Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrasta niepewność. Czy szoki związane z cenami energii i zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą w dalszym ciągu spowalniać proces normalizacji inflacji?

|
selectedselectedselected
Wzrasta niepewność. Czy szoki związane z cenami energii i zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą w dalszym ciągu spowalniać proces normalizacji inflacji? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym Przeglądzie Alokacji nasz zespół ds. rozwiązań inwestycyjnych Franklin Templeton rozważa, czy szoki związane z cenami energii i zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą w dalszym ciągu spowalniać proces normalizacji inflacji.

FRANKLIN TEMPLETON THINKS™ POGLĄDY NA TEMAT ALOKACJI

 

PRZEGLĄD

W miarę narastania napięć geopolitycznych w związku z wydarzeniami na Ukrainie, brak łatwej drogi do osiągnięcia stabilnego rozwiązania sugeruje, że wpływ cen energii może się utrzymywać. Co najmniej zwiększa to niepewność związaną z i tak już trudnym zestawem czynników wpływających na wzrost gospodarczy, inflację i politykę. Politycy wydają się stąpać po cienkiej linie.

Próbując radzić sobie z wyzwaniami stojącymi przed światową gospodarką i rynkami, musimy być świadomi naszych instynktownych reakcji na szokujące wydarzenia geopolityczne. W dalszym ciągu zwracamy uwagę na rosnącą niepewność, ale nie ulegamy pokusie zawierania transakcji na podstawie krótkoterminowych wiadomości lub emocji.

Reklama

 

GŁÓWNE TEMATY KSZTAŁTUJĄCE NASZE POGLĄDY

Spowolnienie wzrostu w kierunku trendu

Wzrost gospodarczy spowalnia, a ryzyko jest przechylone w dół, co jest spotęgowane przez wpływ geopolityki, Omicron i zacieśnianie polityki. Ogólnie rzecz biorąc, konsumenci w gospodarkach rozwiniętych pozostają w dobrej sytuacji finansowej. W bieżącym roku nadal spodziewany jest okres globalnej ekspansji powyżej trendu.

Trudne warunki dla inflacji

Trwające ograniczenia podaży powodują wzrost inflacji, a nadzieje na to, że presja ta osiągnie swój szczyt, są obecnie kwestionowane przez wstrząsy energetyczne. Globalna inflacja nadal przewyższa oczekiwania, ponieważ jest napędzana przez popyt na towary. Presja cykliczna przeważa nad świeckimi siłami dezinflacyjnymi, takimi jak technologia i globalizacja.

Zacieśnianie polityki w warunkach odchodzenia od warunków wysoce akomodacyjnych

Dla większości banków centralnych obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza coraz bardziej przypomina stąpanie po cienkiej linie. Jeśli jednak wzrost gospodarczy nie będzie zadowalający lub nastąpi dalsza eskalacja ryzyka geopolitycznego, polityka może przybrać bardziej gołębi charakter. Nawet po spodziewanych podwyżkach stopy procentowe banków centralnych pozostaną na niskim lub ujemnym poziomie w ujęciu realnym.

 

PRAKTYCZNE POZYCJONOWANIE

Nadal potrzebne jest ostrożne zarządzanie

W dłuższym horyzoncie czasowym uważamy, że globalne akcje nadal mają większy potencjał wyników niż globalne obligacje. Po ograniczeniu naszych preferencji w zakresie akcji do bardziej umiarkowanego poziomu, przed gwałtowną korektą na rynkach światowych, utrzymujemy nasz poziom przekonania, ale uważamy, że zwinny styl inwestycyjny pozostaje odpowiedni.

Szanse na rynkach akcji

Reklama

Przyciąga nas zdywersyfikowany zestaw możliwości na rynkach akcji, co potwierdza naszą stałą preferencję w zakresie alokacji w akcje. Utrzymujemy umiarkowane przekonanie co do względnych zalet tych rynków i regionów, ale w żadnym z nich lokalna specyfika nie równoważy szerokiej atrakcyjności akcji w dłuższym okresie.

Obligacje wciąż mają swoje miejsce

Nasza analiza długoterminowa pokazuje, że potencjał zwrotu z obligacji globalnych, zwłaszcza obligacji rządowych, pozostaje ograniczony. Jednak potencjalne korzyści z dywersyfikacji aktywów o niższym ryzyku pozostaną oczywiste dla inwestorów wykorzystujących wiele aktywów. Silny wzrost gospodarczy wspiera fundamentalną atrakcyjność sektorów o niższym ratingu dochodów stałych, takich jak obligacje wysokodochodowe i kredyty.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama