Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chiny i Wietnam wzmacnaiją partnerstwo w oparciu o ideologie komunistyczne

|
selectedselectedselected

Przywódcy Chin i Wietnamu zobowiązali się w poniedziałek w Pekinie do zacieśnienia więzi gospodarczych i złożyli ukłon w stronę wspólnej ideologii komunistycznej - podały państwowe media, relacjonując pierwszą wizytę zagraniczną To Lama od objęcia najwyższych urzędów w swoim kraju

Chiny/ Prezydent Wietnamu To Lam i przywódca ChRL Xi Jinping deklarują, że będą zacieśniać więzi
freepik.com | Chiny i Wietnam wzmacnaiją partnerstwo w oparciu o ideologie komunistyczne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Trzydniowa wizyta Lama w Chinach odbywa się nieco ponad dwa tygodnie po tym, gdy został on zatwierdzony na stanowisko sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu. Zastąpił on na tym fotelu Nguyena Phu Tronga, który zmarł w zeszłym miesiącu po 13 latach sprawowania tej funkcji. Od maja polityk zajmuje również stanowisko prezydenta.

Wybór Chin przez wietnamskiego przywódcę na pierwszą wizytę zagraniczną "w pełni demonstruje wielką wagę", jaką przywiązuje on do stosunków dwustronnych - powiedział Xi Jinping podczas spotkania w Wielkiej Hali Ludowej.

 

>> zobacz także: Co wyniknie ze spotkania Tuska z premierem Indii? Już we środę ważne ekonomiczne wydarzenie na szczeblu międzynarodowym

 

Reklama

Xi wyraził chęć budowania chińsko-wietnamskiej wspólnoty, opartej na promowanej przez KPCh idei "wspólnej przyszłość dla ludzkości".

Lam odwdzięczył się, mówiąc, że Hanoi uważa więzi z Chinami za "najwyższy priorytet" w swojej polityce zagranicznej i jest gotów "dalej pogłębiać i wzmacniać wszechstronne partnerstwo strategiczne" - podała CCTV.

Dwaj przywódcy uczestniczyli w podpisaniu 14 umów dotyczących współpracy w takich obszarach, jak edukacja polityczna, infrastruktura kolejowa i bankowość, a także kwarantanna i inspekcja orzechów kokosowych, krokodyli i owoców duriana.

 

>> Czytaj także: Europa coraz mniej europejska. Czy mamy już problem z imigrantami?

 

Chiny są największym partnerem handlowym Wietnamu

Reklama

Chiny są największym partnerem handlowym Wietnamu, a łączna wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła w ubiegłym roku 172 mld dolarów.

Chiny i Wietnam nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1950 r. i ustanowiły kompleksowe strategiczne partnerstwo współpracy w 2008 r.

Choć oba kraje są sobie ideologicznie bliskie, od lat jednak toczą spór o obszary Morza Południowochińskiego, które Wietnamczycy nazywają Morzem Wschodnim. Pekin rości sobie pretensje do prawie całego tego akwenu, bogatego w złoża i kluczowego dla międzynarodowego handlu. Zdaniem Hanoi Chiny zajęły siłą archipelag Spratly w 1974 roku i od tej pory nielegalnie go okupują.

Wietnam od dawna również stosuje podejście "bambusowej dyplomacji", starając się pozostać w dobrych stosunkach zarówno z Chinami, jak i Stanami Zjednoczonymi.

 

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama