Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zasady podatkowe dla umów zlecenia

|
selectedselectedselected
Zasady podatkowe dla umów zlecenia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Umowa zlecenia może być jednym z rodzajów przychodów w rozumieniu podatku od osób fizycznych. Jest jedną z umów, którą najczęściej rozlicza się za pomocą deklaracji PIT 37. W tym celu zleceniodawca powinien przygotować dla zleceniobiorcy odpowiedni PIT źródłowy – PIT 11. Jakie jeszcze zasady podatkowe dotyczą umowy zlecenia? Jak kwalifikować należy przychody z umowy tytułu zlecenia? Czym są zaliczki na podatek od umów zlecenia?

Umowy zlecenia. Zasady podatkowe dla umów zlecenia

Kwalifikacja przychodów z umowy zlecenia

Zgodnie z ustawą podatek dochodowy od osób fizycznych art. 13 Umowa zlecenia jest kwalifikowana jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (określonych w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy). Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. Jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Wyciąg z przepisów:

Art.  13.  [Przychody z działalności wykonywanej osobiście]

Reklama

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

8) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
  3. c) przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Na tych zasadach przygotowuje się również indywidualne deklaracje podatkowe PIT, takie jak PIT 2021.

Zaliczka na podatek dochodowy

Zgodnie z zasadami podstawowej ustawy podatkowej w zakresie osób fizycznych czyli Ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) jednym z podstawowych obowiązków podatkowych w zakresie umowy zlecenia jest odprowadzanie odpowiednich zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki te następnie uwzględniane są w PIT 2021. Od dochodów z działalności wykonywanej osobiście, z zasady wpłacane są w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek i w zasadniczej większości przypadków to płatnicy pobierają zaliczki.

Reklama

Zasady poboru zaliczek określono w art. 41 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych:

Wyciąg z przepisów:

Art.  41.  Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama