Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Delko S.A.: Informacja o niestosowaniu niektórych zasad Dobrych Praktyk (2014-03-21)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 1/2014:Informacja o niestosowaniu przez spółkę Delko S.A. niektórych zasad \"Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW\"

Firma: DELKO
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Zarząd spółki Delko (dalej \"Spółka\"), w wykonaniu obowiązku nałożonego przez § 29 ust. 3 Regulaminu GPW, informuje, że w Spółce w sposób trwały nie będą stosowane następujące zasady ładu korporacyjnego wskazane w \"Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW\" (wg brzmienia ustalonego w załączniku do Uchwały Rady Nadzorczej Giełdy nr 19/1307/2012 z dnia 21 listopada 2012 roku (dalej: \"Dobre Praktyki Giełdowe\"):
W zakresie części II \" Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych
1) Rekomendacja z części II pkt 1 ppkt 2a, która stanowi: \"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...)corocznie,
w czwartym kwartale - informację o udziale kobiet i mężczyzn odpowiednio w zarządzie i w radzie nadzorczej spółki w okresie ostatnich dwóch lat\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
Spółka wskazuje, że aktualne informacje dotyczące składu osobowego Zarządu i Rady Nadzorczej, a tym samym o udziale w tych organach kobiet i mężczyzn dostępne są dla akcjonariuszy na stronie internetowej Spółki pod adresem: http://delko.com.pl/relacje-inwestorskie/lad-korporacyjny.html. Spółka na bieżąco informuje o zmianach w składzie organów, poprzez raporty bieżące. Natomiast informacje te w ujęciu historycznym publikowane są przez Spółkę w raportach okresowych (rocznych), które dostępne są na stronie internetowej Spółki pod adresem: http://www.delko.com.pl/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe.html. W związku z powyższym, brak powtórnej publikacji tych informacji, w ocenie Spółki, nie narusza interesów akcjonariuszy ani nie ogranicza ich w dostępie do tych informacji.
2) Rekomendacja z części II pkt 1 ppkt 9a, która stanowi: \"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...) zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
W celu realizacji przejrzystej i efektywnej polityki informacyjnej zapewniamy szybki i bezpieczny dostęp do informacji akcjonariuszom, analitykom i inwestorom, wykorzystując w możliwie najszerszym stopniu zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne technologie przekazywania informacji o Spółce. Tym niemniej, Spółka odstąpiła od rekomendowanej bezpośredniej transmisji obrad walnych zgromadzeń, rejestrowania ich przebiegu i upubliczniania nagrania na stronie internetowej, a także zapewnienia akcjonariuszom możliwości udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w tym wykonywana prawa głosu osobiście lub przez pełnomocnika za pomocą tych środków, ze względu na to, że:
a) w chwili obecnej Statut Spółki nie zawiera postanowień umożliwiających udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co jest wymagane zgodnie z art. 4065 Kodeksu spółek handlowych. (Statut Spółki i Regulamin Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w wersji elektronicznej znajdują się na stronie: http://www.delko.com.pl/relacje-inwestorskie/lad-korporacyjny.html);
b) istnieją zastrzeżenia natury prawnej w przypadku umożliwienia wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w szczególności istnieje ryzyko możliwości skutecznego podważenia podjętych uchwał walnego zgromadzenia z powodu wystąpienia usterek technicznych;
c) obsługa transmisji walnego zgromadzenia obrad przez Internet i dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym wiąże się ze znacznymi kosztami, które w ocenie Spółki nie są adekwatne do wielkości Spółki.
W opinii Spółki obowiązujące zasady udziału w walnym zgromadzeniu Spółki umożliwiają wszystkim akcjonariuszom pełną realizację wszelkich praw z akcji i zabezpieczają ich interesy we właściwy sposób.
W ocenie Spółki odstąpienie od przedmiotowej zasady nie wpływa na rzetelność polityki informacyjnej Spółki ani kompletność istotnych informacji przekazywanych przez Spółkę akcjonariuszom.
3) Rekomendacja części II punkt 2, która stanowi: \"Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
Spółka zaprzestała prowadzenia swojej strony internetowej w języku angielskim. Decyzja w przedmiocie odstąpienia od omawianej rekomendacji wynika przede wszystkim z obecnej struktury akcjonariatu (brak podmiotów zagranicznych jako akcjonariuszy posiadających min. 5 % ogólnej głosów na walnym zgromadzeniu), a dotychczasowe kontakty z inwestorami zagranicznymi wskazują na brak potrzeby zamieszczania ww. informacji na stronie internetowej. Ponadto zapewnienie funkcjonowania strony internetowej w języku angielskim w zakresie wskazanym w rozdziale II pkt 1 Dobrych Praktyk, skutkowałoby zwiększeniem kosztów prowadzonej działalności, nie współmiernych do spodziewanych efektów i zakresu prowadzonej przez Spółkę działalności. Obecnie niestosowanie tej praktyki, w ocenie Spółki, nie wpływa negatywnie na dostęp aktualnych akcjonariuszy jak i potencjalnych inwestorów, do istotnych informacji dotyczących Spółki.
W zakresie części III \" Dobre praktyki realizowane przez członków rad nadzorczych spółek giełdowych
4) Rekomendacja z części III pkt 6, która stanowi: \"Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką.
W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności,
o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
Odstępstwo od powyższej wynika przede wszystkim z faktu, iż Statut Spółki nie przewiduje wymogu udziału członków niezależnych w składzie Rady Nadzorczej. Ponadto powyższa reguła zdaniem Spółki może naruszać uprawnienia właścicielskie akcjonariuszy. Jednym z podstawowych uprawnień jest możliwość samodzielnego decydowania o wyborze członków organu nadzorczego spośród osób, do których wiedzy i kwalifikacji akcjonariusze mają pełne zaufanie.
Skład osobowy Rady Nadzorczej Spółki pomimo tego, że stanowi odstępstwo od omawianej rekomendacji, w ocenie Spółki właściwie zabezpiecza interesy wszystkich grup akcjonariuszy. Zarząd, będzie dążyć do uwzględnienia tej rekomendacji w przyszłości, jednakże zmiana praktyki w zakresie jej stosowania należy wyłącznie do kompetencji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki.
5) Rekomendacja z części III pkt 8, która stanowi: \"W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej
z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
W ramach struktury Rady Nadzorczej Delko S.A. nie działają wskazane w przywołanym w rekomendacji Załączniku komisje: ds. nominacji, ds. wynagrodzeń ani też rewizyjna. W przypadku powoływania
w przyszłości komisji w ramach Rady Nadzorczej, Zarząd rekomenduje uwzględnienie tych zaleceń.
W zakresie części IV \" Dobre praktyki realizowane przez członków rad nadzorczych spółek giełdowych
6) Rekomendacja z części IV pkt 10, która stanowi: \"Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na: 1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, 2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad.\"
Wyjaśnienie przyczyn odstąpienia:
W celu realizacji przejrzystej i efektywnej polityki informacyjnej zapewniamy szybki i bezpieczny dostęp do informacji akcjonariuszom, analitykom i inwestorom, wykorzystując w możliwie najszerszym stopniu zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne technologie przekazywania informacji o Spółce. Tym niemniej, Spółka odstąpiła od rekomendowanej bezpośredniej transmisji obrad walnych zgromadzeń, rejestrowania ich przebiegu i upubliczniania nagrania na stronie internetowej, a także zapewnienia akcjonariuszom możliwości udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w tym wykonywana prawa głosu osobiście lub przez pełnomocnika za pomocą tych środków, ze względu na to, że:
a) w chwili obecnej Statut Spółki nie zawiera postanowień umożliwiających udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej co jest wymagane zgodnie z art. 4065 Kodeksu spółek handlowych. (Statut Spółki i Regulamin Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w wersji elektronicznej znajdują się na stronie: http://www.delko.com.pl/relacje-inwestorskie/lad-korporacyjny.html);
b) istnieją zastrzeżenia natury prawnej w przypadku umożliwienia wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w szczególności istnieje ryzyko możliwości skutecznego podważenia podjętych uchwał walnego zgromadzenia z powodu wystąpienia usterek technicznych;
c) obsługa transmisji walnego zgromadzenia obrad przez Internet i dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym wiąże się ze znacznymi kosztami, które w ocenie Spółki nie są adekwatne do wielkości Spółki.
W opinii Spółki obowiązujące zasady udziału w walnym zgromadzeniu Spółki umożliwiają wszystkim akcjonariuszom pełną realizację wszelkich praw z akcji i zabezpieczają ich interesy we właściwy sposób.
W ocenie Spółki odstąpienie od przedmiotowej zasady nie wpływa na rzetelność polityki informacyjnej Spółki ani kompletność istotnych informacji przekazywanych przez Spółkę akcjonariuszom.
Podstawa prawna:
§29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko
Podpis
2014-03-21 14:52:38 Dariusz Kawecki Prezes Zarządu
2014-03-21 14:52:38 Mirosław Jan Dąbrowski Wiceprezes Zarządu

Cena akcji Delko

Cena akcji Delko w momencie publikacji komunikatu to 6.05 PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Delko aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Delko.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama