniunktura w branży przełożyła się na spadek wartości zamówień w Spółce, co było widoczne zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach. Wobec tego spodziewamy się spadku przychodów w 2024/25e o 11,8% r/r do poziomu 520 mln PLN.
  • Mimo że Spółce nie uda się powtórzyć rekordowych wyników z roku 2022/23, generowane wyniki wciąż będą przyzwoite. Mercor powinien utrzymać dwucyfrową marżę EBITDA pomimo trudniejszych uwarunkowań ekonomicznych.
  • W zeszłym roku Spółka wypłaciła rekordową dywidendę w wysokości 1,51 PLN na akcję. Mimo że spodziewamy się spadku wysokości dywidend w najbliższym czasie, to z uwagi na bezpieczny poziom długu netto, Spółka będzie mieć przestrzeń do podniesienia wskaźnika wypłaty dywidendy, lecz może być to uwarunkowane wysokością nakładów inwestycyjnych.

 

 

Zobacz także: Akcje spółki AI wystrzeliły o 1200% w rok. Bliski przełom może rozpędzić mocne wzrosty

Reklama

 

Ostatnie wydarzenia

Wyniki finansowe za 3Q’2023/24

W dn. 16 lutego 2024 r. Spółka opublikowała swoje wyniki finansowe za 3Q’2023/24:

  • Przychody ze sprzedaży wyniosły 145,4 mln PLN (-13% r/r, -2% kw/kw).
  • Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 42,4 mln PLN (-2% r/r, +12% kw/kw).
  • Wynik EBITDA wyniósł 20,7 mln PLN (-16% r/r, -2% kw/kw).
  • Wynik operacyjny wyniósł 15,8 mln PLN (-21% r/r, -6% kw/kw).
  • Wynik netto wyniósł 13,1 mln PLN (+13% r/r, -28% kw/kw).
  • Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły 8,5 mln PLN (-57% r/r, -68% kw/kw).
  • Dług netto Spółki na koniec 3Q’2023/24 wyniósł 76 mln PLN (w porównaniu z 80 mln PLN na koniec 2Q’2023/24).

 

 

Reklama

Naszym zdaniem wyniki III kwartału 2023/24 były neutralne. Chociaż przychody były niższe niż nasza prognoza i konsensus rynkowy, Spółka pokazała dobrą rentowność. Marża zysku brutto ze sprzedaży zbliżyła się do 30%. Z drugiej strony, podwyższone koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wyniosły 18,1% przychodów ze sprzedaży (w porównaniu do średniej z poprzednich kwartałów na poziomie 14-15%). Głównym powodem są wyższe koszty sprzedaży. Koszty ogólnego zarządu pozostały na niskim poziomie. Wynik EBITDA wyniósł 20,7 mln PLN i był nieznacznie poniżej naszej prognozy. Pomimo niższych przychodów, Spółka zachowała solidną rentowność. Wynik netto wyniósł 13,1 mln PLN i był zgodny z naszą prognozą. Dług netto i wskaźnik długu netto do EBITDA były na podobnym poziomie jak rok wcześniej.

 

Zobacz także: KNF wszczyna postępowanie! Największym bankom grożą wielomilionowe kary

 

 

Mercor: wyniki za 3Q’2023/24

 

Zamówienia

Bardzo dobra koniunktura w sektorze budownictwa kubaturowego panująca w ostatnim czasie uległa pogorszeniu, co było przez nas oczekiwane, jednak w mniejszej skali. Widać to po raportowanej przez Spółkę wysokości zamówień, które w grudniu 2023 r. były niższe o 23,4% r/r, zaś w styczniu były niższe o 34,1% r/r. Skumulowana wartość zamówień w okresie od kwietnia 2023 r. do stycznia 2024 r. wyniosła 492,5 mln PLN, a więc była niższa niż rok wcześniej o 0,7%.

Reklama

 

Zobacz także: Jak KNF walczy z nielegalnym doradztwem inwestycyjnym

 

 

Czynniki ryzyka

Mercor narażony jest na szereg ryzyk wewnętrznych i zewnętrznych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spośród których najistotniejszymi są:

  • Koniunktura w budownictwie kubaturowym i wysokościowym. Klientami Spółki są przede wszystkim generalni wykonawcy. Słabsza koniunktura w budownictwie może przełożyć się na spadek zapotrzebowania na produkty/usługi Spółki i pogorszenie się wyników finansowych.
  • Ceny materiałów produkcyjnych. Wzrost cen materiałów produkcyjnych w stosunku do planowanego poziomu w momencie składania oferty może spowodować wzrost kosztów i pogorszenie się rentowności Spółki.
  • Dostępność istotnych zasobów surowców. W swoim procesie produkcyjnym Spółka zużywa przede wszystkim stal, aluminium i poliwęglan. Mniejsza dostępność ww. surowców może negatywnie wpłynąć na wywiązywanie się Spółki z podpisanych kontraktów oraz spowodować wzrost cen tych surowców.
  • Wojna na Ukrainie. Trwający konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą ma wpływ pośredni oraz bezpośredni. Pośrednim wpływem jest m.in. ewentualna zmiana nastrojów i preferencji inwestorów, wzrost cen i problem z dostępnością surowców produkcyjnych i energetycznych, potencjalne zakłócenia łańcuchów dostaw. Poza tym Mercor posiada 55% udział w kapitale zakładowym spółki na Ukrainie (TOB MERCOR UKRAINA sp. z o.o.) oraz 55% udział w kapitale zakładowym spółki w Rosji (OOO Mercor-PROOF LLC). Utrata kontroli bądź inne niekorzystne zdarzenia mogą skutkować odpisem, wykazaniem straty w sprawozdaniu i utratą rynków zbytu.
  • Zmiana wysokości stóp procentowych. Mercor posiada zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek oraz z tytułu leasingu finansowego. Wzrost stóp procentowych może spowodować zwiększony koszt obsługi tego zadłużenia.
  • Zmiana kursów walut. Grupa posiada swoje oddziały i zakłady produkcyjne zagranicą, zawiera transakcje w walutach innych niż funkcjonalna. Grupa stosuje zabezpieczenia poprzez zawieranie transakcji typu forward, jednak nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wpływu zmian kursów walut.
  • Poziom inflacji. Wyższe ceny mogą negatywnie wpłynąć na rentowność Spółki. Poza tym, wyższa inflacja może powodować wzrost oczekiwań płacowych pracowników.
  • Ryzyko kredytowe kontrahentów. W przypadku pogorszenia się sytuacji płynnościowej klientów, Spółka może doświadczyć problemów a odzyskaniem należności w terminie.
  • Dostępność pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Spółka dostarcza swoim klientom gotowe rozwiązania z zakresu ochrony przeciwpożarowej w budynkach, do czego konieczne jest posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Niedobór pracowników może negatywnie wpłynąć na możliwość realizacji odpowiedniej liczby projektów i spadek przychodów.
  • Ryzyko niekorzystnych decyzji podatkowych. Istnieje ryzyko zakwestionowania prawidłowości obliczonych zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe i wydania niekorzystnych dla Spółki decyzji.

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Czytaj więcej

Artykuły związane z akcje Mercor czy warto