Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Firmy produkujące ciepło chcą rekompensat w kolejnych latach

|
selectedselectedselected
Firmy produkujące ciepło chcą rekompensat w kolejnych latach | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Przedsiębiorstwa, które wytwarzają ciepło będą mogły skorzystać z jednorazowej rekompensaty z tytułu niepokrytych kosztów rozliczenia emisji gazów cieplarnianych.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan jednorazowa rekompensata rozwiąże problem tylko w jednym roku, podczas gdy ceny uprawnień będą rosły dalej.
  • Branża ciepłownicza oczekuje wprowadzenia możliwości doliczania rekompensaty z tytułu niepokrytych kosztów emisji CO2 także w kolejnych latach.

  Firmy produkujące ciepło chcą rekompensat w  - 1  Firmy produkujące ciepło chcą rekompensat w  - 1

W ostatnim czasie w rekordowym tempie drożeją uprawnienia do emisji CO2. W rozporządzeniu resortu klimatu i środowiska znalazł się przepis umożlwiający przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło doliczanie rekompensaty z tytułu niepokrytych kosztów rozliczenia emisji gazów cieplarnianych.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy opublikowanie projektu rozporządzenia umożliwiającego firmom wytwarzającym ciepło doliczanie rekompensaty. Biorąc pod uwagę lawinowy wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (z około 25 euro do blisko 40 euro za tonę w ciągu ostatnich 12 miesięcy), konieczne jest umożliwienie tym przedsiębiorstwom pokrycia kosztów, które nie zostały uwzględnione w przychodach we wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła - mówi Katarzyna Balcerowicz, ekspertka w departamencie energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że ceny uprawień do emisji C02 będą nadal rosły (nawet do ok. 72 euro za tonę w 2030 roku). Przy dalszym trendzie wzrostowym cen uprawnień, przedsiębiorstwa wytwarzające ciepło nie będą w stanie pokryć kosztów. Z tego względu niezrozumiałe jest dlaczego rekompensata ma być jednorazowa.

- Postulujemy wprowadzenie możliwości doliczania rekompensaty z tytułu niepokrytych kosztów emisji CO2 także w kolejnych latach. Brak takich działań może być przyczyną postawienia przedsiębiorstw w stan upadłości, w wyniku czego może być zagrożone bezpieczeństwo energetyczne odbiorców ciepła i mieszkańców w gospodarstwach domowych – dodaje Katarzyna Balcerowicz.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama