Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe – dziś poznamy szczegóły inflacji i bilans płatniczy z Polski

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe – dziś poznamy szczegóły inflacji i bilans płatniczy z Polski | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PKB w 3kw21: wolniejszy wzrost r/r na efektach bazy, w ujęciu odsezonowanym kw/kw wzrost zbliżony do 2kw21.

PKB w 3kw21 wzrosło 5,1%r/r (konsensus 4,8%r/r, ING 5,0%r/r), wzrost spowolnił w ujęciu r/r (w 2kw21 11,2%r/r), ale to efekty bazy. Bardziej miarodajne są dane o PKB kw/kw, które pokazują przyśpieszenie (2,1% w 3kw21 vs 1,8% w 2kw21). W 3kw21, gospodarka kontynuowała silny wzrost, bo pracowały dwa silniki wzrostu, tj. przemysł i usługi. Naszym zdaniem wzrost PKB w całym 2021 ponad 5,0%r/r jest niezagrożony, pomimo wzbierającej fali pandemii. Nawet przy spowolnieniu PKB kw/kw do zera, całoroczny wzrost będzie wyższy od 5,0%r/r, utrzymujemy prognozą całoroczną na poziomie 5,4%r/r.

Dzisiaj szczegóły inflacji za listopad (6,8%r/r).

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS inflacja CPI w październiku przyspieszyła do 6,8%r/r z 5,9% we wrześniu. Napędzają ją m.in. ceny paliw (33,9%r/r) i żywności (4,9%r/r). Październikowa podwyżka cen gazu podniosła inflację energii do 10,2%r/r. Wciąż rośnie inflacja bazowa, w listopadzie do 4,4%r/r z 4,2% we wrześniu. Obecny wzrost inflacji to głównie zasługa szoków podażowych, widoczne jest istotne przyspieszenie cen towarów w Polsce i zagranicą, co odzwierciedla wpływ wysokiej inflacji globalnie. W 2022-23 roku głównym czynnikiem inflacyjnym będzie krajowa presja popytowa i płacowa, stąd naszym RPP może kontynuować podwyżki w trakcie 2022 roku.

W naszej ocenie, docelowa stopa procentowa dla gospodarek regionu Europy Środkowej (Węgry, Rumunia, ale też Polska) to około 3% i zostanie ona osiągnięta na przełomie 2022-23. Piątkowe dane o PKB w Polsce w 3kw21 wspierają taki scenariusz. Dodatkowym czynnikiem inflacyjnym jest także polityka gospodarcza w regionie, w tym wysokie podwyżki płacy minimalnej (Węgry, Rumunia), albo dalsza ekspansja fiskalna (w Polsce skala ekspansji fiskalnej wzrośnie do około 5% wobec 4%PKB w 2021 roku).

NBP: Dziś dane bilansu płatniczego Polski za wrzesień i pokaźny deficyt na rachunku obrotów bieżących

Reklama

Konsensus prognoz dotyczący salda na rachunku obrotów bieżących we wrześniu zakłada deficyt €1,2mld i wzrost eksportu towarowego o 12%r/r i importu o 23,9%r/r. Nasza prognoza jest nieco bardziej pesymistyczna – spodziewamy się deficytu €1,4mld i rocznych dynamik eksportu i importu odpowiednio: 9% i 22%. Możliwości ekspansji eksportu hamują zakłócenia wynikające z zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw, które szczególnie dotykają naszego największego partnera handlowego – Niemcy. Rachunki za import rosną z powodu odbicia popytu krajowego oraz wysokich cen surowców energetycznych na rynkach światowych.

NBP: Prezes NBP sugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych, ale...

Prezes NBP A. Glapiński ocenił, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp procentowych, ale dopuszcza zmianę oceny przez RPP np. przy spadku cen surowców, czy przy nasileniu fali Covid-19. Zapowiedział, że NBP nie wycofuje się definitywnie i trwale z rynku obligacji i w razie potrzeby może wspierać płynność rynku, a nie wzmacniać poluzowanie monetarne. Według A. Glapińskiego skup aktywów przez NBP praktycznie samoistnie wygasł i jego znaczenie jest niewielkie. Dodał, że przy inflacji nakręcanej przez czynniki zewnętrzne, wyraźne umocnienie złotego miałoby ograniczony wpływ na inflację w kraju, a ciążyłaby eksporterom.

Prezes NBP uchylił się od odpowiedzi na pytanie o docelowy poziom stóp procentowych w obecnym cyklu, gdyż RPP nie komunikuje prognoz stóp procentowych.

Ostatnia podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej (z 0,5% do 2%) miała charakter operacyjny i miała na celu stabilizację stopy POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej. Decyzja zacznie obowiązywać od 30 listopada.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama