Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKO Bank Polski współorganizatorem emisji zielonych obligacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego

|
selectedselectedselected
PKO Bank Polski współorganizatorem emisji zielonych obligacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • PKO Bank Polski współorganizował emisję obligacji zrównoważonego rozwoju Climate Awarness Bonds Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
  • Środki z emisji przeznaczane będą na wsparcie inwestycji przyczyniających się do łagodzenia zmian klimatu 

PKO Bank Polski współorganizował emisję obligacji zrównoważonego rozwoju Climate Awarness Bonds Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Była to pierwsza w historii publiczna emisja tego rodzaju obligacji dedykowana w całości polskim inwestorom. PKO Bank Polski od lat jest współorganizatorem emisji polskich zielonych obligacji rządowych (green bonds). Emisja współorganizowana dla EIB jest zatem kolejnym elementem działań banku ułatwiającym pozyskanie środków na inwestycje przyczyniające się do łagodzenia zmian klimatu.

- Jednym z priorytetów PKO Banku Polskiego są działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Współorganizacja emisji Climate Awarness Bonds to kolejny krok na „zielonej drodze” PKO Banku Polskiego zmierzającej do osiągnięcia tego celu. Bardzo dziękuje EIB za zaufanie i umożliwienie organizacji tej emisji.

– podkreśla Paweł Sadalski, dyrektor Departamentu Skarbu

Zielona obligacja EIB Climate Awarness Bonds oferuje roczny kupon w wysokości 1% oraz stopę zwrotu dla inwestorów na poziomie 1,028%. Kwota emisji sięgnęła 1,25 mld złotych, a termin zapadalności papieru to luty 2027r.

Działania banku na rzecz ochrony środowiska i klimatu

Ostatnie lata przyniosły głębokie zmiany w zakresie zielonego finansowania. Akcjonariusze i obligatariusze banków, ze względu na obowiązujące ich polityki, zaczęli wyraźnie wymagać dbałości o klimat w ramach działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Takie oczekiwanie ze strony rynku dostrzegamy także w PKO Banku Polskim, który ma wysoką ekspozycję na finansowanie z rynków hurtowych. Inwestorzy na tym rynku są szczególnie wrażliwi na oceny spółek w zakresie ESG. Dlatego już w 2019 r. bank zdecydował sią zaznaczyć te obszary w aktualizacji strategii Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, a następnie podjął konkretne działania, zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu działalności grupy na środowisko.

W 2020 r. PKO Bank Polski znacząco ograniczył emisje CO2 generowaną przez jego działalność (spadek o 32 proc.), wdrożył ocenę ryzyk ESG do procesu oceny kredytowej klientów korporacyjnych, zaostrzył polityki kredytowe względem sektorów wysokoemisyjnych oraz szerzej otworzył się na finansowanie OZE. Obecnie pracuje również nad wyznaczeniem mierzalnych celów w obszarze ESG na poszczególne lata, do których osiągnięcia będzie dążyć. Ich prezentacja powinna być możliwa ma przełomie pierwszej i drugiej połowy roku.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski

PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.


Reklama
Reklama