Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz

|
selectedselectedselected
Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś o godz. 11:00 poznamy kolejne wyliczenie PKB w strefie euro w 3Q. Według wstępnego szacunku wzrósł on o 2,2% kw/kw po wzroście o 2,1 % kw/kw w 2Q (dane odsezonowane).

US: Dziś opublikowane zostaną także dane o sprzedaży detalicznej (godz.14:30) i produkcji przemysłowej (godz. 15:15) w USA w październiku. Według konsensusu prognoz sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1% m/m po wzroście o 0,7% m/m we wrześniu. W przypadku produkcji przemysłowej oczekuje się jej wzrostu o 0,7% m/m po spadku o 1,3% m/m przed miesiącem. Realizacja tych oczekiwań wskazałaby na mocny początek 4Q br. w gospodarce tego kraju.

Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz - 1Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że saldo na rachunku obrotów bieżących wyniosło we wrześniu -1339 mln EUR wobec -1441 mln EUR przed miesiącem. Odczyt okazał się lepszy od naszych oczekiwań, ze względu na pozytywną niespodziankę na rachunku obrotów towarowych z zagranicą, którego deficyt sięgnął „jedynie" 111 mln EUR, tj. był najniższy od 3 miesięcy. Na wynik ten złożył się wzrost eksportu o 12,2 % r/r (licząc w EUR) wobec 18,9% r/r w sierpniu oraz wzrost importu o 21,5% r/r wobec 31,6% r/r miesiąc wcześniej. Szybszy wzrost eksportu hamowany jest przez ograniczenia podażowe m.in. w sektorze motoryzacyjny (braki komponentów elektronicznych, słabsza sprzedaż m.in. baterii samochodowych).

Z kolei na wysoką dynamikę importu składają się zakupy drożejących ropy naftowej i gazu ziemnego oraz towarów przetworzonych (metali, produktów przemysłu chemicznego). Jednocześnie nadwyżka w saldzie usług nadal pozostawała wysoka. Wrześniowe dane wpisują się w nasz scenariusz zakładający, że eksport netto towarów i usług miał negatywny wkład do rocznej dynamik PKB w 3Q br.

Reklama

PL: Według finalnych wyliczeń inflacja w październiku wyniosła 6,8% r/r, czyli zgodnie ze wstępnym szacunkiem. W samym październiku ceny konsumenta wzrosły aż o 1,1% m/m. Presja inflacyjna ma szeroki zakres. Rosnące ceny surowców, energii oraz innych kosztów produkcji coraz bardziej przenikają do cen konsumentów, wskazując na nasilający się popytowy charakter inflacji w Polsce. Spójne jest to z wynikami badań ankietowych GUS, gdzie komponenty spodziewanych przez przedsiębiorstwa cen zarówno w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym kształtują się na wieloletnich maksimach.

Otoczenie inflacyjne pozostaje niekorzystne i już w listopadzie wskaźnik CPI przekroczy kolejną psychologiczną barierę 7% r/r, a na początku roku zbliży się, lub nawet przekroczy 8%. W dalszej części przyszłego roku wskaźnik CPI powinien się obniżać jednak będzie to proces powolny, ponieważ korekta cenników firm będzie kontynuowana także w dalszych miesiącach. W rezultacie kolejne kwartały przyniosą utrzymanie się inflacji znacznie powyżej celu NBP. Biorąc pod uwagę perspektywy inflacji w najbliższych miesiącach oczekujemy kontynuacji podwyżek stóp procentowych, a najbliższej spodziewamy się już w grudniu. Docelowy poziom stopy procentowej ustali się pomiędzy 2,5% a 3,0%, choć ryzyka skierowane są w kierunku silniejszego zacieśnienia.

Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz - 2Eksport niezmienne pod presją ograniczeń podażowych – zobacz komentarz - 2

Rynki na dziś

Złoty walczy o pozostanie poniżej istotnej bariery technicznej, tj. poziomu 4,6328 za EUR, aczkolwiek fiasko wczorajszej próby umocnienia polskiej waluty nie wróży najlepiej możliwości jej umocnienia w najbliższych dniach. Tym bardziej, iż regionalnie kapitał przepływać może w kierunku czeskiej korony, czy – mniej – węgierskiego forinta, gdzie realne stopy procentowe pozostają wyższe niż w Polsce (dziś decyzję w sprawie kosztu pieniądza podejmie bank centralny Węgier). Przed złotym zatem trudny czas. Tym bardziej, iż kalendarium publikacji zagranicznych jest dość ubogie, co oznacza kontynuację dotychczasowych trendów na rynku forex. Te natomiast (umocnienie dolara) są niekorzystne z perspektywy umocnienia złotego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama