Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szczyt UE. Apel o poprawę konkurencyjności europejskich firm

|
selectedselectedselected
Szczyt UE. Apel o poprawę konkurencyjności europejskich firm | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed rozpoczynającym się dzisiaj szczytem UE przedsiębiorcy głośno mówią o potrzebie zapewnienia konkurencyjności europejskim firmom, stworzenia otoczenia regulacyjnego, które poprawi warunki inwestowania w Europie. Oczekują również dalszego wsparcia dla firm w związku z wysokimi cenami energii i wzmocnienia jednolitego rynku.

Dziś i jutro w Brukseli nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów będą rozmawiać o wojnie Rosji z Ukrainą, o unijnym wsparciu dla Ukrainy, jak również o gospodarce oraz migracji. Oczywiście największą uwagę przyciąga udział w szczycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. To nadzwyczajne spotkanie odbywa się tydzień po szczycie Ukraina–UE w Kijowie, z udziałem m.in. przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela oraz przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Na Ukrainie rozmawiano przede wszystkim o perspektywach jej członkostwa w UE. W Brukseli nacisk zostanie położony na dalszą pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Pomoc udzielona do tej pory to około 50 miliardów euro.

Ta nowa rzeczywistość geopolityczna wymusza na Wspólnocie nowe podejście do wielu dziedzin, m. in. gospodarczej. W Brukseli coraz więcej mówi się o potrzebie zapewnienia konkurencyjności europejskim firmom. To cieszy, bo biznes od dawna podejmował ten temat i domagał się postawienia go w centralnym miejscu unijnej polityki. Potrzebujemy stworzenia takiego otoczenia regulacyjnego, które znacznie poprawi warunki inwestowania w Europie. Potrzebujemy również dalszego wsparcia dla firm w związku z wysokimi cenami energii.

Jako BusinessEurope, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan, apelujemy, aby zestaw środków podjętych na poziomie UE:

  1. nie był dyskryminacyjny i był zgodny z międzynarodowymi zobowiązaniami UE;
  2. zapewniał równe szanse, unikając fragmentacji jednolitego rynku, dlatego ewentualne zmiany ram pomocy publicznej powinny mieć charakter tymczasowy;
  3. zmniejszał obciążenia administracyjne, przyspieszał procedury wydawania pozwoleń i ułatwiał dostęp do funduszy krajowych i europejskich.

- Biznes popiera plan Przemysłowego Zielonego Ładu. Uzupełnia on flagowy program KE o aspekt strategii przemysłowej. Jednak musi to być plan dobrze zrealizowany jeśli chcemy uniknąć deindustrializacji Europy. Propozycja KE słusznie docenia znaczenie handlu międzynarodowego i umów handlowych dla wspierania UE w rozwoju, produkcji i wdrażaniu czystych technologii i towarów. Doceniamy wyraźne odniesienie do znaczenia posiadania odpowiednich umiejętności, aby przejść zieloną transformację, a także niedawne obietnice ustanowienia „kontroli konkurencyjności” dla wszystkich nowych inicjatyw politycznych i legislacyjnych UE. Jednak teraz za słowami muszą iść konkretne czyny, a pilna potrzeba zmniejszenia ogólnego obciążenia regulacyjnego w Europie nie została jeszcze wystarczająco odzwierciedlona w propozycjach Komisji – mówi Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Reklama

Unijni przywódcy będą także dyskutować o tym jak wykorzystać potencjał jednolitego rynku, który leży u podstaw dobrobytu Europy od jego powstania, 30 lat temu. Europejski biznes domagał się tego od dawna. Skala rynku ma znaczenie dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na całym świecie.

- Apelujemy o przygotowanie programu, którego celem jest uproszczenie ram regulacyjnych na unijnym rynku wewnętrznym i przyspieszenie jego integracji. Powinien on zostać wdrożony z okazji jego 30. Rocznicy i zająć się rozdrobnieniem przepisów i usunąć bariery we wszystkich strategicznych obszarach polityki – od energii po technologie cyfrowe, od rynków kapitałowych po usługi finansowe i inne. Takie postępowanie ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw – dodaje Kinga Grafa.

Pracodawcy podkreślają, że musimy w UE uniknąć wyścigu o dotacje, dlatego potrzebujemy dobrze skalibrowanych zasad pomocy publicznej. Konkurencyjności przemysłowej nie można budować na dotacjach, ale ukierunkowana pomoc państwa może być uzasadniona, w szczególności w celu wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w ich transformacji, pomocy w budowie niezbędnej infrastruktury, wspieraniu innowacji i zwiększaniu skali nowych technologii.

Musimy także zintensyfikować monitorowanie, wymianę informacji i koordynację między UE a Stanami Zjednoczonymi, aby rozwijać współpracę transatlantycką, unikając praktyk dyskryminacyjnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama