Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Konferencja prasowa Prezesa NBP przyniosła potwierdzenie, że nastąpią kolejne podwyżki stóp procentowych NBP (nawet powyżej 4%), a bank centralny liczy na aprecjację złotego. A.Glapiński zapowiedział, że będzie za kontynuacją podwyżek stóp w dotychczasowej skali (50pb) na marcowym posiedzeniu oraz na kolejnych.

Zdaniem prezesa podwyżki do 3,5-4% nie szkodziłyby wzrostowi gospodarczemu. Docelowy poziom stóp i tempo dochodzenia do niego będzie zależał od napływających danych. W razie uporczywego utrzymywania się wysokiej inflacji nie jest wykluczone podwyższenie stopy docelowej. Jednocześnie szef banku centralnego ponownie podkreślił znaczenie aprecjacji złotego w prowadzonym obecnie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. NBP jest zainteresowany umocnieniem złotego i dąży do tego, by wszystkie instrumenty polityki pieniężnej współgrały w celu obniżania inflacji. Prezes przedstawił się jako jednoznaczny jastrząb, który wykorzysta wszystkie możliwe środki, w granicach rozsądku, aby ograniczyć inflację. Jednocześnie z bieżących prognoz banku wynika, że inflacja utrzymuje się na wyższych niż wcześniej oczekiwano poziomach, co sprawia, że jej powrót do dopuszczalnego przedziału wahań (1,5-3,5%) do końca 2023 jest mało prawdopodobny. NBP nie zamierza wykorzystywać interwencji walutowych w celu umocnienia złotego, ale nie wyklucza zaprzestania wymiany środków walutowych napływających z UE poza rynkiem walutowym. Zdaniem prezesa NBP rząd powinien wydłużyć czas obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej na cały rok. A.Glapiński wyjawił, że decyzja o podwyżce stóp o 50pb na posiedzeniu w tym tygodniu zapadła prawie jednogłośnie (prawdopodobnie przeciwko głosował E.Łon, który wcześniej zapowiadał taką postawę). Prezes NBP potwierdził, że podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej ma na celu ustabilizowanie stopy POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej.

Prezes zapowiedział, że NBP w ciągu roku dokupi kolejne 100 ton złota

Zdaniem szefa banku centralnego, postulowane przez niektórych zamrożenie stawek WIBOR i tym samym zatrzymanie podwyżek rat kredytów hipotecznych jest nieuzasadnione ze względu na brak pogorszenia spłacalności kredytów w bankach. Odbiór rynkowy konferencji był wyraźnie jastrzębi. Stawki swap w segmencie 2-letnim wzrosły o ponad 20pb. EURPLN spadł poniżej 4,50. Prezes NBP nakreślił jasny kierunek przed najbliższym posiedzeniem, w którym udział weźmie prawdopodobnie aż 4 nowych członków Rady (W.Janczyk, kolejny członek wybrany przez Sejm oraz dwóch członków wybranych przez Prezydenta). Biorąc pod uwagę wymowę wczorajszej konferencji prasowej Prezesa NBP, oczekujemy, że RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych w skali po 50pb na kolejnych kilku posiedzeniach, a stopa referencyjna dotrze do poziomu 4,25%.

POL:

Sejm RP wybrał do RPP zgłoszonego przez PiS W.Janczyka oraz odrzucił kandydaturę zgłoszonego przez KO J.Borowskiego. Kandydatka PiS G.Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady z przyczyn osobistych, w związku z czym Sejm ponownie rozpocznie procedurę wyboru członka RPP.

POL:

Reklama

Nowy członek RPP W.Janczyk stwierdził, że należy przywiązywać dużą uwagę do tego, co mówi Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, ponieważ on ma dostęp do najlepszych analiz, do całego warsztatu NBP, na podstawie których RPP może podejmować najbardziej trafne i wyważone decyzje. Obecnie nie ma jeszcze informacji na temat tego, jaki wpływ na wyhamowanie tempa wzrostu cen będzie miała tarcza antyinflacyjna - to pokażą dopiero odczyty za luty i marzec. Zdaniem członka RPP skuteczne działanie tarcz mogłoby sprawić, że nie będzie potrzeby podnoszenia stóp procentowych. Pokreślił on, że polityka fiskalna państwa w znaczącym stopniu może współuczestniczyć w realizacji celów RPP. Odnosząc się do kwestii swojego funkcjonowania w Radzie, W.Janczyk zadeklarował, że będzie stosować te kryteria, które do tej pory nie zawiodły, czyli obserwacja rynku, otoczenia, ale też krajów sąsiednich i wiodących banków centralnych jak EBC. Dodał, że nie będzie zwolennikiem przechodzenia w skrajności.

EUR:

Przedstawiciele EBC skomentowali dokonany w zeszłym tygodniu zwrot retoryczny w polityce pieniężnej. Prezes Banku Francji F.Villeroy de Galhau stwierdził, że ostatnio rozbudzone oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp są zbyt agresywne, a EBC wcale nie ma ustalonego kalendarza zacieśniania polityki pieniężnej. Samo zacieśnienie nie jest też pewne. Członkini zarządu EBC I.Schnabel podczas akcji #AskECB na portalu Twitter napisała, że jeżeli wysoka bieżąca inflacja groziłaby odkotwiczeniem oczekiwań inflacyjnych (obecnie zdaniem banku nie zagraża), to bank mógłby podnieść stopy, aby temu przeciwdziałać. Inni członkowie natomiast wypowiadali się bardziej jastrzębio. J.Nagel w pierwszej ważniejszej wypowiedzi jako Prezes Bundesbanku stwierdził, że EBC doszedł do punktu, w którym wskazane byłoby podjęcie akcji. EBC powinien podwyższyć stopy w tym roku, jeżeli perspektywy inflacyjnie nie poprawiłyby się istotnie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami - 1

USA:

L.Mester z Fed w Cleveland powtórzyła, że jest zwolenniczką podwyżki stóp na marcowym posiedzeniu FOMC. Jej zdaniem obecny cykl zacieśniania będzie szybszy niż poprzedni, ponieważ inflacja jest znacznie wyższa, a rynek pracy bardziej napięty niż w 2015. R.Bostic z Fed w Atlancie stwierdził z kolei, że od najbliższych danych zależy, czy w marcu będzie trzeba podnieść stopy o 25pb czy 50pb. Obydwoje są zwolennikami relatywnie szybkiego rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej Fed.

POL:

Rząd rozpoczął proces luzowania obostrzeń pandemicznych. Minister zdrowia A.Niedzielski i minister edukacji P.Czarnek ogłosili, że od 15 lutego izolacja zostanie skrócona do 7 dni zamiast 10 dni, a kwarantanna dla domowników zostanie skrócona tylko do okresu izolacji zakażonego (7 dni). W trybie natychmiastowym zlikwidowana została kwarantanna z kontaktu. Od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa z państw należących do strefy Schengen oraz skrócona dla przyjeżdżających z pozostałych państw. Od 21 lutego, a więc o tydzień szybciej niż wcześniej planowano, nastąpi powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych. Minister A.Niedzielski zapowiedział, że będzie rekomendował stopniowe znoszenie restrykcji w najbliższych tygodniach.

GER:

Eksport towarów wzrósł o 0,9% m/m, a import o 4,7% m/m. W obu przypadkach były to zdecydowanie lepsze odczyty od prognoz. W ostatnich miesiącach niemiecki handel zagraniczny notuje coraz lepsze wyniki. Szczególnie interesująco wygląda odbicie importu, które wynika z jednej strony z wyższych kosztów zakupu energii, ale też ze zwiększenia importu zaopatrzeniowego przez niemieckich przetwórców. Daje to nadzieje, wraz z innymi wskaźnikami koniunktury, na odbicie produkcji niemieckiego przemysłu, a w konsekwencji również silniejszy wzrost eksportu. Pod koniec grudnia eksport był o 7% wyższy niż przed wybuchem pandemii, podczas gdy import o 23%.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wszyscy jesteśmy jastrzębiami - 2

RON:

Narodowy Bank Rumunii podniósł bazową stopę procentową o 50pb (kons. 25pb) do 2,5%. Bank podkreślił w komunikacie, że mocny wzrost inflacji w przeważającej mierze wynika z czynników egzogenicznych (ceny gazu, ropy i importowanej żywności). Bank zatwierdził zaktualizowane prognozy (publikacja Raportu o Inflacji dopiero 11.02), według których inflacja ma znacząco przyspieszyć do dwucyfrowego poziomu w 2q22, by następnie tylko stopniowo spadać, wolniej niż wcześniej oczekiwano. Inflacja ma powrócić do przedziału dopuszczalnych wahań (1,5-3,5%) w 4q23. Ścieżka inflacji ma pozostać jednak wahliwa ze względu na efekty bazowe związane zakończeniem obowiązujących do marca 2022 obniżek cen energii elektrycznej i gazu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama