Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy urząd dla podatników

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowano projekt nowego urzędu, którego zadaniem jest wspieranie zwykłych podatników. Jak wyglądają szczegóły?

 

Rzecznik podatników

W dniu dzisiejszym „Puls Biznesu” poinformował o utworzeniu nowego urzędu. Będzie nim rzecznik podatników.

Projekt powołania takiego urzędu powstał już w 2012 r., ale na planach się skończyło. Pod koniec lipca opublikowano projekt ordynacji podatkowej, w którym znalazł się zarys nowego urzędu. Szczegółowy katalog uprawnień rzecznika podatników będzie zawierać odrębna ustawa.

Przed osobą piastującą stanowisko rzecznika podatników stoją duże wymogi. Kandydat musi posiadać dużą wiedzę, wysokie kompetencje i co najmniej 10-letnie doświadczenie w sprawach podatkowych.

Reklama

 

Zadania nowego urzędu

Zadaniem nowego urzędu jest pomoc zarówno przeciętnym obywatelom, jak i przedsiębiorcom. Głównie jednak będzie się skupiał na pomaganiu zwykłym obywatelom. Będzie on przypominać Rzecznika Małych i Średnich Firm, powołanego przez Konstytucję Biznesu. Obu rzeczników będzie mianował premier na wniosek właściwego ministra. Kadencja rzecznika podatników będzie trwać sześć lat, bez możliwości reelekcji.

Oczekuje się, że nowy rzecznik będzie pełnił rolę adwokata podatników wobec administracji skarbowej, będzie miał też prawo występowania w ich imieniu do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej.

Będzie mógł też wystąpić do ministra o zmianę lub uchylenie ważnej decyzji organu podatkowego w szczególnych sytuacjach dotyczących podatnika. W imieniu podatnika indywidualnego nowy urząd będzie mógł złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej oraz reprezentować go przed WSA.

Podatnik w tych przypadkach będzie zwolniony z opłat.

Rzecznik podatkowy będzie miał 16 zastępców przypadających na poszczególne województwa i kilkunastu mobilnych przedstawicieli. Rozważa się też zatrudnienie jego przedstawicieli w urzędach skarbowych lub izbach administracji skarbowej.

Reklama

Rocznie na działanie nowego urzędu zostanie przeznaczony budżet 20 mln zł. W biurze nowego rzecznika znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób.

 

Jak to wygląda w innych krajach?

Podobne rozwiązania są już od dłuższego czasu obecne w innych krajach. W USA od 40 lat działa Taxpayer Advocate Services. W Kanadzie natomiast od 10 lat podobną funkcję pełni Taxpayer’s Ombudsman. Podobne rozwiązania funkcjonują również w Pakistanie i RPA.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama