Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Które polskie firmy zaliczają się do grona jednorożców? To zależy - 1 lub 11

|
selectedselectedselected

Uznaje się, że w Polsce tylko jednej firmie udało się zyskać niepodważalne miano jednorożca. W praktyce może być ich sporo więcej, jednak chaos informacyjny często uniemożliwia ich prawidłową weryfikację. 

Które polskie firmy zaliczają się do grona jednorożców? To zależy - 1 lub 11
freepik/CDR,Booksy/Eleven Labs/Docplanner
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy Airbnb można uznać za firmę polską? 
  • Ile w praktyce może być polskich jednorożców? 
  • Co przesądza o tym, czy spółka staje się unicornem? 

 

Jak określić jednorożca w biznesie? 

Dołączenie do tego klubu to marzenie każdego założyciela start-upu. Mianem “jednorożca” określa się firmę z sektora prywatnego, która osiągnęła wycenę na poziomie 1 mld USD. Nomenklatura nie jest jednak ściśle określona, dlatego na rynku występują wątpliwości co do nazewnictwa niektórych przedsiębiorstw. Jak zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zasady nie są “czarno-białe”, a wiele zależy od przyjętej metodologii oraz sposobu wyceny. Prowadzi to do zjawiska, w którym niektóre źródła wyróżniają kilkanaście polskich unicornów, a inne zaledwie… jednego. 

 

Zobacz również: Debiut giełdowy Mentzen SA - czy warto zainwestować w spółkę znanego polityka? Analiza IPO

 

Brak potwierdzonej wyceny ciąży spółkom?

Głównym czynnikiem, który stoi na przeszkodzie w definiowaniu polskich start-upów, jest brak potwierdzonej wyceny. Jako przykład PIE podaje firmę DocPlanner (odpowiedzialną za serwis znanylekarz.pl) czy Booksy. Przyjmuje się, że w obu przypadkach wycena przekroczyła 1 mld USD, jednak one same nigdy nie potwierdziły tych doniesień. 

Reklama

 

Jednorożce w Polsce - klasyfikacja 

ktore polskie firmy zaliczaja sie do grona jednorozcow to zalezy 1 lub 11 grafika numer 1ktore polskie firmy zaliczaja sie do grona jednorozcow to zalezy 1 lub 11 grafika numer 1

Źródło: PIE 

 

Każdy z warunków spełnia z kolei Eleven Labs. PIE przypomina, że po uzyskaniu 80 mln USD w ramach finansowania w rundzie B, zyskała miano najmłodszego rodzimego jednorożca. Opracowany generator głosu jest coraz popularniejszy. Niemniej, siedziba znajduje się w Stanach Zjednoczonych, co może być wątpliwości, czy przedsiębiorstwo można zaliczyć do grona rodzimych. Czy zatem firma założona przez Polaków, ale mająca siedzibę poza granicami kraju rzeczywiście powinna być uwzględniana? PIE zaznacza, że gdyby móc uznać, że start-up jest polski, gdyż jego założyciel ma polskie pochodzenie, wówczas w tym gronie znalazłoby się m.in. Airbnb. 

“Według badań PFR z 2021 r., poniżej 10% start-upów przeniosło się poza granice Polski po uzyskaniu pierwszych rund finansowania, jednak jest to szczególnie częste w przypadku start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją, których w ostatnich miesiącach znacząco przybywa” - komentują analitycy PIE.

Reklama

Eleven Labs korzysta na rozwoju i wzroście znaczenia AI w biznesie. Osiągnięcie statusu jednorożca nastąpiło 18 miesięcy po tzw. rundzie zalążkowej. To pokazuje dynamikę przemian na rynku, bo choć o start-upach słyszy się mniej niż jeszcze kilka lat temu, wciąż mają spory potencjał w określonych segmentach rynku.

 

Zobacz również: Dobre wyniki to potencjał wzrostu! “KUPUJ” dla spółki z GPW

 

Czy unicorn może być notowany na giełdzie?

W tle pojawia się kolejna definicja, tym razem PFR. Na jej podstawie wykluczone są firmy notowane na GPW. Mowa w tym przypadku m.in. o Allegro, CDR czy WP. 

Wydaje się, że dokładniejszą definicję przedstawia sama Komisja Europejska, dzieląc jednorożce na private (spółka niepubliczna) i exited (notowana na giełdzie). Uznaje tym samym obie grupy, ale jasno je kategoryzuje. Co więcej, akceptuje tylko spółki technologiczne, założone po 1990 r., które debiut giełdowy miały po 2000 r. Na podstawie szerokiej definicji, która jest uznawana przez Komisję Europejską, w Polsce aż 11 firm można zaliczyć do grona jednorożców. 

“Niezależnie jednak od różnic w metodologiach, Polska z każdym rokiem zyskuje coraz więcej firm wycenianych na ponad 1 mld USD, a ostatni trend rozwoju SI jest szczególnie widoczny na tym rynku. Według raportu Startup Poland, podsumowującego zeszły rok, co trzeci pytany start-up za słowo kluczowe uznaje właśnie SI, deeptech i IoT. Możemy zatem mieć nadzieję na kolejne jednorożce w tym obszarze w przyszłości” - komentuje Karolina Korgul, ekonomistka PIE.

Reklama

 

Zobacz również: Chemiczny gigant z GPW ma problemy i negocjuje z bankami. Jakie są scenariusze?

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama