Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza rynków wschodzących: Poprawa przepływów funduszy - dane z USA i Chin pchnęły akcje do góry

|
selectedselectedselected
Analiza rynków wschodzących: Poprawa przepływów funduszy - dane z USA i Chin pchnęły akcje do góry | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Niepewność dotycząca gospodarek rynków wschodzących słabnie, ponieważ kraje koncentrują się na strategiach i politykach wzrostu, aby pobudzić swoje gospodarki. Franklin Templeton Emerging Markets Equity analizuje implikacje inwestycyjne.

 

 

Napływ zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (FII) do Indii. Przepływy inwestorów stały się dodatnie w marcu w następstwie ożywienia na rynku akcji, z 15 mld USD przepływów od początku roku do końca lipca.1 Zdolność Indii do przechwytywania coraz większej części zagranicznych przepływów instytucjonalnych na rynki wschodzące odzwierciedla poprawę profilu ryzyka i zwrotu na tym rynku. Czynniki te obejmują ciągłość polityki ukierunkowanej na wzrost gospodarczy, redukcję inflacji i bliźniaczych deficytów (fiskalnego i na rachunku obrotów bieżących), a także zwiększone wydatki na projekty infrastrukturalne, które zwiększają moce produkcyjne i produktywność.

Reklama

Konsensus oczekiwań dla indeksu MSCI Emerging Markets Index odzwierciedla spadek zysku na akcję o 9% w pierwszej połowie 2023 r.2 Głównymi krajami, które wpływają na słabość zysków, są Tajwan, związany z przemysłem półprzewodników, oraz Brazylia, związana z sektorem energetycznym. Inwestorzy oczekują, że poprawa perspektyw popytu na półprzewodniki doprowadzi do ożywienia w drugiej połowie 2023 roku. Oczekiwania te wspierają indeks MSCI Emerging Market Index, który w lipcu 2023 r. zyskał 6,3%3.

 

Ceny żywności. W następstwie decyzji Rosji o nieprzedłużaniu czarnomorskiej inicjatywy zbożowej z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych, cena pszenicy wzrosła o 10% w lipcu 2023 r.4 Wzrosły także ceny innych towarów rolnych; tajski ryż podrożał o 10%, a ceny oleju palmowego wzrosły o 20%.5 W połączeniu z potwierdzeniem zjawiska klimatycznego El Niño w drugiej połowie 2023 r., istnieje ryzyko wzrostu inflacji na rynkach wschodzących. Monitorujemy to zjawisko pod kątem oznak wpływu na marże spółek z sektora dóbr podstawowych.

 

Perspektywy

Naszym zdaniem rynki wschodzące (EM) są pełne możliwości wzrostu. Poszczególne kraje koncentrują się na strategiach i politykach mających pobudzić ich gospodarki. Dostrzegamy potencjał wzrostowy w miarę poprawy sytuacji politycznej i perspektyw wzrostu.

Chińskie władze realizują plany mające na celu stymulowanie krajowej konsumpcji m.in. w branży motoryzacyjnej, nieruchomości i rekreacyjnej. Uważamy, że poprzedza to wdrożenie konkretnych polityk mających na celu wzmocnienie gospodarki, co w połączeniu z rosnącymi oszczędnościami gospodarstw domowych będzie napędzać możliwości premiumizacji, stanowiące sedno historii konsumpcji na rynkach wschodzących. Zdajemy sobie sprawę, że bardziej konkretna polityka i ożywienie aktywności konsumenckiej to warunek wstępny utrzymania wzrostów chińskich akcji, i nadal uważnie obserwujemy rozwój sytuacji w tym zakresie.

Reklama

Poza Chinami uważamy, że branża półprzewodników zaczyna się odradzać, a punkt zwrotny pod względem cen pamięci może nastąpić już w trzecim kwartale 2023 roku. Stwarza to możliwości dla Tajwanu i Korei Południowej. Krajowe firmy produkujące baterie i energię słoneczną w Korei Południowej mogą również skorzystać na amerykańskiej ustawie o redukcji inflacji. Uważamy, że w Indiach nadal istnieją obszary rozsądnych wycen, a wraz z poprawą zysków indyjskie akcje mogą jeszcze zyskać na wartości. Bacznie obserwujemy także Brazylię - poprawiające się otoczenie inflacyjne otwiera drzwi do możliwego poluzowania polityki pieniężnej, co będzie korzystne dla zysków przedsiębiorstw.

Uważamy, że kluczem do odkrycia spółek, które skorzystają na tych czynnikach, jest podejście oddolne. Jako inwestorzy fundamentalni o wysokiej wiarygodności w strukturalnie konkurencyjne i dobrze umiejscowione przedsiębiorstwa, nasza obecność w terenie i doświadczenie pozwalają nam odkrywać możliwości inwestycyjne, które przekładają się na dobrze zdywersyfikowany portfel o niskim nastawieniu kierunkowym.

 

Kluczowe trendy i wydarzenia na rynkach wschodzących

Akcje z rynków wschodzących rozpoczęły drugą połowę 2023 r. w dobrym stylu, zyskując na wartości w lipcu i wyprzedzając swoje odpowiedniki z rynków rozwiniętych. Zachęcające dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i większa jasność co do planów Chin w zakresie wzmocnienia wzrostu pchnęły rynki w górę. W skali miesiąca indeks MSCI Emerging Markets Index wzrósł o 6,29%, podczas gdy indeks MSCI World Index zyskał 3,39%.

Akcje spółek z rynków wschodzących Azji rosły, gdyż wszystkie kraje zdołały wypracować zyski. Najlepiej radziły sobie Chiny, gdzie władze przedstawiły plany ożywienia krajowej konsumpcji, pobudzenia prywatnych inwestycji i wsparcia rynku nieruchomości. Akcje chińskich spółek technologicznych również rosły po sygnałach, że trwające od lat represje regulacyjne dobiegły końca, a władze obiecały większe wsparcie dla tego sektora. Indie radziły sobie lepiej dzięki dobrym wynikom spółek. Akcje w Korei Południowej i na Tajwanie również zdołały wzrosnąć, ale zyski zostały ograniczone po tym, jak dwóch znaczących producentów chipów - Samsung Electronics i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - podało rozczarowujące wyniki finansowe za ostatni kwartał.

Najlepiej radzącym sobie regionem były rynki wschodzące Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Tureckie akcje zyskiwały dzięki nadziejom na stopniową normalizację polityki. Południowoafrykański rand umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, osiągając najwyższy poziom od trzech miesięcy. Bank centralny RPA również pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w związku z poprawą warunków gospodarczych. W regionie Bliskiego Wschodu banki centralne poszły w ślady amerykańskiej Rezerwy Federalnej i podniosły stopy procentowe. Katar poinformował również o nowych długoterminowych umowach z azjatyckimi nabywcami gazu, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plany podwojenia udziału sektora przemysłowego w produkcie krajowym brutto.

Reklama

Wszystkie główne indeksy giełdowe w regionie Ameryki Łacińskiej również odnotowały wzrosty, a na pierwszy plan wysunęły się dane makroekonomiczne. Ceny konsumpcyjne w Brazylii i Meksyku spadły; rząd Brazylii wprowadził również podatki od zakładów sportowych. Obniżka stóp procentowych w Chile o 100 punktów bazowych poprawiła nastroje, powodując wzrost lokalnych akcji.

Zobacz także: Mamy najnowsze informacje z rynku walutowego Jak zmieniły się kursy głównych walut? Notowania dolara do leja rumuńskiego oraz korony czeskiej

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama