Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: Prezes Fed może popsuć nastroje na rynku. Koniec ujemnych stóp procentowych w Japonii? Kursy walut w kleszczach

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: Prezes Fed może popsuć nastroje na rynku. Koniec ujemnych stóp procentowych w Japonii? Kursy walut w kleszczach
Samuel Corum
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • W nadchodzącym tygodniu kluczowe będą odczyty z rynku pracy w USA (środa i piątek)
  • W środę poznamy też decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce, a w czwartek odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego
  • Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą też Bank Australii (ww wtorek) oraz Japonii (w piątek)
  • Kupujcie złoto, srebro i bitcoina, ostrzega znany biznesem

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wystąpienie prezesa Fed i dane z rynku pracy w USA na celowniku

Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem danych z amerykańskiego rynku pracy (wyjątkowo w drugim tygodniu miesiąca).

W środę 8 marca opublikowany zostanie raport ADP za luty, obrazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym, bez uwzględnienia rolnictwa. Ekonomiści szacują odczyt na poziomie 170 tys. nowych etatów, wobec 106 tys. w styczniu. Raport zostanie opublikowany o godz. 14:15.

Z istotnych środowych wydarzeń należy wymienić również wystąpienie prezesa Fed Jerome Powella przed senacką komisją finansów, zdając cykliczny raport na temat prowadzonej polityki monetarnej. Wystąpienie rozpocznie się o godz. 16:00.

Reklama

W piątek 10 marca poznamy natomiast kluczowe dane z rynku pracy w USA, czyli tzw. NFP (Non-Farm Payrolls) za luty. Raport Biura Statystyki Pracy zostanie opublikowany o  godz. 14:30. Analitycy prognozują wzrost liczby etatów w lutym na 190 tys., podczas gdy w styczniu wyniósł on zaskakujące 517 000. Wówczas był to odczyt niemal trzykrotnie wyższy niż zakładał to konsensus analityków. Dane NFP są kluczowe z perspektywy Fedu, który na podstawie kondycji rynku pracy podejmuje decyzje związane z prowadzeniem polityki monetarnej - wysokie zatrudnienie, mimo zacieśniania monetarnego, jest dla Fedu sygnałem, że dezinflacja nie będzie postępować w takim tempie, jak zakładano. Wraz z raportem NFP poznamy też dane na temat stopy bezrobocia czy średniej płacy godzinowej w lutym.

Z mniej istotnych danych dla amerykańskiej gospodarki warto wymienić poniedziałkowe odczyty dotyczące zamówień na dobra trwałe w styczniu (6 marca, godz. 16:00). W środę o godz. 14:40 poznamy odczyt bilansu handlu zagranicznego za styczeń (prognoza to -69 bln USD, wobec -67,4 bln USD w grudniu zeszłego roku).

Sprawdź także: Ceny mieszkań są już niższe niż rok temu - na razie w jednym mieście, ale kolejne wkrótce do niego dołączą

 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w marcu i konferencja prezesa Glapińskiego

Spośród wydarzeń makroekonomicznych z Polski kluczowe będzie marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w dniach 7-8 marca. Decyzja w sprawie stóp procentowych NBP zostanie ogłoszona w środę, najprawdopodobniej po godzinie 14:30. Konsensus analityków jest niezmienny - na kolejnym posiedzeniu RPP nie dojdzie do zmiany oprocentowania, co oznacza że stopa referencyjna NBP pozostanie na poziomie 6,75%, obowiązującym od września zeszłego roku.

W czwartek 9 marca odbędzie się natomiast konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego po posiedzeniu RPP, która rozpocznie się o 15:00. Biorąc pod uwagę, że po raz kolejny nikt nie oczekuje zmiany wysokości stóp procentowych, to właśnie konferencja prezesa będzie skupiała na sobie więcej uwagi. Być może bowiem prezes NBP powie na niej coś nowego w kwestii dalszego kształtu polityki monetarnej.

Reklama

W piątek o godz. 14:00 opublikowany zostanie natomiast protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w lutym.

Sprawdź także: Kawa zamiast szampana dla prezesa Glapińskiego

 

Kondycja brytyjskiej gospodarki w nowym roku

Końcówka nadchodzącego tygodnia będzie szczególnie obfita w publikacje z brytyjskiej gospodarki.

W piątek 10 marca poznamy styczniowe odczyty PKB, dane na temat bilansu handlu zagranicznego oraz odczyty produkcji przemysłowej i przetwórstwa przemysłowego. Wszystkie piątkowe dane zostaną opublikowane punktualnie o godz. 8:00.

Z mniej istotnych danych - we wtorek o godz. 9:00 opublikowane zostaną odczyty indeksu cen nieruchomości Halifax w ujęciu miesięcznym.

Sprawdź także: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

Reklama

 

Zerowe stopy procentowe w Japonii nie do utrzymania?

W nadchodzącym tygodniu poznamy finalne odczyty wskaźnika PKB dla Japonii za ostatni kwartał zeszłego roku. Szacunkowe odczyty wyniosły 0,6% dla wskaźnika annualizowanego i 0,2% w ujęciu kwartalnym oraz 0,5% rok do roku. W trzecim kwartale zeszłego roku annualizowany PKB Japonii wyniósł -1%, zaś spadek w ujęciu kwartalnym to -0,3%. W ujęciu rocznym wzrost w IIIQ wyniósł 1,6%. Dane zostaną opublikowane w czwartek o godz. 00:40.

Mimo, że dotychczas posiedzenia Banku Japonii nie wzbudzały dużego zainteresowania ze względu na fakt, że Japonia od 2016 roku utrzymuje ujemne stopy procentowe, to tym razem sytuacja wygląda inaczej - od połowy lutego Bank of Japan ma nowego prezesa, którym po raz pierwszy w powojennej historii jest akademicki ekonomista, a nie wysoki rangą urzędnik państwowy. Kazuo Ueda jest uznawany za ekonomistę o raczej jastrzębim nastawieniu, co może wpłynąć na zmianę dotychczasowego nastawienia bój w sprawie ujemnych stóp. Decyzja Banku Japonii zostanie ogłoszona w piątek 10 marca tuż po północy (z czwartku na piątek). W tym czasie odbędzie się również konferencja prasowa prezesa Bank of Japan.

Sprawdź także: Co powiedział nowy prezes Banku Japonii w swoim premierowym przemówieniu?

 

Kolejna podwyżka stóp procentowych w Australii

Spośród danych z antypodów kluczowe będzie wtorkowe posiedzenie Royal Bank of Australia, na którym podjęta zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych - konsensus analityków zakłada kolejny wzrost oprocentowania dolara australijskiego, po raz kolejny o 25 punktów bazowych, do poziomu 3,60%. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to szósta z rzędu podwyżka stóp o 25 pb. i dziewiąta ogółem w tym cyklu zacieśniania monetarnego. Decyzja zostanie opublikowana o godz. 4:30 polskiego czasu.

Reklama

Trzy godziny wcześniej, o 1:30 poznamy dane na temat bilansu handlu zagranicznego za styczeń.

Tego samego dnia (wtorek 7 marca), tym razem jednak o 22:55, odbędzie się wystąpienie publiczne prezesa RBA, Philipa Lowe.

Sprawdź także: Euro na najniższych poziomach w historii

 

Inflacja w Chinach i dane na temat bilansu handlu zagranicznego

W nadchodzącym tygodniu kluczowe dla chińskiej gospodarki będą odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej za luty. Oprócz tego poznamy również dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego Chin (wtorek 7 marca o godz. 0:00)

W czwartek o godz. 2:30 opublikowane zostaną odczyty wskaźników CPI i PPI za luty - analitycy prognozują nieznaczny wzrost dynamiki chińskiej inflacji konsumenckiej (CPI) do poziomu 2,2% w skali roku, wobec 2,1% r/r w styczniu. W przypadku inflacji producenckiej (PPI) prognozy wskazują na dalszy spadek wskaźnika, jednak z niższą dynamiką - analitycy spodziewają się odczytu na poziomie -0,5% r/r, wobec -0,8% r/r w styczniu.

Sprawdź także: Wyjątkowy rynek dla uważnych inwestorów – wisi nad nim duże ryzyko polityczne

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama