Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja sprzedana przemysłu nie przestaje pozytywnie zaskakiwać! Trwała zmiana czy raczej anomalia związana z odblokowywaniem się łańcuchów dostaw?

|
selectedselectedselected
Produkcja sprzedana przemysłu nie przestaje pozytywnie zaskakiwać! Trwała zmiana czy raczej anomalia związana z odblokowywaniem się łańcuchów dostaw? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja sprzedana przemysłu nie przestaje zaskakiwać i to zaskakiwać pozytywnie. Styczniowy wynik 19,2% r/r zdecydowanie przebił zarówno nasze (13,4% r/r) jak i konsensusowe oczekiwania (14,3% r/r). Uparcie twierdzimy, że produkcja przemysłowa powinna w najbliższych miesiącach zbliżać się do trendu, a wyniki z ostatnich miesięcy to raczej anomalia związana z odblokowywaniem się łańcuchów dostaw, a nie trwała zmiana.

Udrożnienie podaży (skutkujące np. dostarczeniem brakującego komponentu) skutkowało szybkim montażem i sprzedażą wcześniej już de facto wyprodukowanego produktu. Tym tłumaczymy sobie te wysokie skoki. Fabryki nie funkcjonują w nadgodzinach (a przynajmniej nie widać tego w danych o wynagrodzeniach, gdzie to powinno się odłożyć), nic nie przemawia też za trwałą zmianą trendu w produkcji przemysłowej. Dobry odczyt to też nie kwestia dni roboczych (odsezonowane dane też wystrzeliły). Przekonamy się, że to faktyczna produkcja (idąca nadal w zapasy), jeśli zobaczymy statystyki dotyczące (adekwatnego co do skali wzrostu produkcji) wzrostu wykorzystania mocy wytwórczych. Uważamy, że obserwowane wzrosty produkcji sprzedanej przekraczają w skali konieczne zmiany wykorzystania aparatu produkcyjnego. Tego nie da się wyprodukować w jednym miesiącu.

Produkcja sprzedana przemysłu: w szczegółach wciąż widać wysokie dynamiki produkcji energii - 1Produkcja sprzedana przemysłu: w szczegółach wciąż widać wysokie dynamiki produkcji energii - 1

W szczegółach wciąż widać wysokie dynamiki produkcji energii

To kategoria, która sporo podbijała ostatnie odczyty produkcji sprzedanej przemysłu. Liczyliśmy na korektę, ale jej nie zobaczyliśmy. Produkcja w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosła o 51,6% r/r (podajemy dane nieodsezonowane). Bardzo dobry wynik odnotowało też samo przetwórstwo przemysłowe (główny komponent produkcji sprzedanej przemysłu), które wzrosło o 15,6% r/r (dużo powyżej naszych szacunków). To tu odkładają się wspomniane wyżej efekty związane z odblokowywaniem łańcuchów dostaw.

 

Poniżej rzut oka na "najlepsze" kategorie

Reklama

Warto jednak podkreślić, że dodatnie dynamiki r/r odnotowano w każdej z raportowanych kategorii produkcji.

Produkcja sprzedana przemysłu: w szczegółach wciąż widać wysokie dynamiki produkcji energii - 2Produkcja sprzedana przemysłu: w szczegółach wciąż widać wysokie dynamiki produkcji energii - 2

Źródło: GUS 

 

Potężne dynamiki produkcji będą naszym zdaniem znikać tak szybko jak się pojawiły

Pytaniem pozostaje jedynie moment, od którego ten proces się zacznie. Z punktu widzenia rachunków narodowych arytmetyka jest prosta. Owszem, możemy zobaczyć zmianę popytu końcowego bądź eksportu, jednak będzie też się pojawiać kontra od strony zmian zapasów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama