Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bankowość, inflacja i Fed: Dokąd zmierzamy?

|
selectedselectedselected
Bankowość, inflacja i Fed: Dokąd zmierzamy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zawirowania bankowe nadal grzechoczą globalnymi rynkami i zaufaniem inwestorów. Gdzie są możliwości inwestycyjne? Stephen Dover przedstawia spostrzeżenia z naszego ostatniego panelu dyskusyjnego z liderami inwestycyjnymi z różnych klas aktywów.

 

W związku z obecnym "kryzysem" bankowym zebrałem pięciu naszych liderów inwestycyjnych, aby omówić potencjalne możliwości inwestycyjne w zakresie akcji, obligacji i alternatywnych rozwiązań, takich jak kredyty prywatne i nieruchomości.

 

Nasz panel obejmuje poglądy na temat akcji przedstawione przez Scotta Glassera, Dyrektora Inwestycyjnego ClearBridge Investments; perspektywy stałego dochodu przedstawione przez Mike'a Buchanana, Zastępcę Dyrektora Inwestycyjnego Western Asset; perspektywę wielu aktywów przedstawioną przez Eda Perksa, Dyrektora Inwestycyjnego Franklin Income Investors; implikacje dotyczące nieruchomości komercyjnych przedstawione przez Jeda Belforda, Dyrektora Inwestycyjnego Clarion Partners; oraz pogląd na temat prywatnych kredytów przedstawiony przez Richa Byrne'a, Prezesa Benefit Street Partners. Poniżej przedstawiam najważniejsze wnioski z naszej dyskusji:

Reklama

 

To nie jest powtórka z globalnego kryzysu finansowego (GFC). Dzisiejszy "kryzys" bankowy jest znacznie mniej poważny niż ten z 2008 roku i nie ma charakteru systemowego. Jakość aktywów bankowych i wskaźniki kapitałowe są znacznie lepsze. Banki centralne koordynują obecnie działania na skalę globalną, aby zaoferować bankom codzienny dostęp do dolarów, których potrzebują do sprawnego działania.[i] "Wielką górą lodową" uderzającą w rynki finansowe jest dramatyczny wzrost stóp procentowych, po dekadach niskich stóp i inflacji. To, co widzimy teraz, to reperkusje wzrostu stóp. Wyzwaniem dla przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella jest wyważenie potrzeby walki z inflacją bez powodowania większej niestabilności finansowej. Ponieważ banki zaostrzają standardy kredytowe, Fed może mieć większe pole manewru.

 

W najbliższym czasie widzimy więcej możliwości w obligacjach niż w akcjach. Wyższy dochód, jaki zapewniają obecnie obligacje, wygląda szczególnie atrakcyjnie w stosunku do akcji. Chociaż wskaźniki cena/zysk spadły, nadal uważamy, że zyski muszą jeszcze spaść. Wszelkie spadki na rynkach akcji powinny stwarzać bardziej selektywne możliwości kupna. Kredyty o ratingu inwestycyjnym i niektóre obszary w segmencie high yield oferują możliwości, biorąc pod uwagę dzisiejsze stopy zwrotu. Jest to dramatyczny i mile widziany zwrot w stosunku do 2022 roku, jednego z najgorszych lat w historii dla rynków obligacji.

 

Optymizm naszych panelistów co do dochodów stałych rozciąga się również na kredyty prywatne. Trzeba jasno powiedzieć, że rynki kredytowe pozostają miejscami zdradliwe. Duża część skutków wzrostu stóp procentowych będzie miała miejsce dopiero wtedy, gdy firmy będą musiały dokonać refinansowania. Ten ból przekłada się jednak na możliwości inwestycyjne w zakresie zarówno prywatnego, jak i publicznego dochodu stałego.

Reklama

 

Wpływ na akcje jest głębszy niż się wydaje. Chociaż indeksy rynku akcji - zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych - zachowały się względnie dobrze, jest to w dużej mierze spowodowane dobrymi wynikami spółek technologicznych o dużej kapitalizacji, do których inwestorzy tłumnie przyłączyli się w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Patrząc pod powierzchnią, nastąpił znaczny odpływ akcji małych spółek i sektorów takich jak energetyka, przemysł i cykle, ze względu na to, że rynki wyceniają większe szanse na recesję. W krótkim terminie sektory te mogą być wyprzedane. Mimo, że rynek dostrzega rosnące prawdopodobieństwo znaczącej recesji, paneliści zgadzają się, że największe prawdopodobieństwo to nadal łagodna recesja. Może to stanowić okazję dla inwestorów kapitałowych.

 

Sektor nieruchomości komercyjnych jest mniej powiązany. Przed pandemią komercyjna powierzchnia biurowa, mieszkania, magazyny przemysłowe i detaliczne centra handlowe w dużej mierze reagowały na szerokie siły makroekonomiczne w podobny sposób. Pandemia to zmieniła. Po pierwsze, gdy więcej osób robi zakupy w domu, perspektywy dla centrów handlowych spadły, podczas gdy popyt na magazyny przemysłowe gwałtownie wzrósł. Po drugie, elastyczność pracy w domu radykalnie zmieniła perspektywy dla komercyjnej powierzchni biurowej. Pojawią się okazje w zagrożonych nieruchomościach biurowych, po tym jak firmy zorientują się, co zrobić ze swoimi w połowie pustymi biurami. Perspektywy dla innych obszarów nieruchomości komercyjnych wyglądają jednak obiecująco, w tym: magazyny, biotechnologia i budownictwo wielorodzinne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama