Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek kredytów dla mikroprzedsiębiorców w Polsce. Styczeń kończymy "na plusie"

|
selectedselectedselected

Styczeń 2024 roku zakończył się na plusie, gdy chodzi o liczbę i wartość udzielonych kredytów bankowych dla małego biznesu. W porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, banki zwiększyły liczbę udzielonych kredytów o 6,5% oraz ich wartość o 3,3%. Szczególnie widoczny był wzrost w segmencie kredytów obrotowych, gdzie liczba udzielonych kredytów wzrosła o 9,9%, a ich wartość nawet o 10,2%. 

Rynek kredytów dla mikroprzedsiębiorców w Polsce. Styczeń kończymy "na plusie"
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ten optymistyczny obraz zaburza spadek wartości zawieranych umów o kredyt inwestycyjny (-13,2% r/r).

W styczniu 2024 r., w porównaniu do stycznia 2023 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów o 6,5% i na wartość wyższą o 3,3%. Przyznały o niemal 10% więcej (+9,9%) kredytów obrotowych. Spadło natomiast zainteresowanie kredytami w rachunku bieżącym i kredytami inwestycyjnymi. Liczba kredytów w rachunku bieżącym zmniejszyła się o 7,7%, choć ich wartość wzrosła nieznacznie o 2,7%. Większe obawy budzi jednak spadek w kredytach inwestycyjnych, gdzie zarówno liczba udzielonych kredytów (-7,6%), jak i ich wartość (-13,2%) odnotowały negatywną dynamikę.

Analizując krótkoterminowe trendy, styczeń 2024 roku pokazał niewielki wzrost liczby udzielonych kredytów o 4,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednakże wartość tych kredytów znacząco spadła o -31,6%, co może wskazywać na ostrożniejsze podejście banków do finansowania działalności mikrofirm oraz na zmianę struktury udzielanych kredytów na mniejsze kwoty – mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz, BIK. 

 

Budowlanka i usługi – największa dynamika wzrostu w styczniu r/r 

Z łącznej liczby 12,6 tys. udzielonych kredytów, firmy usługowe zaciągnęły 6,0 tys. (47,5%), a handlowe 2,9 tys. (22,9%), co stanowi 70,4% wszystkich kredytów udzielonych w styczniu br. Wartość finansowania dla tych dwóch sektorów wyniosła 62,7% łącznej kwoty kredytów, z 556 mln zł (38,0%) dla usług i 361 mln zł (24,7%) dla handlu.

Reklama

Sektor budowlany odnotował największy wzrost r/r z 12,6% wzrostem liczby udzielonych kredytów i 14,3% wzrostem ich wartości. Sektor usługowy również wykazał pozytywną dynamikę, z 8,7% wzrostem liczby kredytów i 4,1% wzrostem ich wartości. Wzrost wartości nowych kredytów w styczniu odnotowała też branża handlowa (+4,6%). Natomiast z ujemną dynamiką wartości udzielonych kredytów zakończył się styczeń w firmach produkcyjnych (-11,3%).

Wzrost w sektorach budowlanym i usługowym świadczy o rosnącej koniunkturze w tych branżach. Podczas gdy spadek wartości udzielonych kredytów o 11,3% w firmach produkcyjnych, może wskazywać na trudności w tym sektorze. Potwierdzają to również problemy z terminową spłatą rat kredytowych - w styczniu firmy produkcyjne odnotowały najwyższą (czyli najgorszą) spośród głównych branż wartość wskaźnika Indeksu Jakości BIK, osiągając poziom 6% - tłumaczy Sławomir Nosal.

 

Zobacz także: WAŻNE! Zmiany w indeksach GPW - wiemy, kto awansował do WIG20!

 

***

Więcej szczegółowych informacji o rynku kredytowym znajdują się w Newsletterze BIK - Mikrofirmy w załączeniu. Wszystkie poprzednie wydania publikowane są na stronie: Publikacje Grupy BIK – Mikrofirmy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIK - Biuro Informacji Kredytowej

BIK - Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej S.A. – jedyne biuro kredytowe w Polsce, które poprzez internetowy portal www.bik.pl oraz aplikację mobilną Mój BIK umożliwia klientom indywidualnym monitorowanie własnej historii kredytowej, a dzięki Alertom BIK ostrzega przed każdą próbą wyłudzenia kredytu. BIK gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców z całego rynku kredytowego, oraz dane z obszaru pożyczek pozabankowych. Baza BIK zawiera informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz 1,4 mln firm, w tym o 845 tys. mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. BIK posiada najwyższe kompetencje w zakresie Analiz rynkowych i nowoczesnych technologii. Wspiera bezpieczeństwo instytucji finansowych i ich klientów, udostępniając bezpieczny system wymiany informacji kredytowych i gospodarczych oraz nowatorskie rozwiązania antyfraudowe. Łączy cechy nowoczesnej firmy technologicznej z atrybutami instytucji zaufania publicznego. Od kilkunastu lat BIK jest aktywnym członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia ACCIS (Association of Consumer Credit Information Suppliers), zrzeszającego największą grupę rejestrów kredytowych na świecie.


Reklama
Reklama