Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eurocash S.A.: Badanie prawidłowości rozliczeń VAT przez spółki z Grupy (2017-08-24)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 19:Ujawnienie opóźnionej informacji poufnej – Spółka poszkodowana przez podmioty zewnętrzne uczestniczące w mechanizmie wyłudzenia VAT

Firma: EUROCASH SA
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 19 / 2017
Data sporządzenia: 2017-08-24
Skrócona nazwa emitenta
EUROCASH
Temat
Ujawnienie opóźnionej informacji poufnej – Spółka poszkodowana przez podmioty zewnętrzne uczestniczące w mechanizmie wyłudzenia VAT
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd Eurocash S.A. (dalej „Eurocash” albo „Spółka”), działając na podstawie art. 17 ust. 1 i 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 z późn. zm., dalej "MAR", przekazuje poniższą informację poufną dotyczącą badania prawidłowości rozliczeń VAT-u przez spółki z Grupy Eurocash. Podanie do publicznej wiadomości Informacji Poufnej zostało opóźnione w dniu 12 maja 2017r. o g. 12:10 na podstawie art. 17 ust. 4 MAR.

Treść opóźnionej Informacji Poufnej:

Zarząd Eurocash S.A. (dalej „Eurocash” albo „Spółka”) informuje, iż Spółka zleciła badanie prawidłowości rozliczeń VAT przez Spółki z Grupy Eurocash. Wstępne wyniki przeprowadzonego do dnia 12 maja br. badania wskazują na istnienie nieprawidłowości, które mogą skutkować koniecznością złożenia korekt deklaracji VAT i zapłatą podatku. Ewentualny zakres nieprawidłowości będzie mógł być ustalony po zakończeniu badania i analizie jego wyników.

Przyczyny opóźnienia:

Wyniki badania przeprowadzonego do dnia 12 maja 2017 r. wskazywały na nieprawidłowości w rozliczeniach VAT przez Eurocash, co mogło skutkować koniecznością zapłatą podatku VAT. Zakres nieprawidłowości i potencjalnej odpowiedzialności był możliwy do oceny po zakończeniu badania i analizie jego wyników. Ujawnienie informacji przed zakończeniem badania mogłoby spowodować spekulacje na temat zakresu i wagi naruszenia, a w konsekwencji stygmatyzację Spółki oraz negatywnie wpłynąć na jej zdolność kredytową i współpracę z kontrahentami. W chwili podjęcia decyzji o opóźnieniu nie można było zaś wykluczyć, że wynik badania wykaże, iż w rzeczywistości nieprawidłowości nie były istotne.

Wynik badania – Spółka poszkodowana przez podmioty zewnętrzne uczestniczące w mechanizmie wyłudzenia VAT:

W dniu 23 sierpnia 2017 r. zakończono obszerne i szczegółowe badanie rozliczeń VAT przez Eurocash w latach 2013 - 2017. Przeprowadzona przez Zarząd analiza jego wyników wskazuje na to, iż Eurocash była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym Eurocash może być zobowiązany do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem Zarządu kwota zwrotu może wynieść 121 450 511 PLN. Kwota ta została skorygowana in minus o nadpłatę podatku CIT powstałą po stronie Spółki w związku z wykazaniem przychodu ze sprzedaży w części, która odpowiada 23% podatkowi VAT, a zatem nie stanowi faktycznego przysporzenia (przychodu) Spółki. W konsekwencji, Spółka uiściła na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu kwotę 95 746 902 PLN tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT.
W ocenie Zarządu ostateczna wysokość zobowiązania w podatku VAT może różnić się od kwoty wpłaconej przez Eurocash tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT po przeprowadzeniu przez organ podatkowy szczegółowej analizy zgromadzonej przez Spółkę dokumentacji, procedur stosowanych przez Eurocash i wyjaśnień Spółki.
Zapłata na zabezpieczenie uregulowania potencjalnego zobowiązania w podatku VAT nie powinna wpłynąć na możliwość prowadzenia normalnej działalności przez Grupę Eurocash, ale może mieć istotny negatywny wpływ na wynik Spółki. Negatywny wpływ na zysk netto Spółki w 2017 r. wynosi 114 400 861,47 PLN (0,82 PLN na akcję). Negatywny wpływ na skonsolidowany dług netto Eurocash wyniesie 95 746 902 PLN.
Jednocześnie Zarząd Spółki podkreśla, że zapłata zobowiązania nie będzie mieć wpływu na politykę dywidendową Spółki, realizowaną również w poprzednich latach.
Grupa Eurocash kontynuuje badanie rozliczeń VAT przez spółki z Grupy Eurocash gdyż istnieje podejrzenie, że ewentualne nieprawidłowości mogą występować również w innych spółkach z Grupy. Biorąc pod uwagę obroty pozostałych spółek z Grupy, realizowane na transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ryzyka związane z takimi ewentualnymi nieprawidłowościami są niematerialne.
Eurocash S.A. wstrzymał dokonywanie tego typu transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W dniu dzisiejszym Eurocash, jako pokrzywdzony, złożył w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (w szczególności, oszustwa).

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2017-08-24 Jacek Owczarek Członek Zarządu
2017-08-24 Katarzyna Kopaczewska Członek Zarządu

Cena akcji Eurocash

Cena akcji Eurocash w momencie publikacji komunikatu to 36.0 PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Eurocash aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Eurocash.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Komunikaty ESPI

Komunikaty ESPI

ESPI - Komunikaty spółek


Reklama