Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w trybie wait and see. Luzowanie powinno być dozowane stopniowo

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w trybie wait and see. Luzowanie powinno być dozowane stopniowo | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w roku 2023 zdecydowanie nie była nudna, podobnie jak we wcześniejszych trzech latach. Przez większą część minionego roku stopy procentowe były utrzymywane na poziomie najwyższym od 2002 r., co było zgodne z naszmi oczekiwaniami. We wrześniu RPP dokonała nagłego zwrotu w polityce pieniężnej i obniżyła stopy procentowe o 75 pkt. baz., pomimo odległej perspektywy powrotu inflacji do celu NBP.

 

 

Łącznie we wrześniu i październiku stopy zostały ścięte o 100 pkt. baz., co w naszej ocenie było ruchem przedwczesnym, szczególnie, iż stopy procentowe w Polsce były i tak najniższe wśród krajów naszego regionu. Po wyborach parlamentarnych, w których władzę przejęła ówczesna opozycja, RPP zaostrzyła narrację i komunikuje stabilizację stóp procentowych w najbliższych miesiącach, uzależniając decyzje od napływających danych z gospodarki oraz perspektyw polityki fiskalnej nowego rządu. Utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie do marca 2024 r. uznajemy za scenariusz bazowy.

 

Reklama

Dostrzegamy przestrzeń do spadku stóp procentowych w 2024 r., jednak ich zakres nie będzie duży i w naszej ocenie stopy procentowe spadną o nie więcej niż 100 pkt. baz. Proces dezinflacji w przyszłym roku wyraźnie spowolni względem roku 2023, jednak w horyzoncie działania polityki pieniężnej inflacja będzie zbliżała się do celu NBP. Sprzyjać temu będzie mocniejszy złoty, który od połowy października zyskał ok. 7% względem koszyka walut, przekładając się na zaostrzenie warunków finansowych. Naszym bazowym scenariuszem pozostaje utrzymanie mocnego złotego w całym 2024 r. Oczekiwane cięcia stóp także przez Fed i EBC oznaczać będzie możliwość złagodzenia polityki pieniężnej w Polsce bez negatywnej presji na złotego.

 

Cięcia stóp powinny być dozowane ostrożnie. Ekspansywna polityka fiskalna, niskie bezrobocie, relatywnie wysoka dynamika płac i wciąż podwyższone oczekiwania inflacyjne będą spowalniały tempo dezinflacji, a tym samym ograniczały przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej. Ryzyka dla naszego scenariusza skierowane są w stronę nieco późniejszego restartu obniżek stóp procentowych, a głównym źródłem niepewności co do ścieżki stóp proc. w przyszłym roku jest kształt polityki fiskalnej nowego rządu, a także wciąż nie do końca czytelna funkcja reakcji RPP.

 

Zobacz także: Gigantyczna strata NBP! Siła polskiego złotego pokrzyżowała plany Glapińskiego

 

Polityka pieniężna w trybie wait and see. Luzowanie powinno być dozowane stopniowo - 1Polityka pieniężna w trybie wait and see. Luzowanie powinno być dozowane stopniowo - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama