Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Związek między zmianami klimatycznymi a geopolityką

|
selectedselectedselected
Związek między zmianami klimatycznymi a geopolityką | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestycje międzynarodowe oferują dywersyfikację portfela potencjalnie dzięki ekspozycji na kraje spoza USA. Skuteczne inwestowanie obejmuje ocenę ryzyka finansowego i korzyści wynikających z wydarzeń w danym kraju. Obecnie badania makroekonomiczne i polityczne, uzupełnione badaniami środowiskowymi, społecznymi i zarządzania (ESG), zapewniają inwestorom dodatkowy pryzmat do postrzegania tradycyjnych finansów danego kraju i wpływu na zmiany klimatyczne.

Zmiany klimatyczne to ryzyko systemowe, które wpływa na inwestycje i nie można się przed nim zabezpieczyć. Skutki zmian klimatycznych rozprzestrzeniają się poza miasta, kraje i sąsiednie kraje powiązane geograficznie, klimatycznie lub gospodarczo.

Większość inwestorów i kredytodawców reaguje poprzez uwzględnienie odpowiednich sygnałów w swoich modelach oceny ryzyka. To może nie wystarczyć, ponieważ zmiany klimatyczne i geopolityka są często współzależne.

Zmiany klimatyczne działają jako potężny czynnik zwielokrotniający ryzyko geopolityczne. Przyspieszone przez wzrost populacji i zmniejszające się zasoby wodne, zmiany klimatyczne mogą powodować szybkie i radykalne zmiany strukturalne w gospodarkach i demografii krajów dotkniętych zmianami.

W szczególności prawa do wody, dostęp do niej, zarządzanie, skutki zmian klimatycznych i inne zagrożenia związane z wodą są siłą napędową konfliktów geopolitycznych w obszarach, gdzie dorzecza rzek leżą ponad granicami państw. Wzrasta niepewność dostaw słodkiej wody, gdzie wiele zagrożeń i czynników łączy się ze sobą, potęgując rosnące ryzyko związane z wodą.

Reklama

Dwa z trzech najbardziej narażonych dorzeczy na świecie znajdują się w Indiach - Indus i Ganges-Brahmaputra. Doświadczają one wzrostu populacji, zaburzeń pogodowych i rosnącej presji na zasoby wodne, co zagraża trwałości plonów w rolnictwie i potencjalnym niepokojom społecznym. Czynniki te w połączeniu zwiększają istniejące napięcia geopolityczne z krajami sąsiednimi.

Dunaj przecina dziewięć krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE) i pięć krajów niebędących członkami UE. Pomiędzy członkami UE a krajami niebędącymi członkami istnieją napięcia dotyczące różnych kwestii, w tym pomocy gospodarczej i potencjalnego przystąpienia do UE.

Więcej na ten temat można przeczytać w publikacji Franklin Templeton Investment Institute's The Nexus Between Climate Change & Geopolitics. Analizujemy dwie stosunkowo niedoceniane fale - geopolitykę i zmiany klimatyczne - aby pokazać wzajemne zależności między nimi i zidentyfikować punkty zapalne, które należy monitorować.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama