Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pożegnanie zrównoważenia zewnętrznego? Nie na zawsze, ale będzie trudniej. Prognozy makroekonomiczne dla Polski

|
selectedselectedselected
Pożegnanie zrównoważenia zewnętrznego? Nie na zawsze, ale będzie trudniej. Prognozy makroekonomiczne dla Polski  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zrównoważenie zewnętrzne pogorszyło się w 2021 roku na wszystkich frontach (patrz rysunek). Będzie lepiej, ale generalnie o nadwyżki trudniej. Uważamy, że w przypadku usług mamy po prostu do czynienia z powrotem do trendu a ostatnie 2 lata były pod tym kątem nadmiernie optymistyczne. Trend jest pozytywny i będzie pozytywny.

W przypadku salda wymiany towarowej, w grę wchodzi cykliczne przyspieszenie gospodarki połączone z bezprecedensowym wzrostem cen surowców i komponentów oraz trudności eksportowe (spowodowane trudnościami z kompletowaniem produkcji eksportowej z uwagi na zerwane łańcuchy dostaw). To będzie się stopniowo odwracało w kolejnych kwartałach.

Pożegnanie zrównoważenia zewnętrznego? Nie na zawsze, ale będzie trudniej. Prognozy makroekonomiczne dla Polski  - 1Pożegnanie zrównoważenia zewnętrznego? Nie na zawsze, ale będzie trudniej. Prognozy makroekonomiczne dla Polski  - 1

W przypadku salda dochodów wtórnych i pierwotnych jesteśmy mniejszymi optymistami. Wyższe stopy procentowe, wyższe oczekiwane stopy zwrotu z inwestycji w kraju, wyższe płace (dla pracowników z zagranicy) będą utrzymywać ten element rachunku bieżącego w dużym deficycie. Transfery z UE będą coraz mniej bieżące (choć to dla samego bilansu przepływu środków nie ma znaczenia).

Uruchomiły się już procesy dostosowania po stronie nominalnej (stopy procentowe – patrz prawy wykres), które z jednej strony kompensują deficyt na rachunku bieżącym podmiotom go finansującym, a z drugiej uruchamiają procesy realne, które będą chłodzić popyt, przywracając w średnim terminie większe zrównoważenie.

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Gospodarka 2022-2023, Z tarczą, czy na tarczy?, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz najnowszy raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama