Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dwa błędy prezesa NBP

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński – wypowiadając się wczoraj publicznie zdecydowanie przeciwko wejściu Polski do strefy euro – mówiąc, że chociaż dalibyśmy sobie z tym wejściem radę, to jednak kosztem niższego tempa wzrostu, popełnił dwa błędy.

Po pierwsze, prezes NBP nie powinien kwestionować,

podjętej już przez Polskę, decyzji o wejściu do strefy euro. Decyzję taką Polska podjęła w traktacie kopenhaskim, przystępując do UE w 2004 r. Taką  bardzo zasadniczą i bardzo polityczną decyzję podejmuje nie bank centralny, ale parlament większością konstytucyjną głosów. Obowiązkiem NBP, więc także jego prezesa, jest udział w przygotowaniu Polski na sprostanie konsekwencjom takiej decyzji. Wypowiedź prezesa miałaby sens wtedy, gdyby celem obecnego rządu było wyprowadzenie Polski z UE, albo przynajmniej odwlekanie w nieskończoność realizacji podjętego zobowiązania dotyczącego przyjęcia euro.

Po drugie, pan prezes Glapiński popełnił błąd nie informując,

że mówi w swoim prywatnym imieniu i że jest świadom opinii, chyba zdecydowanej większości ekonomistów oraz większości dużych  eksporterów i importerów, o korzyściach gospodarczych dla Polski, głównie z racji eliminacji ryzyka kursowego w relacjach handlowych z krajami Unii Europejskiej oraz z racji wzrostu zaufania do Polski po wejściu do strefy euro, niższych kosztów obsługi długów zagranicznych przez państwo, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Obowiązkiem szefa NBP jest natomiast przypomnienie, co należy jeszcze zrobić, aby sprostać warunkom bezpiecznego i możliwie najbardziej korzystnego wejścia do strefy euro.

komentarz głównego ekonomisty BCC prof Stanisława Gomułki

minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC

Reklama

tel. 609 556 506, e-mail: stanislaw.gomulka@bcc.org.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Business Centre Club null

Business Centre Club

Istnieje  od  1991  roku.  Jest  prestiżowym  Klubem  przedsiębiorców  i  największą  w  kraju,  ustawową  organizacją  indywidualnych pracodawców. Grupa BCC składa się z Klubu BCC, Związku Pracodawców BCC i Studenckiego Forum BCC. Członkowie BCC zatrudniają p onad  400 tys. pracowników, obroty firm sięgają 20 miliardów złotych. Wśród członków BCC znajdują się największe korporacje krajowe i zagran iczne. Członkami Klubu są także uczelnie wyższe, wydawnictwa, szpitale, prawnicy, dziennikarze, naukowcy, lekarze, wojskowi i studenci. BCC prowadzi działania w blisko 250 miastach i 23 lożach regionalnych na terenie całej Polski. Koncentruje się na działaniach na rzecz rozwoju gospodarki i pomocy przedsięb iorcom. BCC jest członkiem Rady Dialogu Społecznego. Koordynatorem wszystk ich działań BCC jest Marek Goliszewski.


Reklama
Reklama