Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Arabia Saudyjska zawiera wielomiliardowe umowy gospodarcze

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Młody książę Muhammad ibn Salman, prawdopodobnie następca tronu Arabii Saudyjskiej, rewolucjonizuje Bliski Wschód, nawiązując porozumienia gospodarcze i łamiąc zastane konwenanse kulturowe. Książę spotkał się z Theresą May w celu nawiązania nowego wielomiliardowego porozumienia. Kilka dni wcześniej przyczynił się do podpisania umowy z Egiptem w sprawie budowy wspólnej aglomeracji.

 

Brytyjsko-arabska umowa

Książę Muhammad ibn Salman udał się z owocną wizytą do Londynu. Oprócz czysto dyplomatycznego charakteru, wizyta przyniosła także owoce w postaci wielomiliardowego porozumienia handlowego między Arabią Saudyjską a Wielką Brytanią. Porozumienie gospodarcze obejmujące wymianę handlową i inwestycje zagraniczne, warte jest 65 mld funtów. Mowa tu o inwestycjach arabskich i brytyjskich zamówieniach publicznych. Dla Wielkiej Brytanii to istotne porozumienie ze względu na trwający proces Brexitu. W oświadczeniu strona brytyjska podkreśliła istotę porozumienia jako „impuls międzynarodowego zaufania” do Wielkiej Brytanii.

Wizyta arabskiego księcia wywołała wrzawę w parlamencie brytyjskim. Oponent polityczny Theresy May – Jeremy Corbin (Partia Pracy) skrytykował premier. Corbin zarzucił jej brak wykonania jakiegokolwiek kroku w sprawie wojny prowadzonej w Jemenie. Theresa May nie odniosła się bezpośrednio do słów opozycjonisty. Podkreśliła jedynie, że Arabia Saudyjska jest na drodze historycznych reform, które zrewolucjonizują świat arabski.

 

Na drodze przemian

Reklama

Theresa May miała rację, mówiąc o reformach w Arabii Saudyjskiej. Książę Muhammad ibn Salman realizuje pakiet reform społeczno-gospodarczych na szeroką skalę. Pakiet obejmuje kluczowe dla Arabii Saudyjskiej sektory gospodarki. Wśród planów jest ten dotyczący oczywiście rynku ropy. Arabia Saudyjska w 2015 roku przyjęła plan zmniejszenia eksportu surowca i stopniowego uniezależnienia się od niego. W ten sposób w kraju mają rozwinąć się inne sektory, które będą napędzać gospodarkę. W Arabii Saudyjskiej ma powstać 5 mln nowych miejsca pracy. Co więcej, reformy nie obejmują tylko kwestii ekonomicznych. Książę dokonał zmian na najwyższych szczeblach władzy. Po raz pierwszy w historii kraju, kobieta objęła ważne stanowisko rządowe. Youssef Al-Ramah została zastępcą ministra pracy. Wszystkie reformy są założeniem planu Saudi Vision 2030, zaprezentowanego przez księcia ibn Salmana w 2016 roku.

 

Egipsko-saudyjska wizja

Wizyta w Wielkiej Brytanii nie była jedyną w ostatnim czasie. Książę Muhammad ibn Salman pojawił się także w Egipcie. Tam władze Egiptu i Arabii Saudyjskiej powołały wspólny fundusz opiewający na kwotę 10 mld dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę wspólnej egipsko-saudyjskiej aglomeracji miejskiej na Półwyspie Synajskim. Porozumienie w sprawie wspólnego projektu podpisali książę Muhammad ibn Salman oraz i prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi. Miasto na Półwyspie Synajskim zajmie po 1. tys. km2 każdego z państw. To już kolejny projekt budowy aglomeracji zainicjowany przez młodego księcia. Pierwszy projekt to miasto przyszłości NEOM. Metropolia powstanie wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. To propozycja ekologicznego, wysoko rozwiniętego miasta dla przedsiębiorców i innowatorów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama