Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tendencja spadkowa koniunktury w przemyśle przetwórczym w VII zahamowana - IRG SGH

|
selectedselectedselected
Tendencja spadkowa koniunktury w przemyśle przetwórczym w VII zahamowana - IRG SGH
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Tendencja spadkowa koniunktury w przemyśle przetwórczym została zahamowana. W lipcu wartość wskaźnika IRGIND wyniosła -1,0 pkt, o 4,8 pkt więcej niż w czerwcu i o 3,4 pkt więcej niż przed rokiem. Poprawę odnotowano jednak tylko w sektorze prywatnym. Wartość wskaźnika koniunktury dla sektora prywatnego wynosi -2,0 pkt. Wzrost w ciągu miesiąca wyniósł 6,7 pkt. W ciągu roku wartość wskaźnika wzrosła o 3,8 pkt." - napisano.

Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zmniejszyła się o 5,9 pkt, do poziomu 10,3 pkt. Jest o 3,6 pkt niższa niż przed rokiem.

Przewidywania na najbliższe miesiące są bardziej optymistycznie niż przed miesiącem.

Reklama

"W analizowanych przekrojach zmiany koniunktury były w większości dodatnie. W przekroju wg rodzaju działalności gospodarczej poprawę odnotowano we wszystkich analizowanych grupach. Największy wzrost wartości wskaźnika (o 9,1 pkt) odnotowano dla producentów dóbr inwestycyjnych. W przekroju wg wielkości zatrudnienia pogorszenie się koniunktury zanotowano tylko dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników" - podaje SGH.

"W pozostałych grupach koniunktura uległa poprawie; najbardziej u producentów zatrudniających od 51 do 250 pracowników. W przekroju regionalnym pogorszenie się koniunktury miało miejsce tylko w makroregionie wschodnim" - dodano.

Odnotowano wzrosty wartości sald odpowiedzi na pytania o zamówienia ogółem i zamówienia eksportowe, zatrudnienie i sytuację finansową przedsiębiorstw. Zmalały wartości sald dot. produkcji, zapasów i ocen ogólnej sytuacji gospodarczej kraju zatrudnienia.

Reklama

W skali kwartału odnotowano spadek stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz narastanie uciążliwości barier działalności gospodarczej.

Za główne czynniki utrudniające wzrost aktywności gospodarczej ankietowani uznają: niedostateczny popyt krajowy (93,5 proc. badanych) i brak wykwalifikowanej siły roboczej (86,9 proc.). (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama