Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konfederacja Lewiatan: trzeba skoordynować prace nad dwoma ustawami o prawach konsumenta

|
selectedselectedselected
Konfederacja Lewiatan: trzeba skoordynować prace nad dwoma ustawami o prawach konsumenta  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zsynchronizowanie prac nad obecnie procedowanymi projektami dwóch ustaw dotyczącymi praw konsumenta oraz zapewnienie, aby weszły w życie po upływie co najmniej 6 miesięcznego vacatio legis – proponuje Konfederacja Lewiatan.

Pracodawcy podkreślają też, że konieczna jest koordynacja prac legislacyjnych, tak aby zmiany wynikające z ustaw uwzględniające propozycje przedsiębiorców, wchodziły w życie w tym samym terminie. Chodzi o projekty firmowane przez Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Za połączeniem obydwu projektów ustaw w jeden przemawia m.in. fakt, że procedowany przez Prezesa UOKiK projekt wprowadza do ustawy o prawach konsumenta przepisy bazujące na takich pojęciach jak „treści cyfrowe”, „usługa cyfrowa”, „kompatybilność”, „funkcjonalność” oraz „interoperacyjność”, podczas gdy legalne definicje tych pojęć mają trafić do ustawy o prawach konsumenta na mocy projektu procedowanego równolegle przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Praca nad tymi dwoma projektami rodzi ryzyko wprowadzenia do ustawy o prawach konsumenta niespójnych, a w skrajnym przypadku sprzecznych lub wzajemnie wykluczających się przepisów i rozwiązań. Ryzyko takie w dalszym ciągu może zaistnieć zarówno na etapie równolegle prowadzonych prac rządowych, jak i na etapie prac parlamentarnych. Może dojść do chaosu prawnego i niepotrzebnych obciążeń organizacyjnych i finansowych przedsiębiorców.

Od początku prac legislacyjnych konsekwentnie zwracamy też uwagę na konieczność zapewnienia przedsiębiorcom odpowiedniego czasu na przygotowanie się i wdrożenie zmian oraz wymogów wynikających z obydwu projektów ustaw. Pomimo naszych próśb przewidują one vacatio legis wynoszące tylko 14 dni. W naszej ocenie jest to czas nieadekwatny i niewystarczający biorąc pod uwagę zakres wymaganych zmian oraz specyfikę obszaru, w którym wymagane zmiany będą wprowadzane. Proponujemy, aby weszły w życie po upływie co najmniej 6 miesięcznego vacatio legis.

Projektowane ustawy będą wymagały zmian w systemach informatycznych, dokumentach oraz procedurach dotyczących w zasadzie wszystkich etapów relacji przedsiębiorca – konsument, poczynając od reklamy i prezentacji oferty, przez wykonywanie obowiązków informacyjnych oraz kontraktowanie, przez wykonywanie umowy, na obsłudze posprzedażowej kończąc. Nie jest możliwie wprowadzenie dużych zmian w oprogramowaniu, dokumentach i procesach w ciągu 14 dni liczonych od dnia ogłoszenia ustaw w Dzienniku Ustaw.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Tematy

wiadomościInformacje prawa konsumenta zakupy przez internet prawa konsumenta prawa konsumenta reklamacja prawa konsumenta zwrot towaru podstawowe prawa konsumenta prawa konsumenta ustawa jakie są prawa konsumenta prawa konsumenta reklamacja zwrot pieniędzy prawa e konsumenta prawa konsumenta cena na metce instytucje chroniące prawa konsumenta prawa konsumenta infolinia reklamacja prawa konsumenta prawa konsumenta zwrot towaru zakupionego przez internet ustawa prawa konsumenta konsumenta prawa prawa konsumenta odstąpienie od umowy prawa konsumenta opóźnienie dostawy wymień prawa konsumenta prawa i obowiązki konsumenta prawa konsumenta zwrot pieniędzy prawa konsumenta zwrot prawa konsumenta gwarancja prawa konsumenta kontakt reklamacje prawa konsumenta zwrot towaru prawa konsumenta zwroty towaru prawa konsumenta prawa konsumenta reklamacja 14 dni art 38 prawa konsumenta prawa konsumenta w sieci zwrot prawa konsumenta art 27 prawa konsumenta prawa konsumenta do zwrotu towaru prawa konsumenta do zwrotu prawa konsumenta referat wymień podstawowe prawa konsumenta prawa konsumenta przykłady wymiana sprzętu na nowy prawa konsumenta 2017 prawa konsumenta telefon prawa konsumenta po upływie gwarancji reklamacja w media markt prawa konsumenta prawa konsumenta wymiana towaru zwrot biżuterii prawa konsumenta art. 12 ust. 1 pkt. 4 prawa konsumenta gwarancja prawa konsumenta oszukany przez mechanika prawa konsumenta wymiana sprzętu na nowy prawa konsumenta 2019 biedronka prawa konsumenta
Reklama
Reklama