Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD)

|
selectedselectedselected
Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 11:00 poznamy wyliczenie indeksu instytutu ZEW w styczniu obrazującego oczekiwania analityków co do gospodarki Niemiec. Konsensus prognoz wskazuje na spadek wskaźnika do 12,0 pkt z 12,8 pkt w grudniu. Realizacja tych prognoz oznaczałaby stabilizowanie się oczekiwań dla Niemiec, choć indeks i tak byłby na poziomie niższym niż średnia wieloletnia. Ryzyka dla konsensusu są naszym zdaniem skierowane w dół, z powodu trwających w Niemczech strajków.

PL: O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje miary inflacji bazowej w grudniu 2023 r. Szacujemy, że najpopularniejsza miara inflacji bazowej, tj. indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii obniżył się do 6,8-6,9% r/r z 7,3% r/r w listopadzie, tj. do najniższej wartości od wybuchu wojny na Ukrainie.

 

Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 1Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Inflacja CPI w grudniu 2023 r. wyniosła 6,2% r/r wobec 6,6% r/r w listopadzie. Wynik ten był nieco wyższy niż szybki szacunek na poziomie 6,1% r/r, który opublikowany został na początku stycznia. Inflacja średnioroczna wyniosła natomiast w 2023 r. 11,4% r/r wobec 14,4% r/r w 2022 r. Inflacja bazowa, według naszych szacunków, spadła natomiast w grudniu do 6,8-6,9% r/r z 11,5% r/r przed rokiem. Rok 2023 przyniósł wyraźny spadek inflacji, którego skala i tempo było silniejsze od oczekiwań formułowanych 12 miesięcy temu. Przedłużenie zamrożenia cen energii i zerowej stawki VAT na żywność da przestrzeń do dalszego spadku inflacji CPI na początku tego roku, jednak trwały powrót inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą, szczególnie biorąc pod uwagę widoczną lepkość inflacji cen usług i ekspansywną politykę fiskalną.

 

Zobacz także: Czy warto dziś kupować funty (GBP) 16.01.2024? Kurs funta szterlinga (prognozy)

 

PL: Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła wczoraj opinię projektu ustawy budżetowej na rok 2024, który został przedstawiony już przez nowy rząd. RPP ocenia, że założenie o wzroście deficytu budżetowego z 3,7% PKB w 2022 r. do ok. 5,6% PKB w 2023 i 2024 r., są realistyczne. NBP zwrócił jednak uwagę na ryzyka dla realizacji dochodów, szczególnie dochodów z VAT o 24,6% r/r. Należy wziąć też pod uwagę brak wpłaty z zysku NBP, która w projekcie budżetu została założona na poziomie 6 mld PLN. NBP zaznaczył też, iż prognozy deficytu nie uwzględniają niektórych zapowiedzi nowego rządu, np. urlopu od składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców, bonu senioralnego oraz dodatków do emerytur rodzinnych.

Koszt działań osłonowych dla gospodarstw domowych w I poł. 2024 r. NBP oszacował natomiast na 14,6 mld PLN (0,4% PKB). Oszacowany przez NBP deficyt sektora general government na 5,6% PKB w 2024 r. jest bliski naszym szacunkom. Niemniej jednak ryzyka dla tego wyniku skierowane są w stronę wyższego deficytu, szczególnie jeśli rząd zrealizuje niezawarte w nim zapowiedzi. Sprzymierzeńcem budżetu będzie natomiast odradzająca się konsumpcja prywatna, która wzrośnie zapewne silniej niż założono w projekcie budżetu, co wesprze realizację dochodów z podatków pośrednich. Ewentualny wzrost ekspansji fiskalnej w stosunku do obecnie przedstawionego projektu ustawy zmniejszy przestrzeń do możliwego złagodzenia polityki pieniężnej w tym roku. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach RPP wskazywała politykę fiskalną jako źródło ryzyka dla inflacji.

 

Reklama

Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 2Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 2

 

Rynki na dziś

Złoty pozostaje pod niewielką presją sprzedających a kurs EUR/PLN stopniowo kieruje się w okolice 4,40. Dziś wycenie złotego – podobnie jak pozostałym walutom tej części regionu – sprzyjać nie będzie zniżka eurodolara. Jak jednak wspomnieliśmy zakres potencjalnych zmian złotego pozostaje ograniczony. Wydarzeniem dnia na gruncie makro będzie odczyt indeksu ZEW z niemieckiej gospodarki, który jednak w naszej ocenie pozostanie względnie neutralny dla sentymentu inwestycyjnego w dniu dzisiejszym.

 

Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 3Złoty (PLN) i sąsiednie waluty zmartwione spadającym kursem eurodolara (EUR/USD) - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama