Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Serinus Energy Plc: Zawieszenie produkcji na terenie pól Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji (2017-07-19)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 33:Przedłużające się tymczasowe zawieszenie produkcji na terenie pól Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji

Firma: SERINUS ENERGY INC.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 33 / 2017
Data sporządzenia: 2017-07-19
Skrócona nazwa emitenta
SERINUS ENERGY INC.
Temat
Przedłużające się tymczasowe zawieszenie produkcji na terenie pól Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej […] oraz w nawiązaniu do raportów bieżących nr 11/2017 i 26/2017 Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. („Spółka”) informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja o przedłużającym się tymczasowym zawieszeniu produkcji na terenie pół Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji w związku z trwającymi na południu kraju protestami społecznymi i pracowniczymi. Pole Sabria pozostaje zamknięte od 22 maja, a położone dalej na południe pole Chouech Es Saida – od 28 lutego br.

Trwające na południu kraju protesty dotyczące zatrudnienia i rozwoju doprowadziły do blokady wszelkiej działalności prowadzonej na polach naftowych w południowej części Tunezji oraz do zamknięcia głównego rurociągu eksportowego biegnącego z południa na północ. Dwa większe ogniska protestów, które wpływają na funkcjonowanie branży naftowej i gazowej w Tunezji, znajdują się w gubernatorstwach Tataouine i Kebili.

W regionie Tataouine, gdzie położone jest pole Chouech Es Saida, większa grupa protestujących rozpoczęła 22 kwietnia strajk okupacyjny w wojskowym punkcie kontroli w El Kamour. Punkt ten kontroluje dostęp do pustynnego regionu na południu, włączając w to południowe pola naftowe. Protestujący nielegalnie zablokowali kołowy transport towarów i osób w kierunku instalacji naftowych na południu, co uniemożliwia spółkom naftowym prowadzenie wydobycia ropy i gazu. W dniu 20 maja protestujący zaatakowali i uszkodzili stację zaworową SP4 na nitce głównego rurociągu biegnącego z południa na północ kraju. Spowodowało to do dnia 5 czerwca zawieszenie całej produkcji w tym regionie (OMV, ENI, SODEPS i MEDCO) wskutek wyczerpania zdolności magazynowych. Dnia 16 czerwca strajk okupacyjny w El Kamour zakończono na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy komitetem strajkowym a władzami, przy czym związek zawodowy Union Générale Tunisienne du Travail („UGTT”) zobowiązał się do wdrożenia porozumienia w regionie Tatouine do 18 czerwca. Z tym dniem OMV, ENI, SODEPS i MEDCO wznowiły produkcję ropy i gazu. Jednocześnie jednak wstrzymanie produkcji spowodowało uszkodzenia w co najmniej 9 odwiertach, na których wznowienie wydobycia wymagać będzie w przyszłości znacznych nakładów kapitałowych. W dniu 27 czerwca grupa protestujących nielegalnie osób z miasta Douz ponownie zamknęła zawór głównego rurociągu biegnącego z południa na północ kraju w miejscowości Bou Lahbal (100 km na południe od Douz). Mimo obowiązującego porozumienia, w dniu 5 lipca protestujący z Tataouine ponownie zablokowali drogę prowadzącą do pustynnego regionu na południu kraju oraz przejęli szereg należących do spółki pojazdów z napędem na cztery koła. W dniu 7 lipca OMV i SODEPS ponownie wstrzymały produkcję z regionu pustynnego Tataouine na południu, a w dniu 10 czerwca wskutek blokady rurociągu produkcję wstrzymał ENI. W oświadczeniu prasowym minister poinformował, że spółki naftowe muszą zatrudnić 100 nowych pracowników w lipcu br., 150 nowych pracowników we wrześniu oraz 150 nowych pracowników w październiku. Dodał również, że planuje się stworzenie 1000 nowych miejsc pracy w 2017 r. oraz kolejnych 500 miejsc pracy w 2018 r. Tymczasem wedle szacunków aktualny łączny poziom zatrudnienia w tunezyjskich spółkach naftowych wynosi 1700 osób, zaś w obecnych warunkach gospodarczych spółki nie mają możliwości, by podjąć dalsze zobowiązania w zakresie zatrudnienia.

Oprócz protestów w regionie Tataouine, równoległe protesty rozpoczęły się w regonie Kebili, gdzie znajduje się należące do Spółki pole Sabria. W dniu 4 kwietnia, wskutek protestów prowadzonych w Tataouine, w Kebili rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Gdzie jest ropa?” W kwietniu protesty rosły i do dnia 7 maja protestujący rozpoczęli strajk okupacyjny na terenie instalacji Perenco w Douz. Eskalacja tych działań szybko doprowadziła do wstrzymania produkcji i opuszczenia instalacji przez pracowników Perenco. W tym okresie Serinus nadal transportował ropę naftową z pola Sabria ciężarówkami, ale dnia 19 maja protesty w regionie El Faouar spowodowały wstrzymanie ruchu wszystkich pojazdów ciężarowych przewożących ropę. Jednocześnie w El Faouar zorganizowano strajk generalny z żądaniem, by władze zobowiązały się do przeprowadzenia specjalnego posiedzenia ministrów poświęconego sytuacji gospodarczej w tym regionie. W dniu 22 maja, z uwagi na brak reakcji władz, protestujący w El Faouar zjawili się na terenie instalacji Serinus na polu Sabria z żądaniem wstrzymania przez Spółkę produkcji i ewakuacji całego personelu z pola naftowego. Władze podjęły próbę załagodzenia sytuacji, organizując w dniu 25 maja posiedzenie ministrów. Jednak posiedzenie to nie doprowadziło do rozwiązania sytuacji, gdyż protestujący odrzucili 29 inicjatyw proponowanych przez rząd, oceniając je jako niewystarczające. Ostateczne postulaty protestujących w El Faouar (gubernatorstwo Kebili) nie są pewne. Jednakże idą one w kierunku poprawy sytuacji w regionie w zakresie rozwoju i zatrudnienia, między innymi poprzez wprowadzenie projektów publicznych, zwiększenie poziomu zatrudnienia w spółkach naftowych i poszerzenie zaangażowania społeczno-gospodarczego spółek naftowych poprzez zwiększenie przeznaczonego na ten cel finansowania oraz utworzenie podmiotów zależnych na terenie gubernatorstwa.

Gubernator Kebili podjął inicjatywę zmierzającą do zebrania postulatów protestujących w formie wspólnej listy. W dniu 6 lipca na terenie instalacji Perenco w El Franig odbyło się spotkanie przedstawicieli protestujących, związków zawodowych i władz. W efekcie spotkania protestujący przyjęli propozycję władz, by połączyć postulaty i powołać jeden wspólny komitet koordynujący wszystkie strajki okupacyjne poszczególnych delegacji związkowych pod nadzorem UGTT.

Proces ten jest obecnie w toku. W sobotę, 15 lipca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami UGTT poświęcone propozycji gubernatora w zakresie połączenia postulatów i powołania jednego wspólnego komitetu koordynującego wszystkie strajki okupacyjne poszczególnych delegacji związkowych. Na spotkaniu tym wyłoniono komitet, w którego skład weszli wszyscy najważniejsi przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, członkowie parlamentu, grup protestujących i UGTT. Sporządzono listę wspólnych postulatów, które zostaną przekazane władzom.

Wskutek trwających blokad dróg w gubernatorstwie Kebili, Spółka nie mogła dotychczas wznowić produkcji ropy na polu Sabria. Spółka podjęła działania zmierzające do oszczędności kosztów w celu ograniczenia do minimum poziomu wydatków z jednoczesnym podtrzymaniem zobowiązań umownych Spółki.

Spółka nadal prowadzi rozmowy z władzami oraz innymi producentami ropy w celu bieżącej analizy sytuacji. W ciągu ostatnich czterech miesięcy władze zorganizowały szereg spotkań z protestującymi, szukając rozwiązania sytuacji. Niestety akcje protestacyjne i wstrzymanie produkcji na południu Tunezji niesie niezamierzone konsekwencje, które mogą wyrządzić znaczne szkody dla gospodarki Tunezji, co może zniweczyć osiągnięcie postawionych przez protestujących celów związanych ze wzrostem zatrudnienia i możliwości na południu Tunezji.

Spółka wyraża nadzieję, że protestującym i władzom uda się jak najszybciej wypracować rozwiązanie protestów społecznych, zaś produkcja ropy w regionie zostanie wznowiona z korzyścią dla Tunezji i wszystkich jej obywateli.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki – Serinus Energy Inc. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

Current Report No. 33/2017
Date: 2017-07-19
Issuer's trading name: SERINUS ENERGY INC.

Title: Production at Sabria and Chouech Es Saida fields in Tunisia continues to be temporarily shut-in

Legal basis: other regulations

Content:
Pursuant to Article 62.8 of the Act of 29 July 2005 on Public Offering [...] and referring to the current reports No. 11/2017 and 26/2017 the Management of SERINUS ENERGY INC. ("Serinus" or the "Company") informs that in Canada via the SEDAR system it has published information that the Company’s production at its Sabria and Chouech Es Saida fields in Tunisia continues to be temporarily shut-in due to continued social and labour unrest in the southern part of the country. The Sabria field has been shut-in since May 22nd and the Chouech Es Saida field further south has been shut-in since February 28th, 2017.

The continued protests in the southern region, over jobs and development, have blocked all oil field activities in the southern oilfields of Tunisia, and have shut down the major south-north oil export pipeline. There are two primary hot spots of protest affecting the Tunisian oil and gas industry: the Tataouine Governorate and the Kebili Governorate.

In the Tatouine region, where the Chouech Es Saida field is located, a large group of protestors started a sit-in on April 22nd at the El Kamour military check point. This check point provides access to the southern desert region, including the southern oilfields. The protestors illegally blocked any movement of supplies or people by road into the southern oil facilities, thereby preventing oil companies from carrying out oil and gas activity. On May 20th, the protestors attacked and disabled the SP4 valve station on the primary north-south oil export pipeline. This action resulted in all production (OMV, ENI, SODEPS & MEDCO) in the region being shut-in by June 5th, due to storage capacity limitations being reached. On June 16th, the El Kamour sit-in was lifted following an agreement between the sit-in committee and the government, with the commitment of the Union Générale Tunisienne du Travail (“UGTT”) that this agreement for the Tataouine region would be implemented by June 18th. On this date, oil & gas production was resumed by OMV, ENI, SODEPS & MEDCO. However, the production stoppage resulted in damage to at least 9 oil wells, which will require significant capital investments to re-start production in the future. On June 27th, a group of illegal protestors from the town of Douz again closed a valve on the major north-south oil export pipeline at Bou Lahbal (100 km south of Douz). Despite the agreement being in place, on July 5th protestors from Tataouine again blocked the road leading to the southern desert region and seized a number of corporate four-wheel drive vehicles. On July 7th, OMV and SODEPS production from the southern Tataouine desert region was shut-in again and ENI shut-in production on July 10th, due to the pipeline closure. In a statement to the press, the Minister said that the oil companies must recruit 100 new hires during the month of July, 150 new hires in September, and 150 new hires in October. He added that there are plans to create 1,000 jobs in 2017 and a further 500 jobs in 2018. This is despite the fact that the total current workforce of the Tunisian oil companies is estimated to be 1,700 and that there is no ability among the oil companies to take on additional employment obligations under the current economic conditions.

In addition to the protests in the Tataouine region, parallel protests began in the Kebili region, where the Company’s Sabria field is located. On April 4th, as a result of the protests in Tataouine, a social campaign named “where is the oil?” began in Kebili. Throughout the month of April, the protests increased in size and by May 7th the Kebili protestors started a sit-in at the Perenco facilities in Douz. These actions quickly escalated to a stoppage of production and abandonment of the facilities by Perenco staff. Serinus continued to truck Sabria crude oil at this time, but by May 19th the protests in the El Faouar region stopped all crude oil trucks from operating. At this time, a general strike in El Faouar was held requesting that the government promise to hold a dedicated ministerial meeting on the economic situation in the region. On May 22nd, given no response by the government, the El Faouar protestors arrived at the Serinus Sabria facilities and demanded that the Company stop production and evacuate all personnel from the field. The government attempted to de-escalate the situation with a ministerial meeting on May 25th. However, this meeting ended with no solution as the protestors rejected the 29 government initiatives offered as not being sufficient. The final demands of the protestors in El Faouar (Governorate of Kebili) are uncertain. However, the general framework is the strengthening of development and employment in the region, including the creation of public projects, increased employment by the oil companies and strengthening the social and economic actions of oil companies, by increasing funding allocated for this purpose and the creation of subsidiaries in the governorate.

The Governor of Kebili has taken the initiative to help consolidate all the protestors demands into one manageable framework. On July 6th, a meeting was held at the Perenco El Franig facility between the protestors, the union and the government deputies. The outcome of this meeting was that the protestors accepted the Governor's proposal to unify the demands and to have just one coordinating committee for all the sit-ins from the different delegations, all under the supervision of UGTT.

The process is still ongoing and a meeting with the UGTT, concerning the Governor's proposal to unify the demands and to have just one coordinating committee for all the sit-ins from the different delegations, was held on Saturday, July 15th, 2017. At this meeting a committee was formed of all key representatives of the local associations, members of the assembly, protest groups and UGTT. A consolidated list of demands was written and will be submitted to the government.

As a result of the continued road blockages in the Kebili Governorate, the Company has been unable to restart oil production at Sabria. The Company has implemented cost-saving measures to reduce expenditures to the minimum level while still meeting its legal contractual commitments.

The Company continues to hold discussions with the government and other oil producers to closely monitor the situation. Over the past four months, the government has held numerous meetings with the protestors to seek a solution to the situation. Unfortunately, these protest actions and the shut-in of production in southern Tunisia have the unintended consequences of inflicting significant harm to the Tunisian economy, and self-defeating the goals of the protestors seeking employment growth and opportunities in southern Tunisia.

It is the Company’s hope that a solution to the social unrest between the protestors and the government can be achieved as soon as possible and the oil production in the region can resume to the benefit of the country of Tunisia and all its citizens.

This text is a translation of the original news release in English, which has been filed by Company in Canada (country of its registered office ) by way of the SEDAR system and is available at the website www.sedar.com by entering the Company name – Serinus Energy Inc. at http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm.

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2017-07-19 Jeffrey Auld Prezes i Dyrektor Generalny (CEO) Jeffrey Auld

Cena akcji Serinus

Cena akcji Serinus w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Serinus aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Serinus.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Komunikaty ESPI

Komunikaty ESPI

ESPI - Komunikaty spółek


Reklama