Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek

|
selectedselectedselected
Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: RPP obniżyła stopy procentowe o 25pb, w tym referencyjną do 5,75%. Tym razem Rada nie zaskoczyła i obniżyła stopy w skali oczekiwanej przez większość ekonomistów rynkowych. Uważamy, że RPP będzie kontynuowała cykl obniżek stóp procentowych, jednak w wolniejszym tempie niż mógł sugerować jego gwałtowny początek we wrześniu. Więcej w Makro Flashu: „Polityka (pieniężna) małych kroków”.

 

Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 1Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 1

 

 

Reklama

USA: Raport ADP Research Institute po serii dobrych danych, we wrześniu zaskoczył negatywnie. Zatrudnienie w amerykańskich firmach wzrosło o 89 tys., wyraźnie słabiej niż w sierpniu, kiedy zwiększyło się o 180 tys. Spowolnił też wzrost wynagrodzeń, a osoby zmieniające pracę mogły liczyć na najmniejsze od 2021 podwyżki (średnio 9%). Po zmianie metodyki, korelacja ADP z oficjalnymi danymi o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) się zmniejszyła, w związku z czym nie jest to jednoznaczny prognostyk spadku dynamiki zatrudnienia w statystykach NFP. Raport z amerykańskiego rynku pracy poznamy w piątek, analitycy nie oczekują tak głębokiego pogorszenia, jak sugerowałyby dane ADP. Na znacznie mniejszą skalę schłodzenia koniunktury na rynku pracy wskazują również opublikowane w tym tygodniu dane o popycie na pracę (wolnych etatach) i ostatnie dane o bezrobociu.

Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 2Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 2

 

EUR: PMI dla sektora usług w strefie euro wyniósł we wrześniu 48,7 pkt., po raz drugi z rzędu wskazując na pogorszenie koniunktury, chociaż słabsze niż w sierpniu. Wskaźnik był wyższy niż w poprzednim miesiącu (47,9 pkt. w sierpniu) i nieco lepszy niż szacowano wstępnie (48,4 pkt.). Źródłem niewielkiego (ale jednak) pogorszenia koniunktury w usługach był spadek popytu, w tym największy od ponad 2 lat spadek popytu zagranicznego. Utrzymuje się silna presja kosztowa, która przekłada się na wzrosty cen oferowanych usług (nieco jednak stłumione przez ograniczenia popytowe).

Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 3Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 3

 

Reklama

GER: PMI w usługach Niemiec wyniósł we wrześniu 50,3 pkt. vs 47,3 pkt. w sierpniu. Koniunktura w usługach sprawiła niespodziankę, a nastroje się poprawiły wbrew wstępnym danym (pierwszy szacunek PMI w usługach wynosił 49,8 pkt.). Wskaźnik PMI w niemieckich firmach usługowych balansuje ostatnio na granicy dekoniunktury. Cały czas ciążą mu trudności sektora przemysłowego i osłabiony popyt wymuszający redukcję marż.

 

Zobacz także: Niemieckie obligacje skarbowe zbliżyły się do poziomu niewidzianego od 12 lat!

 

EUR: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu pogłębiła spadek do 1,2% m/m w ujęciu odsezonowanym (po -0,1% m/m w lipcu). W rezultacie w sierpniu sprzedaż była o 2,1% niższa niż przed rokiem. Największy, zarówno w skali miesiąca, jak i roku, był spadek sprzedaży paliw. Mocno spadała też sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Skala ograniczenia zakupów przewyższyła rynkowe oczekiwania (-0,5% m/m i -1% r/r).

Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 4Zaskoczenie bez zaskoczenia. To nie koniec obniżek - 4

 

Reklama

EUR: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro wzrosły w sierpniu o 0,6% m/m, a w ujęciu r/r spadły o 11,5%. Dane wpisały się niemal idealnie w rynkowe oczekiwania (kons.: -11,6% r/r). W skali miesiąca wzrost napędzany był rosnącymi cenami energii (2,5% m/m), podczas gdy ceny produkcji przemysłowej z wyłączeniem energii spadły o 0,2% m/m. W ujęciu rocznym ceny energii były niższe o 30,6% r/r, a ceny przemysłowe po ich wyłączeniu wzrosły o 1% r/r.

 

EUR: Ch.Lagarde (EBC) we wczorajszym oświadczeniu powtórzyła, że obecny poziom stóp procentowych EBC utrzymywany wystarczająco długo powinien zapewnić powrót inflacji do celu. M.Centeno (EBC, Bank Portugalii) stwierdził, że kolejne podwyżki stóp nie będą konieczne, a samo ich utrzymywanie na dotychczasowym poziomie przy spadającej inflacji oznacza zaostrzenie polityki pieniężnej.

 

USA: Zamówienia fabryczne w sierpniu wzrosły o 1,2% m/m po spadku o 2,1%m/m w lipcu, a wynik okazał się lepszy od oczekiwań – konsensus spodziewał się niewielkiego spadku (o 0,4% m/m). Zamówienia na dobra trwałe minimalnie wzrosły (o 0,1% m/m), a więc w skali zbliżonej do oczekiwań. Wynik obniżały zamówienia na środki transportu, charakteryzujące się ostatnio sporą zmiennością (po ich wyłączeniu wzrost zamówień na dobra trwałe wyniósł 0,4% m/m).

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama