Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD

|
selectedselectedselected
Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER:

Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł w lipcu do -14,7 pkt. z -8,5 pkt. w czerwcu, silniej od prognoz. Indeks ocen obecnej sytuacji obniżył się z kolei do-59,5 pkt. wobec -56,5 pkt. miesiąc wcześniej. Ocena sytuacji w gospodarce jest coraz bardziej negatywna, a ankietowani eksperci rynku finansowego przewidują jej dalsze pogorszenie do końca roku. Głównym tego powodem jest oczekiwanie wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych w strefie euro i USA. Ponadto, ważne rynki eksportowe, takie jak Chiny, są postrzegane jako relatywnie słabe. Autorzy badania wskazują, że sektory przemysłowe prawdopodobnie poniosą ciężar nadchodzącego pogorszenia koniunktury gospodarczej, a oczekiwania dotyczące zysków dla branż zorientowanych na eksport ponownie silnie spadają. Obecny poziom indeksu ZEW jest spójny z dalszym spadkiem PKB w nadchodzących kwartałach.

Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 1Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 1

 

GER:

Czerwcowa inflacja CPI została potwierdzona na poziomie 6,4% r/r, a HICP na poziomie 6,8% r/r. Wzrost w porównaniu z odpowiednio 6,1% r/r oraz 6,3% r/r w maju wynikał z efektów statystycznych, związanych z wprowadzeniem przed rokiem biletu kolejowego za 9 euro oraz zniżek na paliwo. Niemiecki urząd statystyczny potwierdza, że głównym czynnikiem podbijającym inflację są ceny żywności, które w czerwcu rosły o 13,7% r/r, chociaż w ich przypadku mieliśmy już trzeci miesięczny spadek z rzędu.

Zobacz takżeInflacja u naszych zachodnich sąsiadów w górę! Zobacz jak reaguje kurs euro

 

Reklama

Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 2Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 2

 

OECD:

W raporcie Employment Outlook 2023, OECD oceniła, że w większości państw członkowskich rynki pracy pozostają bardzo napięte, chociaż w wielu z nich liczba wakatów przypadających na osobę poszukującą pracy spadła. Zatrudnienie ustabilizowało się na poziomie nieco wyższym niż przed kryzysem COVID, a stopa bezrobocia pozostaje historycznie niska. Wskaźniki aktywność zawodowej poprawiły się – mniej osób w wieku produkcyjnym jest nieaktywnych zawodowo niż przed pandemią, a średnia liczba godzin przepracowanych na osobę zatrudnioną jest w większości krajów wyższa lub tylko nieco niższa niż przed kryzysem. Liderem poprawy wskaźników aktywności zawodowej jest Polska – pomiędzy 4q19 a 1q23 nasz kraj odnotował najgłębszy spadek stopy nieaktywności zawodowej, najsilniejszy wzrost wskaźnika aktywności oraz drugi największy (po Grecji) wzrost współczynnika zatrudnienia. Jednocześnie od pandemii w Polsce odnotowano jeden z głębszych spadków realnych jednostkowych kosztów pracy, co oznacza dalszą poprawę konkurencyjności gospodarki. OECD szacuje, że w minionym roku płace realne w Polsce obniżyły się o 7,0%, co jest jednym ze słabszych wyników wśród analizowanych państw.

Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 3Polska liderem poprawy aktywności zawodowej wśród państw OECD  - 3

 

USA:

Wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców wzrósł w czerwcu do 91 pkt. z 89,4 pkt. w maju, wynika z raportu NFIB. Odsetek netto firm, które odnotowały wyższe ceny sprzedaży niż trzy miesiące wcześniej spadł do 29% i był najniższy od marca 2021. Chociaż inflacja była nadal wymieniana jako najważniejszy problem firm, to nie jest już tak dotkliwa jak rok temu. Dane są kolejnym potwierdzeniem postępującego procesu dezinflacji w USA.

Reklama

 

POL:

H.Wnorowski z RPP ocenił w wywiadzie dla Biznes24, że bieżąca inflacja jest za wysoka, jednak istnieją silne przesłanki do szybkiej dezinflacji. Zasugerował przy tym, że wynik inflacji „symbolicznie” poniżej 10% nie jest dla niego wystarczającym argumentem za obniżką stóp procentowych. Wskazał, że czeka na dalszy, silny spadek inflacji, a w Polsce nie ma w tej chwili fundamentalnych, czyli kosztowych przesłanek do tego, żeby inflacja była tak wysoka. Członek RPP uważa, że więcej zwolenników w Radzie będą miały stopniowe obniżki stóp procentowych niż jednorazowe cięcie o większej skali.

 

POL:

Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2023 po wczorajszym przetargu wynosi ok. 94%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama