Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy?

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś o godz. 14:30 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej w strefie euro. Nie spodziewamy się znaczących modyfikacji nastawienia większości członków Rady co do perspektyw polityki pieniężnej, pomimo inflacji w strefie euro najwyższej od co najmniej 1997 r. Dzisiejsza wymowa komunikatu, jak i słowa prezes EBC Ch.Lagarde powinny potwierdzić co prawda materializowanie się ryzyk wysokiej inflacji, która jest jednak nadal „przejściowa", a wraz z wygaśnięciem „wąskich gardeł" w przemyśle i stabilizacją cen surowców energetycznych obniży się poniżej celu inflacyjnego (+2,0% r/r) w średnim okresie.

Oczekiwania te najpewniej potwierdzą nowe prognozy makroekonomiczne. W takim scenariuszu nie będzie przesłanek do podwyżki stóp procentowych w 2022 r. Rynki finansowe nie podzielają tych oczekiwań i wyceniają, że podstawowa stopa procentowa wzrośnie w 2022 r. o 25 pkt baz.

 Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy? - 1Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy? - 1

Wydarzenia i komentarze

 

US: Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zgodnie z konsensusem rynkowy pozostawił główną stopę procentową w Stanach Zjednoczonych na poziomie 0,00-0,25%. Zrealizowały się także oczekiwania rynkowe, według których bankierzy centralni mieli przyspieszyć redukcję skupu aktywów przez Fed - obecnie terminem zakończenia QE jest połowa marca 2022 r., a więc 3 miesiące wcześniej niż planowano w listopadzie. Za decyzją tą, według komunikatu, stoi inflacja już przez „jakiś czas" przewyższa cel inflacyjny i realizuje się postęp w kierunku pełnego zatrudnienia. Wczoraj przedstawiono także nowe prognozy makroekonomiczne, w których najmocniej zrewidowano względem września prognozy inflacji konsumenckiej PCE - dla 2021 r. do 5,3% r/r z 4,2% r/r i dla 2022 r. do 2,6% r/r i 2,2% r/r szacowanego wcześniej. Bankierzy centralni zmienili także swoje oczekiwania co do poziomu stóp procentowych w najbliższych latach. Odzwierciedlający to wykres dot-plot wskazuje, że obecnie spodziewany jest wzrost stóp o 0,75 pkt proc. w 2022 r. i o kolejne 0,75 pkt proc. w 2023 r. (we wrześniu oczekiwano wzrostu stóp do końca 2023 r. o 0,75-1,00 pkt proc.). Zmiany w komunikacie okazały się zgodne z prognozami rynkowymi na 2022 r. Na wczorajszym posiedzeniu perspektywa polityki pieniężnej w USA zostały dostosowane do sytuacji gospodarczej i jej przewidywań a zgodnie z wymową konferencji po posiedzeniu szefa Fed J.Powella nie należy spodziewać się większych zmian w narracji w najbliższych miesiącach.

Reklama

PL: Według końcowych danych inflacja CPI w Polsce w listopadzie wzrosła do 7,8% r/r z 6,8% r/r w październiku. Oznacza to rewizję w górę o 0,1 pkt proc. wstępnego szacunku opublikowanego dwa tygodnie temu. W grudniu spodziewamy się, że inflacja CPI wzrośnie co najmniej do 8,0% r/r, co jednak powinno być lokalnym szczytem dynamiki cen konsumenta. Od 2022 r. wskaźnik CPI powinien się obniżyć, ze względu na wejście w życie tarczy antyinflacyjnej rządu, choć jego wpływ będzie przejściowy i nie zmienia średniookresowych perspektyw inflacji. W drugiej połowie roku 2022 obniżeniu inflacji pomoże efekt wysokiej bazy statystycznej surowców, jednak inflacja pozostawać będzie znacznie powyżej celu NBP.

 Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy? - 2Komentarz dzienny – Fed potwierdził jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Czy EBC również zaskoczy? - 2

Rynki na dziś

Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej przyniosło oczekiwany jastrzębi zwrot dotyczący polityki monetarnej (w postaci m.in. podwojenia miesięcznego tempa ograniczania programu skupu aktywów oraz oczekiwań trzech podwyżek stóp procentowych w 2022 roku). Rynkową reakcją było jednak jedynie przejściowe umocnienie dolara. Dziś zaś o kierunku notowań eurodolara rozstrzygnąć może posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Utrzymanie łagodnej retoryki (negatywne dla euro) obok doniesień o rekordowych zachorowaniach na COVID-19 w Wielkiej Brytanii (pozytywne dla dolara jako tzw. bezpiecznej przystani) powinny wspierać łagodny spadek kursu EUR/USD. Przeciwwagą dla tych argumentów jest natomiast analiza techniczna i jej wskazania ruchu do poziomu 1,1355. Złoty powinien pozostawać stabilny wokół poziomu 4,62 za EUR w oczekiwaniu na porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (negocjacje trwają) oraz stopniowe wejście notowań w przedświąteczny marazm rynkowy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama