Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Innowacje w zakresie żywności i zrównoważony rozwój

|
selectedselectedselected
Innowacje w zakresie żywności i zrównoważony rozwój | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniżej zamieszczamy przedmowę Anne Simpson w nowym opracowaniu Instytutu Templetona Franklina zatytułowanym "Innowacje w dziedzinie żywności: Investing to feed our future". Pełny tekst można przeczytać tutaj: https://www.franklintempleton.com/fooddisruption 

Piszę te słowa z Cambridge w Anglii, gdzie właśnie rozmawiałam z grupą inwestorów, zarządzających aktywami i naukowców na temat rosnącego ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi, które zwiększają podatność na klęski głodu1 , co pokazuje, jak ważne będzie bezpieczeństwo żywnościowe w nadchodzących dekadach. Rozmowa ta toczy się w czasie, gdy wojna na Ukrainie dobitnie przypomina o ryzyku geopolitycznym związanym z liniami zaopatrzenia rolnictwa. Zakłócenia w eksporcie pszenicy i nawozów, które mają kluczowe znaczenie dla tego regionu, grożą, że w nadchodzącym roku kolejne 33 miliony - 47 milionów ludzi w 81 krajach znajdzie się na skraju głodu.2 Siedząc w King's College - prawie 600 lat po jego założeniu przez Henryka VI - uderzyło mnie, że od tamtego czasu dokonał się niezwykły postęp, a mimo to wielu ludzi na całym świecie nadal zmaga się z egzystencjalnymi wyzwaniami głodu i wojny, a my wszyscy musimy stawić czoła konsekwencjom zmian klimatycznych. Nadzieję daje mi to, że mamy wizję i ramy na przyszłość, a także technologię i finanse, które pozwolą nam stawić czoła tym wyzwaniom.

Osobiście myślę o tych wyzwaniach w kontekście Celu Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest "zero głodu", od którego obecnie jesteśmy bardzo daleko, pomimo postępów "zielonej rewolucji" i najlepszych wysiłków organizacji humanitarnych. Światowy Program Żywnościowy ONZ karmi obecnie nie mniej niż 115 milionów ludzi przesiedlonych z powodu wojny, głodu i suszy - i przewiduje, że zbierze mniej niż połowę z 18,9 miliarda USD potrzebnych do wyżywienia szacowanej liczby 137 milionów ludzi w 2022 roku.3 Ponadto inflacja wywołana pandemią COVID-19 spowodowała wzrost cen żywności o ponad 30%, co oznacza dodatkowe 42 miliony USD miesięcznych kosztów wyżywienia zagrożonych grup ludności4.

Potrzeby inwestycyjne są ogromne, dlatego tak ważne może być wykorzystanie nowego, inteligentnego kapitału. Jak podkreślają moi koledzy w niniejszym dokumencie, wyżywienie rosnącej populacji światowej w warunkach zmian klimatycznych, wstrząsów geopolitycznych i niepewności w nadchodzących dziesięcioleciach wymaga innowacji w zakresie technologii żywnościowych i rolniczych, przemyślenia starych paradygmatów oraz inwestowania w rozwiązania, które nie tylko zwiększą wydajność rolnictwa i wartość odżywczą żywności, ale także ograniczą negatywny wpływ rolnictwa na planetę, do czego rolnictwo w znacznym stopniu się przyczynia, oraz poprawią stan zdrowia naszej globalnej społeczności.

Jako zarządzający aktywami, naszym zadaniem jest aktywne identyfikowanie możliwości i zagrożeń na rynkach finansowych oraz dążenie do ochrony aktywów naszych klientów przy jednoczesnym osiąganiu zrównoważonych zysków skorygowanych o ryzyko. Zrozumienie inwestycji i wpływu na środowisko jest tym, o co chodzi w zrównoważonym rozwoju: dbanie o ludzi, planetę i dobrobyt.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama